Inne

 

Atrakcje turystyczne Macedonii

Udając się do Macedonii nie warto nastawiać się na jedno miejsce. To tak ciekawy kraj, o zróżnicowanej kulturze, oferujący wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia, że pozostawianie przez tydzień w jednym miejscu byłoby grzechem. A już na pewno warto zobaczyć Jezioro Ochrydzkie, szczyt Korab, stolicę Skopie czy miasto Ochrid

 

Inne ciekawe miejsca w Macedonii

 

Bitola 

Niedaleko Jeziora Ochrydzkiego i miasta Ochrid, leży Bitola. Można do niej łatwo dojechać, bo jest świetnie połączona z resztą kraju. Stąd jest zresztą zaledwie 18 km do Grecji. Bitola leży u podnóża góry Baba i uważana jest za miasto wysokich obcasów i barwnego życia. Może dla tego, że przyciąga więcej turystów niż sama stolica. W okolicy miasta można zwiedzić ruiny starożytnego miasta Lynestic, gdzie zachował się amfiteatr, pomniki, a nawet piękne mozaiki. Są one na zimę zabezpieczane warstwą piasku, a latem udostępniane zwiedzającym. Można także podziwiać Narodowy Park Pelister, okalający szczyt o takiej samej nazwie.

 

Skopie

Zwiedzając Macedonię nie sposób nie zajrzeć do stolicy kraju. Skopie wpisuje się niestety w konwencję innych stolic, gdzie ze względu na funkcje miasta wprowadza się chaos architektoniczny. Niespójny wizerunek miasta tłumaczy się tu koniecznością szybkiej odbudowy po trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w 1963 roku. Jako upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia umieszczono historyczny zegar na jednym z ocalałych budynków, który zatrzymał się podczas trzęsienia. Jednakże udajemy się do Skopie nie po to, aby skupić się na krytyce chaotycznej zabudowy. Jest tam parę ciekawych miejsc do zwiedzania. Na początekStary Bazar znajdujący się starszej części miasta, który emanuje niesamowitym klimatem. Dalsze kroki można skierować na zabytkowy Kamienny Most, który łączy starą i nową część stolicy, świetnie zachowany wraz z 12 imponującymi łukami. Kiedy z niego zejdziemy to idąc na wprost zaraz dotrzemy do zabytkowychłaźni miejskich z XV w, Daut Paszyn Amam. To jeden z najwybitniejszych zabytków kultury muzułmańskiej i jednocześnie ważne miejsce na kulturalnej mapie Macedonii, bowiem tu odbywają się najważniejsze spektakle, koncerty czy wystawy. Aby zwiedzić wszystkie ważne miejsca w Skopie przyda się nocleg, ale należy pamiętać, że ta usługa jest tu wyjątkowo kosztowna. Warto też po mieście poruszać się komunikacją miejską, ponieważ tamtejsi taksówkarze słyną z wyjątkowej nieuczciwości. Na nich jesteśmy jedynie skazani lądując na lotnisku w Skopie, skąd nie ma innego połączenia do centrum miasta.

 

Park Narodowy Mawrowo

To teren, który cały rok jest wypełniony turystami. Latem wędrują szlakami Parku, a zimą korzystają z tras narciarskich. Ozdobą Parku jest sztucznie utworzone jezioro leżące na wysokości 1220 m n.m.p.

 

Mawrowo

To górski kurort znajdujący się w zachodniej części kraju. Turystów przyciąga tu pobliski Park Narodowy o tej samej nazwie, gdzie turyści chętnie oddają się wędrówkom po szlakach Parku i relaksowi nad jeziorem. Mawrowo jest więc dobrą bazą wypadową w te okolice.

 

Zatopiony kościół w Mawrowie 

Jezioro znajdujące się Parku Narodowym Mawrowo powstało w wyniku decyzji władz miasteczka o konieczności utworzenia ujęcia wody pitnej. Ta decyzja zaowocowała zatopieniem świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja, pochodzącej z 1850 r. Początkowo była całkowicie zatopiona, ale susze nawiedzające okolicę w XX wieku odsłoniły cześć budowli, czego efekt można podziwiać do dzisiaj.

 

Kokino 

To miejsce udostępniono dla zwiedzających całkiem niedawno, bo w 2001 roku. Zorganizowane tam niegdyś stanowisko archeologiczne dało efekty w postaci pozostałości obserwatorium astronomicznego pochodzącego z 1800 roku p.n.e. Zabytek oczekuje na wpisanie na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Park Narodowy Galiczica

To ważna atrakcja dla miłośników przyrody. Park jest domem dla wielu atrakcyjnych i endemicznych gatunków. Znajduje się na granicy Albanii i Macedonii, pomiędzy jeziorem Ochrydzkim i Prespańskim.

 

Kuklica

To ciekawe miejsce. Znajduje się tu coś na kształt „kamiennego miasta”. To ponad 120 kamiennych filarów, a każdy mierzy około 10 m. W naukowym ujęciu są to wytwory erozji sprzed 10 mln lat. W ludowym ujęciu posągi są zamienionymi w głazy gośćmi weselnymi, a co roku przybywa kilka sztuk.

 

Ochryda 

Miasto leży nad znanym Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica. Przyciąga turystów licznymi cerkwiami, ruinami bazyliki i starożytnego teatru. Najważniejszym obiektem jest Cerkiew św. Jana z Kaneo. Ponadto w Ochrydzie odbywają się znane festiwale folkloru bałkańskiego oraz popularny przegląd teatralny „Lato Ochrydzkie”. Miasto wraz z pobliskim jeziorem zostały wpisane w roku 1980 na listę dziedzictwa UNESCo

 

Kanion Matka

Znajduje się na zachód od Skopje, a zajmuje obszar ponad 500 ha. Kanion Matka to liczne kościoły i monastyry, a ponadtoefektowne jaskinie (najdłuższa o długości 176m). Jedna z nich, jaskinia Velo, znalazła się na liście kandydatów do listy nowych siedmiu Cudów Świata.

 

Cerkiew św. Jovan Kaneo

Najbardziej imponująca cerkiew w całej Macedonii. Jest zawieszona nad rybacką wioską na klifie i otoczona piękną roślinnością. Cerkiew zbudowana jest na bazie mieszaniny stylu bizantyjskiego i armeńskiego, a jej wnętrza są ozdobionekamiennymi i ceramicznymi rzeźbami oraz świetnie zachowanymi freskami. Ta cerkiew, a przede wszystkim jej otoczenie i piękne widoki, to świetne miejsce do duchowej kontemplacji.

 

Kozjak

To popularne pasmo górskie znajdujące się w północno-wschodniej części Macedonii od strony granicy z Serbią. To masyw o wyjątkowym, wyludnionym i pozbawionym w dużej części wizerunku, który jest wynikiem działań człowieka. Te działania przyspieszają erozję i widoczny brak drzew. Masyw złożony ze skał prekambryjskich i paleozoicznych nie jest może atrakcją dla pieszych wędrówek, ale warto je obejrzeć, choćby przejazdem.

 

Porta Macedonia

Nie ma wielowiekowej tradycji, a swoim wyglądem przypomina do złudzenia paryski Łuk Triumfalny. Na jego ścianach znajdują się malowidła upamiętniające najważniejsze fakty z historii kraju. Turyści mają możliwość wejścia na samą górę bramy i podziwiania stamtąd panoramy stolicy. 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Macedonia - Różne - zdjęcia, atrakcje

Macedonia – Różne – zdjęcia, atrakcje