Inne

 Atrakcje turystyczne Czarnogóry

Po zapoznaniu się z podstawowymi faktami na temat Czarnogóry, możemy przejść do przyjemniejszej części naszej podróży, czyli zwiedzania, poznawania i doświadczania „na własnej skórze” klimatu Bałkanów.

 

Podgorica

Przygodę z Czarnogórą zaczynamy od Podgoricy – stolicy kraju, zwanej niegdyś Titogradem, na cześć generała Josifa Broz Tito. Miasto ucierpiało na skutek bombardowań podczas II wojny światowej, a ogromu zniszczeń dopełniło trzęsienie ziemi w 1979r. tak więc większość zabudowań, które widzimy, ma charakter współczesny. W poszukiwaniu śladów wcześniejszych epok i wpływów różnych kultur z czego kraje bałkańskie są znane, udajemy się w głąb Czarnogóry.

 

Bar

Po otarciu się o Czarnogórę w wersji luksusowej, podróż kontynuujemy udając się do baru, a dokładniej do miasta Bar. Warto je odwiedzić, żeby na własne oczy przekonać się o potędze kataklizmu jakim jest trzęsienie ziemi. Starówka miasta jest w trakcie renowacji, jednak opustoszałe zrujnowane budynki robią ciągle piorunujące wrażenie. Okoliczna ludność mówi, że zamieszkują tu duchy przeszłości i trudno oprzeć się wrażeniu, że mają racje.

Miasto otaczają gaje oliwne, a wśród nich rośnie drzewko uważane za najstarsze na świecie, oliwka, której wiek szacuje się na dwa tysiące lat.

 

Ulcinj

Z Baru droga prowadzi nas do Ulcinj słynącego z zabytkowej twierdzy, gdzie według podań przetrzymywany był autor „Don Kichota” – Miguel Cervantes. Jest to najbardziej na południe wysunięta miejscowość na linii brzegowej Czarnogóry, charakteryzująca się w swojej zabudowie wyraźnie widocznymi wpływami tureckimi.

 

Na tym kończymy swoją podróż po Czarnogórze, mając świadomość, że jeszcze wiele wspaniałych miejsc nie zostało przez nas odkryte. Być może podczas kolejnej wyprawy uda się odwiedzić Perast, z wyspą Matki Boskiej na skale, na którą to w tajemniczych okolicznościach wracał obraz Madonny za każdym razem, gdy próbowano go przenieść. A także poświęcić więcej czasu na poznawanie tutejszej przyrody wędrując po górach lub jednym z kilku parków krajobrazowych, które są siedliskiem wielu gatunków ptaków (m.in. pelikanów – Jezioro Szkoderskie) czy gadów (Žabljak rozbrzmiewający kumkaniem żab).

 

Czarnogóra - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

Czarnogóra – Różne – zdjęcia, atrakcje