Medjugorje

 

Opuszczamy wielowyznaniowe Sarajewo i udajemy się do niewielkiego miasta nieopodal chorwackiej granicy, miasteczka ważnego dla wielu katolików, a mianowicie do Medziugorje (nazwa miasta zapisywana jest często jako Medjugorje, wersja ta jest jednak niepoprawna w języku chorwackim).

 

Jest to miejsce pielgrzymkowego kultu od 1981r. odkąd po raz pierwszy kilkorgu mieszkańcom miała się tu ukazać Matka Boska. Trójce z nich, objawia się ona codziennie do dnia dzisiejszego, przekazując  orędzia do wiernych nawołujące do pokoju i modlitwy, oddania się Jezusowi. Widzącym ją, zdradza również tajemnice dotyczące Kościoła.

 

W 2010 r papież Benedykt XVI powołał komisję mającą zbadać objawienia. Mimo, że nie zakończyła ona swojej pracy od lat 80. ilość pielgrzymujących ciągle wzrasta. Dzięki temu Medziugorie z małej wiejskiej parafii rozrosło się do centrum religijnego z bogatym zapleczem gastronomicznym i noclegowym. Także kwitnie tu handel, oferując pielgrzymom głównie pamiątki – bardziej lub mniej gustowne.

 

Miejsce, które odwiedzamy w Medziugorie to Podbrdo, u podnóża wzgórza Crnica, gdzie miało miejsce pierwsze objawienie, przypomina o nim postawiony krzyż. To tu pielgrzymi zostawiają kartki z prośbami, podziękowaniami czy modlitwami kierowanymi do Matki Bożej.

 

Udajemy się również do kościoła pw. Św. Jakuba na czym kończymy zwiedzanie Medziugorie, by pojechać do znacznie większego Mostaru podziwiać odważnych mężczyzn skaczących z dwudziestometrowego Starego Mostu.

Bośnia i hercegowina - Medjugorje - zdjęcia, atrakcje

 

 

Bośnia i hercegowina - Medjugorje - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Bośnia i hercegowina - Medjugorje - zdjęcia, atrakcje

 

 

Bośnia i hercegowina – Medjugorje – zdjęcia, atrakcje