Park Narodowy La Maddalena

 

Wyspa La Maddalena i Park Narodowy

Najbardziej wysunięta na północ – wyspa La Maddalena to największa wyspa najpiękniejszego archipelagu Morza Śródziemnego – Arcipelago della Maddalena. Archipelag przylega do północno-zachodniego krańca Sardynii i składa się z 7 głównych wysp. Wprost idealne miejsce dla zapalonych żeglarzy, fanów nurkowania i podwodnego łowienia ryb, a także tych, którzy cenią sobie spokój i nieskażone środowisko. Na wyspę można przypłynąć promem z miejscowości Palau. Promy kursują co pół godziny, a rejs trwa ok. pół godziny. Miasto na wyspie nosi tę samą nazwę -La Maddalena. Na wyspie mieszka ok. 10.000 mieszkańców. La Maddalena to urocze, zadbane miasteczko portowe, pełne sklepików, barów i  restauracji. W miasteczku jest punkt informacji turystycznej ułatwiający orientację w okolicy, poruszanie się i zwiedzanie. Jest także wypożyczalnia rowerów, skuterów i motorów.

 

Duża ilość pięknych plaż (niemal całe wybrzeże dookoła wyspy), słynne różowe piaski i błękitne wody. Najbardziej znane plaże to Cala Francese i Bassa Trinita. Parkingi przy plażach są bezpłatne. W centralnej części wyspy jest punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na cały Archipelag della Maddalena. Największą atrakcją są Piazza Umberto I oraz via Garibaldi, ulica prowadząca do portu. Wieczorami w lecie główna ulica miasteczka przemienia się w rozświetlony, pełen stoisk, muzyki i ludzi deptak. Tutejsze święta to głównie uroczystości kościelne związane z katolickimi patronami i świętymi, prawie wszystkie mają charakter religijny. Jednym z najważniejszych jest dzień Świętej Marii Magdaleny, która jest patronką wyspy (obchodzony w czerwcu). Pozostałe to na przykład Zielone Świątki, obchodzone w maju w kościelne Św. Trójcy.

 

Wyspa przyciąga dużą ilość turystów przez cały rok, którzy przede wszystkim chcą odpocząć i czarterują tu jachty. Na wyspie znajduje sie również rezerwat przyrody o tej samej nazwie: La Maddalena. Można zobaczyć w nim granitowe skały, które porastają krzewy mirtu. Na wyspie znajduje się dawna baza wojskowa marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, która była używana w czasach zimnej wojny. Stanowiła również bazę dla łodzi podwodnych. Większość pozostałych wysp archipelagu jest niezamieszkana lub zamieszkana sezonowo, dzięki czemu stanowią unikalny i niezniszczony ręką człowieka teren przyrodniczy.

 

Cały archipelag stanowi niezwykle cenny pod względem przyrodniczym obszar Parku Narodowego – Parco Nazionale dell’Arcipelago di La Maddalen. Terytorium parku to zarówno fragment lądu Sardynii jak i wody morskie. Park obejmuje przeszło 12000 hektarów oraz 180 kilometrów linii brzegowej a także wszystkie wyspy i wysepki w okolicy miasta Maddaleny.

 

Koniecznie poleca się całodniowy rejs po archipelagu na przykład małymi statkami (wokół wszystkich wysepek, zatrzymują sie w pobliżu najpiękniejszych plaż, do których dostęp jest tylko od strony morza). Turkusowa, krystaliczna, przejrzysta, czysta woda. Można podpłynąć prosto do brzegu lub nurkować wokół statku. Warto zabrać ze sobą w rejs maskę oraz rurkę, aby móc w pełni oglądać i podziwiać liczne atrakcje przyrodnicze. Ciekawe formacje skalne, piękne, niezapomniane miejsca, malownicze krajobrazy.

 

Nieopodal położona jest sąsiednia wyspa La Caprera (można nawet dotrzeć tam pieszo. Miejsce ważne historycznie oraz turystycznie (warto zwiedzić między innymi muzeum na wyspie). Kilka unikatowych plaż, oznakowane szlaki. Na wyspie znajduje się także Centrum Badania Delfinów.

Można wrócić promem do Palau (na południe w głąb lądu od Palau jest miasteczko Arzachena słynące z licznych nuraghe) i pojechać na przykład do Olbii czy uroczego portowego miasteczka Porto Rotondo.

 

Archipelag  sąsiaduje ze znanym wszystkim Szmaragdowym Wybrzeżem. Costa Smeralda to najbardziej luksusowy rejon najdroższych kurortów Sardynii (rozbudowany w latach 60 przez arabskiego księcia Aga Khana). Sercem Costa Smeralda jest Porto Cervo, w którym cumują najwspanialsze prywatne łodzie na świecie. Latem odbywa się tam seria światowej klasy imprez sportowych. Duża ilość butików, luksusowych jachtów. Warto udać się tu na spacery, miejsce może stanowić piękne wspomnienie z wakacji.

 

Można wybrać się również do Santa Teresa di Gallura. Jest to piękne miasteczko o rzymskich korzeniach z wieżą widokową, z której roztacza się widok na okolicę (5 km od miasteczka jest Capo Testa).

Sardynia - Park Narodowy La Maddalena - zdjęcia, atrakcje

 

 

Sardynia – Park Narodowy La Maddalena – zdjęcia, atrakcje

 

 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !