Inne

 

Ankara

Od roku 1923 Ankara jest stolicą Turcji. Jest po Stambule drugim, co do wielkości miastem w tym kraju i ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i handlowym. Miasto leży na wysokości 938 m.n.p.m., w suchym regionie a wokół rozciągają się wypalone stepy. Nieopodal miasta znajduje się wiele, ważnych odkrywek archeologicznych, które mogą pochwalić się odkryciami z czasów rzymskich, bizantyjskich, greckich, frygijskich, osmańskich. Jednym z ważniejszych odkryć jest świątynia bogini Romy i cesarza Augusta. Na jednej ze ścian odkryto tekst dokumentu Oktawiana Augusta. Inne zdobycze warte obejrzenia to łaźnie rzymskie, antyczne kolumny i bizantyjska cytadela z murami obronnymi czy teatr rzymski. W Ankarze znajdziemy też kilka pięknych meczetów, pomników i muzeów do zwiedzenia.

 

Ararat

Wygasły masyw wulkaniczny, składający się z dwóch wierzchołków, Wielkiego i Małego Araratu. Według legend to właśnie na Araracie miała osiąść Arka Noego. Dziś zwiedzanie masywu jest utrudnione ze względu na lokalne konflikty, bezpieczne podejście jest możliwe jedynie od południowo-zachodniej strony.

 

Aspendos

Głównym powodem, dla którego większość turystów odwiedza Aspendos, położone niedaleko Antalyi, jest najlepiej na świecie zachowany amfiteatr z czasów rzymskich. Dodatkową atrakcją jest możliwość uczestnictwa w wielu wydarzeniach artystycznych, które po dziś dzień odbywają się w amfiteatrze. Jednakże Aspendos to nie tylko teatr, to również ruiny całego antycznego miasta, w tym stadionu, bazyliki i agory, a także imponujący akwedukt.

 

Dalyan

Miejscowość jest niewielka, położona na wschodnim brzegu rzeki Dalyan. To ciekawa okolica, ponieważ znajduje się tu delta rzeki, której nitki krążą pomiędzy malowniczymi wysepkami zanim dopłyną do plaży Iztuzu. Po delcie pływają wycieczkowe niewielkie łódeczki i warto się wybrać na taką wycieczkę. Teren delty objęty jest ochroną Parku Krajobrazowego i przy odrobinie szczęścia w czasie wycieczki można zobaczyć żółwie Caretta, które żyją w tych wodach i składają jaja na plaży Iztuzu. Okolice Dalyan są uważane za najbardziej zielone miejsce w Turcji. Wokół delty wznoszą się skaliste wzgórza, w których wykuto w starożytności likijskie grobowce. Zostały stworzone w skalnych urwiskach, do których nie ma dostępu z lądu, za to można je podziwiać z wody. W okolicy znajduje się więcej starożytnych pamiątek, teatr rzymski sporych rozmiarów, ruiny czterech świątyń, bizantyjska bazylika czy rzymskie łaźnie. Wiele osób udaje się do Dalyanu, aby zażyć kąpieli błotnych w pobliżu jeziora Koycegiz. Kąpiele te mają właściwości upiększające i zdrowotne, wspomagają zwłaszcza układ nerwowy, trawienny oraz pomagają w chorobach reumatycznych.

 

Didima i Milet

Świątynia Didima jest zrujnowana, ale i tak robi wielkie wrażenie. Kolumny, które mają 16 m wysokości, wyraźnie górują nad turystami. Kiedyś było ich dużo więcej, ponieważ właśnie tu znajdowała się najważniejsza świątynia poświęcona Apollinowi. Niedaleko od Didimy można zwiedzić Milet, który w czasach starożytnych uznawany był za najważniejsze miejsce w hellenistycznym świecie. Niestety dom słynnego Talesa już nie istnieje, ale dzięki odkrywkom, sporo tu pozostałości z tamtego okresu.

 

Góra Nem­rut

Jest największą atrakcją w rejonie wschodniej Anatolii, umieszczaną na wszelkich folderach. Góra Nemrut i znajdujący się na niej kompleks świątynno-grobowy wpisany został na listę UNESCO.

 

Góry Kaçkar

Na tym terenie po raz pierwszy w dziejach ludzkości zostało zasadzone ziarno, co zapoczątkowało stosowanie takich upraw. Poza tym faktem, wędrówka górskimi szlakami stanowi tu wielką przyjemność za sprawą pięknych krajobrazów, jezior polodowcowych i bujnej roślinności.

 

Kapadocja

Jedyne takie miejsce na ziemi. Wulkany utworzyły tu formy na kształt wielkich grzybów lub kominów. W tych tufowych formach mieszkańcy drążą od wieków domy, kościoły i inne budowle. Do średniowiecza Kapadocja była silnym ośrodkiem chrześcijaństwa i miejscem narodzin idei życia klasztornego, stąd wiele tu specyficznych zabytków sakralnych. Krajobraz księżycowy dopełniają wulkany Hasan oraz najwyższy z nich ośnieżony Erciyes. Pośród tych wyjątkowych budowli znajduje się Muzeum Göreme, obejmujące skupisko wydrążonych kościółków, które zostało wpisane na listę UNESCO. Kapadocja to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy zwiedzają, biorą udział w licznych wieczorach tureckich i lotach balonami.

Klasztor Sumela. Jeden z celów turystów udających się nad Morze Czarne. Klasztor wisi jakby przyczepiony na skale, na wysokości kilkuset metrów, robi więc piorunujące wrażenie. W klasztorze znajduje się kościół wykuty w skale, ozdobiony pięknymi freskami.

 

Mardin

Miasto stanowi niebywałą atrakcję, za sprawą pięknie zachowanych zabytkowych zabytków muzułmańskich, pięknych arabskich domów, autentycznego bazaru i Szafranowego Klasztoru.

 

Patara

Miejsce, które jest nieco mniej licznie odwiedzane przez turystów. Słynie z pozostałości łuku triumfalnego i rzymskiego amfiteatru, ale także z najpiękniejszej plaży w Turcji.

 

Safranbolu

Miasteczko będące skupiskiem świetnie zachowanych osmańskich domów. Po ich odrestaurowaniu miejsce okazało się na tyle unikatowe, że wpisano je na listę UNESCO. Dziś ta urokliwa i wyjątkowo dobrze zachowana zabytkowa zabudowa przyciąga rzesze turystów.

 

Troja

Tą nazwę kojarzą nawet osoby, które chętnie omijały lekcje historii. Któż nie wie, co to koń trojański, a tym samym Troja? Niemniej ruiny zachowane w tym miejscu nie są dla laików, to gratka dla fascynatów. Aby przyciągnąć tu jednak więcej zwiedzających stworzono replikę konia trojańskiego w skali 1:1. Dlatego też warto odwiedzić to miejsce przejazdem, zobaczyć drewnianego, ogromnego konia na kołach i fragmenty olbrzymich murów oraz uruchomić wyobraźnię.

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

image111

 

 

 

 

image113

 

 

 

 

image127

 

 

 

 

image129

 

 

 

 

image131

 

 

 

 

image133

 

 

 

 

P1030592

 

 

 

 

P1030593

 

 

 

 

P1030594

 

 

 

 

P1030595

 

 

 

 

P1030596

 

 

 

 

P1030597

 

 

 

 

P1030598

 

 

 

 

P1030599

 

 

 

 

P1030600

 

 

 

 

P1030601

 

 

 

 

P1030602

 

 

 

 

P1030603

 

 

 

 

P1030605

 

 

 

 

P1030606

 

 

 

 

P1030607

 

 

 

 

P1030608

 

 

 

 

P1030609

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Turcja - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

Turcja – Różne – zdjęcia, atrakcje