FUERTEVENTURA

Fuerteventura

Przypomnijcie sobie najpiękniejszy wakacyjny sen – złocista piaszczysta plaża, lazurowa woda, ciepło i słonecznie. Tak właśnie wyglądają  Wyspy Kanaryjskie. Witajcie na jednej z nich, przed Wami: Fuerteventura!

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na  Atlantyku na północny zachód od wybrzeży Afryki. Należą one do Hiszpanii i tworzą 2 prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria. Drugą co do wielkości (po Teneryfie) wyspą archipelagu jest Fuerteventura.

 

Nazwa wyspy pochodzi od hiszpańskiego określenia <silny wiatr – fuerte  viento> lub według innej teorii od „mocna  przygoda”. (Podczas podboju wyspy ekspedycja Jeana de Béthencourt, natrafiła na mocny opór ze strony jej mieszkańców, żeby go przełamać, konieczne było ściągnięcie posiłków z Hiszpanii. Stąd też określenie wyspy jako „mocna przygoda” <fr. forte aventure> )

 

Trudno rozstrzygnąć, która wersja jest bliższa prawdy, gdyż na pewno nie zabraknie Wam tu i silnych wrażeń i równie wietrznej pogody. Fuerteventura jest wyspą o spokojnym, dość jednolitym pustynnym i półpustynnym krajobrazie. Lecz myli się ten, kto sądzi, że będzie się tu nudził.

 

Piękne piaszczyste plaże – idealne do błogiego lenistwa przez cały rok, bardzo dobre warunki dla amatorów sportów wodnych i niezwykle przyjazne usposobienie mieszkańców, sprawiają, że jest to miejsce godne odwiedzenia. Nie bez powodu  w 2013 roku, Fuerteventura została wybrana w plebiscycie Internautów na jedną z dziesięciu najchętniej odwiedzanych europejskich wysp.

 

Informacje praktyczne:

 

Jak się dostać: najłatwiejszą formą przybycia na Fuerteventurę jest droga powietrzna. Bezpośredni lot trwa około 5 godzin. (wyloty z lotniska Modlin). Naturalnie biura podróży oferują liczne loty czarterowe do stolicy wyspy jak i inne lotniska.

 

Ceny/Waluta: obowiązującą walutą jest euro

Przykładowe ceny: wypożyczenie leżaka 3 euro/dzień; chleb 1,5 euro; piwo 1euro

 

Noclegi: Fuerteventura utrzymuje się głównie z ruchu turystycznego, tak więc przygotowano niezliczoną ilość miejsc noclegowych, w których cena pobytu w zależności od proponowanego standardu i lokalizacji znacznie się różni. Za nocleg pod namiotem zapłacimy kilkanaście euro a za pobyt w hotelu około 60 euro. (górna granica cen jest w zasadzie nieograniczona)

 

Klimat: gorący suchy z temperaturami latem przekraczającymi często 30 stopni a zimą nie spadające poniżej 23 stopni.

 

Kuchnia: kanaryjska charakteryzuje się dużą ilością ryb, owoców morza oraz warzyw i owoców. Zauważyć można wpływy hiszpańskie i południowoamerykańskie.

 

Najpopularniejszymi rybami są sardynki (przyrządzane z dużą ilością ziół i czosnku) oraz smażona morena. Częstym dodatkiem do potraw są ziemniaki, jednak przygotowywane na wiele różnych sposobów. Jednym z podstawowych składników jest gofio powstałe z mąki pszennej lub jęczmiennej, z którego robi się placki, kluski, czy dodaje do zup. Popularne potrawy to także sancocho – gulasz rybno-ziemniaczany, puchero – pożywna zupa jarzynowa, czy buche gomero – solony żołądek tuńczyka.

 

Wyspy Kanaryjskie - Fuerteventura - windsurfing kitesurfing

 

Wyspy Kanaryjskie – Fuerteventura – windsurfing kitesurfing

 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !