Podstawowe informacje

Rumunia

Specyficzny kraj leżący w południowo-wschodniej Europie, którego sąsiedzi to Węgry, Bułgaria, Serbia, Ukraina i Mołdawia, a także Morze Czarne. Od 2004 roku jest członkiem NATO, natomiast od 2007 członkiem UE. A specyfika Rumunii, bo o niej mowa, polega na połączeniu wampirycznych, mrocznych legend z otwartością i serdecznością mieszkających tam ludzi. Wyjątkowości dodaje także połączenie zabiegów, mających na celu dogonienie Zachodniej Europy z wyzierającym z każdego kąta komunistycznym wizerunkiem. Jeśli dołączyć do tego odpoczynek nad morzem, piękne widoki i zabytki, to Rumunia staje się ciekawym kierunkiem wakacyjnym. Tym bardziej, że nawet mroczną historię Vlada Palownika, czyli słynnego Drakuli, Rumunia przekuła w promocję swojego kraju.

 

Transport

Do Rumunii można dostać się samolotem. Lot z Warszawy do Bukaresztu trwa zaledwie 2 godziny, ale w zamian pozbawiamy się na miejscu środka transportu. Biorąc pod uwagę, że jest to kraj, gdzie nie ma zbyt dużo wypożyczalni samochodów, a komunikacja publiczna nie jest dobrze zorganizowana, to narażamy się na utrudnienia w przemieszczaniu pomiędzy atrakcjami. Warto więc pojechać tam samochodem. Najpopularniejsza trasa z Polski wiedzie przez Słowację i Węgry, odległość od naszej stolicy do granic Rumunii to zaledwie 700 km.

 

Wizy i inne formalności

Turyści z Polski nie są zobowiązani do kupowania wiz, mogą wjeżdżać i przebywać na terenie Rumunii do 90 dni na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Przepisy celne pozwalają wwieźć i wywieźć kwotę do 10 tyś. EUR. Kierowców obowiązują natomiast winiety, które można kupić na przejściu granicznym lub na najbliższej stacji benzynowej Petrom.

 

Ceny

Waluta rumuńska to lej, dzielony na 100 bani. Przelicznik dla polskiego turysty jest łatwy, bo zwykle jest to 1:1. Ceny są na podobnym poziomie jak nasze rodzime, może poza nadmorskimi kurortami. I choć w ostatnich latach ceny nieco wzrosły, to i tak jest ton jeden z najtańszych kierunków wakacyjnych. Przykładowo, chleb kosztuje około 1,50 zł, mleko i piwo około 2,50 zł. Za posiłek w restauracji zapłacimy od 15 zł wzwyż, a za butelkę wina 10-12 zł. Droższe niż w Polsce jest paliwo, bo litr benzyny 95 może kosztować 5,60-5,90 zł.

 

Noclegi

Przeważnie jako nocleg na terenie Rumunii należy rozumieć kwaterę prywatną, za którą zapłacimy od 20 do 50 zł, przy czym standard niekiedy bywa dość niski. Z kolei za trzygwiazdkowy hotel zapłacimy około 150-200 zł/noc, a za pokój w hotelu wyższej klasy cena może być nawet dwa razy wyższa. Oczywiście ceny noclegów w głębi kraju są zdecydowanie niższe niż rejonie nadmorskim.

 

Kuchnia

Rumuńska kuchnia to wypadkowa wpływów austrowęgierskich, rosyjskich i tureckich. Jedną z potraw charakterystycznych, choć nie dla każdego, jest mamałyga z mąki kukurydzianej. Podawana jest z różnymi dodatkami, np. zapiekana z serem i śmietaną, przypomina nieco kleik. Bardziej konkretne będą pyszne, grillowane kiełbaski mici, wykonywane z mielonej baraniny i wołowiny. Do tego warto też zamówić ciorbę, odpowiednik naszej kwaśnicy lub gołąbki sarma, nadziewanie wieprzowiną lub mieloną rybą. Dużo radości sprawia także, rzadko spotykana już u nas, sprzedaż domowych wyrobów w postaci serów owczych, bułeczek drożdżowych, grzybów w cieście lub nalewek owocowych. Często spotkamy się z ofertą sprzedaży palinki, owocowej wódki, która osiąga często woltaż równy 70%. Koszt butelki to około 30 zł.

 

Muzyka

Słychać w niej wpływy węgierskie, słowackie i tureckie, ale także romskie. W muzyce ludowej popularne są pieśni różnego rodzaju oraz tańce, zwykle wolna hora i szybka sîrba. Ważnym elementem jest także muzyka cerkiewna. Na atrakcyjność muzyki rumuńskiej składają się wielonarodowościowe wpływy, ale także mnogość używanych w utworach instrumentów, od różnych fletów, poprzez kobzy i dudy, cytry i cymbały, po skrzypce. Poza typową muzyką ludową, dość ważny jest również trend o nazwie manele, pochodzący od Romów, a będący źródłem muzyki na kształt naszego disco polo. Podstawą są tu właśnie wpływy romskie, a w zasadzie bałkańskie.

 

Ludność

To dość jednorodne społeczeństwo, aż 90% to Rumuni. Najliczniejszą mniejszością są Węgrzy, potem Sasi i Romowie. Ci ostatni przez lata byli tutaj dyskryminowani, uważani za niewolników, a w czasie II wojny miała miejsce ich masowa eksterminacja. Dziś sytuacja jest nieco lepsza, ale nadal Romowie mają status narodowości z nizin społecznych. Podział ze względu na wyznanie jest podobny, około 90% społeczeństwa jest prawosławne, pozostali to rzymscy katolicy, protestanci, żydzi i muzułmanie.

 

Klimat

Jest zróżnicowany i zależny od regionu kraju. Na wyżynie Dobrudży panuje klimat lekko śródziemnomorski, co pozwala turystom cieszyć się piękną pogodą w sezonie. Ciepłe prądy znad Morza Czerwonego zatrzymywane są przez naturalną barierę utworzoną z Karpat i dzięki temu pozostają w tej części kraju. W centralnej części kraju panuje klimat umiarkowany, podobny do polskiego z podziałem na pory roku, przy czym zimą panuje tu jedynie lekki mróz z niewielkimi opadami.

Rumunia - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

Rumunia – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje