Mostar – miasto leżące nad szmaragdową rzeką Neretwą, którego wizytówką jest kamienny Stary Most. Zatrzymujemy się i obserwujemy śmiałka przygotowującego się do skoku do wody. Mimo, że rzeka jest zjawiskowo piękna, ma zdradziecki nurt i niestabilne dno, tak więc skok z dwudziestometrowego mostu, wymaga nie lada odwagi. Takie wyczyny zdarzają się tu jednak nierzadko, a nawet bywają sposobem na biznes – mężczyzna, którego poczynania oglądamy z zaciekawieniem, czeka aż jego kolega pozbiera wśród turystów odpowiednią sumę pieniędzy, by na ich oczach wykonać nareszcie swój karkołomny pokaz i zanurzyć się w Neretwie.
Corocznie w lipcu odbywa się konkurs skoków do wody w różnych stylach przyciągający rzesze turystów. Stary Most, który teraz możemy podziwiać, jest dokładną repliką budowli z 1566 roku. Oryginalny, marmurowy most, zbudowany według projektu tureckiego architekta, został zniszczony podczas działań wojennych w 1993 roku. Obiekt, jak i prowadząca do niego starówka – Čaršiji, figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i dzięki wsparciu Organizacji, udało się go odbudować i doprowadzić do stanu dzisiejszego.
Wejścia na most strzegli niegdyś, mieszkający w dwóch wieżach po obu stronach rzeki „mostari” i to właśnie im miasto zawdzięcza swoją nazwę. Teraz jednak na szczyt mostu dostajemy się bez kontroli, a jedyną przeszkodą są strome, śliskie schody, które udaje się nam pomału pokonać. Przechodzimy do Starego Miasta. Kamienne wąskie uliczki, prowadzą nas między kolorowymi domkami, w których mieszczą się głównie sklepy z oryginalnymi pamiątkami i warsztaty rękodzieła. Wpływ tureckiego panowania jest wyraźnie widoczny, znajdujemy się na mostarskim bazarze zwanym Kujundžiluk, gdzie dawniej handlowano towarami z całego świata, a także złotem.
Niestety oprócz odrestaurowanych kamienic, radosnych kolorowych uliczek, napotykamy też świadectwa wojny domowej: zgliszcza budynków oraz ślady kul na murach. O minionej, trudnej historii przypomina również muzułmański cmentarz (Mizar), gdzie w miejsce nagrobków stawiane są białe, smukłe prostopadłościenne słupki.
Wschodnią część miasta zamieszkują głównie muzułmanie, stąd też obok nekropolii znajdują się tu dwa najważniejsze w kraju meczety: Karadjoz-Beg (z 1557 roku) i meczet Koškin-Mehmed Paša (z 1617).
Bośnia i hercegowina – Mostar – zdjęcia, atrakcje