Podstawowe informacje

Jordania

Jordania uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych dla turystów i spokojnych, a także najbardziej europejskie z państw arabskich. Leżący pomiędzy Izraelem, Irakiem i Arabią Saudyjską kraj przyciąga turystów z całego świata zabytkami będącymi najsłynniejszymi symbolami Bliskiego Wschodu oraz swoją niezwykłą, charyzmatyczną urodą. Jordania, a w zasadzie Haszymidzkie Królestwo Jordanii jest monarchią konstytucyjną, rządzoną obecnie przez króla Abdullaha II. Być może nie zachęcą nas nadmorskie kurorty, bowiem Jordania ma niewielki dostęp do morza w postaci wybrzeża liczącego zaledwie 26 km, ale za to obejrzymy najpiękniejszą na świecie pustynię, Wadi Rum.

 

Kuchnia

W Jordanii można zjeść coś z tego rejonu świata, ale dostępne są także przeróżne potrawy europejskie. Kuchnia tego kraju w sumie niewiele różni się od tych znanych z innych państw na Bliskim Wschodzie. To głównie robione na bazie mięsa kebaby i shoarmy. Jako dodatek lub odpoczynek od mięsa można tu kupić jedną z pysznych sałatek, humus lub falafel. A desery są standardowo bardzo słodkie, przy czym najpopularniejsza jest baklawa. Warto też spróbować grillowanych kiełbasek kofte lub mahshi, czyli warzyw nadziewanych mięsem.

 

Muzyka

Jordańska muzyka jako odrębny twór nie istnieje. To po prostu muzyka arabska, która tu na Bliskim Wchodzie jest ponad podziałami i konfliktami. Islamskie kraje arabskie mają ewidentnie wspólną nutę. Muzyka arabska ma swoje korzenie w rytmach greckich i jednak przez lata zmieniała się w zależności czy wychodziła poza meczety, czy też ją tam na powrót wciskano. W wyniku tych zabiegów dziś trudno dostrzec różnice między utworami religijnymi i świeckimi. Oczywiście muzyka arabska, także w Jordanii idzie z duchem czasów i powstają tu nowoczesne utwory komercyjne, ale słychać w nich spory związek z tradycyjną nutą arabską. Jordania jednak ze swą obecną muzyką uważana jest na najbardziej kosmopolityczną w świecie arabskim, bo sporo w tych utworach zapożyczeń z innych stron świata.

 

Ludność

To dość jednolite społeczeństwo jak na ten rejon świata. Aż 98% to Arabowie, a 93% to wyznawcy islamu. Znamienny jest fakt, że jest to dość młody naród, posiadający duży odsetek obywateli w wieku do 15 lat, aż 35%. Średnia długość życia to około 76 lat. Te dwa aspekty to wynik tradycyjnej wielodzietności oraz służby zdrowia na dość dobrym poziomie. Ludność Jordanii skupiona jest głównie w dolinie Jordanu. Co ciekawe, na tle krajów arabskich, Jordania świetnie wypada w kwestii edukacji. Pomimo, że nadal istnieje tu problem analfabetyzmu, to jest to jedynie 3% ogółu. Ponadto spory odsetek mieszkańców studiuje, ponieważ w Jordanii jest około 20 szkół wyższych.

 

Klimat

Obszar Jordanii jest zróżnicowany pod kątem klimatycznym, ponieważ znajdziemy tu aż trzy strefy klimatyczne. Na południu kraju panuje sucha strefa klimatu podzwrotnikowego, w środkowej części znajdziemy się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego, a na północyśródziemnomorskiego. Południe kraju to niesamowite wręcz upały dochodzące do 50°C, gdzie noc nie przynosi zbytniej ochłody. Dalej na północ amplitudy temperatur są większe, upały latem dochodzą do 32 °C, a zimą zdarzają się lekkie mrozy. Opady deszczu należą na terenie całego kraju do rzadkości, za topustynne burze są dość częstym zjawiskiem.

 

Wizy i inne formalności

Polscy turyści zobowiązani są do posiadania wizy. Trudno będzie ją nabyć przed podróżą, ponieważ Jordania nie ma u nas swojej ambasady, a najbliższa jest w Berlinie. Najprościej jest nabyć ją na przejściu granicznymwjeżdżając do Jordanii lub na lotnisku przy odprawie paszportowej. Wizy są niedostępne jedynie na przejściu na Moście Króla Husajna (Allenby Bridge) i kosztują 20 dinarów jordańskich. Na lotniskach też znajdziemy kantory. Dodatkowo trzeba opłacić podatek wjazdowy, który wynosi kilkanaście dolarów.

 

Ceny

Waluta Jordanii to jordański dinar. 1 dinar to 100 piastrów albo 1000 filsów. Początkowo ciężko się w tym odnaleźć, ponieważ większości sprzedawców podaje cenę jako ilość, ale bez podania jednostki. Przelicznik dla polskiego turysty to około 1 JD=4,5 zł. Jordania nie należy do tanich celów podróży. Przykładowe cenyprzeliczone na naszą walutę: falafel 1,35 zł (około 300 filsów), shoarma 3,15zł. Dość drogi jest tu alkohol, na przykład piwo w barze to około 27 zł. O zawrót głowy mogą przyprawić niektóre ceny biletów dla zwiedzających, słynna Petra to koszt około 225 zł.

 

Transport

Najprostsza droga do Jordanii to droga powietrzna. Jedna opcja to wylot z Polski bezpośrednio do stolicy kraju Ammanu. Druga możliwość to lot czarterowy do Taby w Egipcie, skąd można potem dotrzeć do Jordanii od strony Izraela. Można także dotrzeć z Polski autokarem do Damaszku lub Tel Avivu, a potem stamtąd do Jordanii, niemniej obecnie lepiej nie ryzykować takim podróżowaniem.

 

Na miejscu najwygodniejszym środkiem transportu jest komunikacja miejska, łącząca wszystkie większe miasta. W przypadku lokalizacji naszego celu poza miastem, można skorzystać z minibusów shared-taxi, które dojeżdżają do wszystkich ważnych zabytków. Można wynająć samochód lub przemieszczać się taksówkami, ale to znacznie podniesie koszty podróży.

 

Noclegi

Ogólnie rzecz ujmując nie ma w Jordanii tanich hoteli, ale to nie do końca jest prawda. Wszystko zależy od lokalizacji, a przede wszystkim od sezonu, który wybierzemy na podróż. Wysoki sezon w Jordanii to wiosna i jesień, poza tymi miesiącami można znaleźć nocleg na każdą kieszeń. Świetną opcją są hostele, które oferują dość dobre warunki, łącznie z klimatyzacją i dostępem do Internetu. Ciekawostką są także hotele w okolicach Morza Martwego, które są uznawane za jedne z najlepszych na świecie kompleksów uzdrowiskowych.

 

Jordania - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

 

Jordania – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje