Podstawowe informacje

Macedonia

To badajże najmniej znany bałkański kraj. Wciśnięta pomiędzy Albanię, Serbię, Grecję i Bułgarię, Macedonia zachwyca swoją przyrodą. Znaleźć tu można także kilka unikatowych pozycji do obejrzenia, np. Jezioro Ochrydzkie, najstarsze w Europie czy miasto Ochryda, wpisane na listę UNESCO.

Oficjalna nazwa Macedonii to Była Jugosławiańska Republika Macedonii, co jest wynikiem wieloletnich sporów z Grecją. To kraj, który może zachwycić przyrodą, a jednocześnie odepchnąć zaśmieconymi ulicami i odrapanymi budynkami. Nie sposób jednak nie zauważyć, że ma w sobie „coś”, czym zjednuje sobie entuzjastów.

 

Ważny jest fakt, że obok siebie funkcjonują bez problemu cerkwie i meczety, podobnie jak wyznawcy obu wyznań. Razem pracują, razem też się bawią. Poza tym można tu znaleźć kilka miłych zakątków, gdzie nad samym jeziorem uda się spędzić bardzo tanie wakacje.

 

Transport, dojazd z Polski

Od 2006 roku turyści z Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego, nie muszą też mieć wizy tranzytowej do przejazdu przez terytorium Serbii. Do Macedonii można dotrzeć w dość prosty sposób, ponieważ do stolicy kraju, Skopie, dojeżdżają autokary liniowe, które wyjeżdżają z większych polskich miast. Przejazd w dwie strony do koszt niespełna 500 zł. Tyle, że na miejscu trzeba będzie zwiedzać kraj za pomocą tamtejszej komunikacji, jednak jest ona dość dobrze zorganizowana. Jedynie do małych, wysoko położonych miejsc nie kursują autobusy. Tam turyści musza dojechać taksówkami, trzeba jednak być czujnym, bo tamtejsi taksówkarze słyną z oszukiwania klientów. Można także pojechać swoim samochodem, przez Słowację, Węgry i Serbię, a dzięki temu zyskać całkowitą niezależność przemieszczania. Trzeba jednak wziąć poprawkę na kiepski stan macedońskich dróg.

 

Noclegi

Zakwaterowanie w Macedonii nie stanowi bardzo dużego wydatku, chyba że chcemy nocować w Skopie. W stolicy ceny kształtują się pomiędzy 25 a 40 euro za noc i taniej nie znajdziemy raczej nic, nawet w schronisku młodzieżowym. A do tego warto podejść do sprawy z ostrożnością, ponieważ lokale prowadzone przez tamtejszych Albańczyków pozostawiają wiele do życzenia pod względem czystości. Warto najpierw poprosić o pokazanie pokoju, jeśli jest taka możliwość.

 

Poza Skopie nocleg kosztuje około 10 euro, więc o wiele mniej niż w stolicy. Ciekawym miejscem do nocowania są klasztory, które za opłatą „co łaska” udostępniają pokoje turystom. Tu, co prawda warunki są przeważnie takie, jak dla mnichów, więc niektórym osobom może przeszkadzać brak wody w pokoju, ale za to wspólne posiłki z zakonnikami to niezapomniane chwile, pomimo że spożywają raczej skromne i bezmięsne posiłki. Niektóre monastyry znajdują się wysoko w górach, dlatego też ciężko tam dotrzeć. Zdarza się, że życzliwi mnisi pomagają turystom i zjeżdżają po nich swoimi starymi terenowymi Ładami. Warto wcześniej dowiedzieć się o cenę noclegu, bowiem pomału nawet do klasztorów wkrada się komercja i ceny noclegów sięgają 10 euro/noc.

 

Wizy i inne formalności

Polski turysta nie jest zobowiązany do posiadania wizy, o ile jego pobyt nie przekroczy 90 dni. Nie jest konieczny także paszport do przekroczenia granicy, ale jego posiadanie znacznie ułatwia formalności w hotelu, w banku czy przy wypożyczaniu samochodu. Macedonia zniosła też dla obywateli UE konieczność wykupowania ubezpieczenia podróżnego na granicy, ale nadal jest obowiązek posiadania zielonej karty. Jeśli przekraczamy granicę z dowodem osobistym musimy uzyskać specjalny blankiet z wbitą pieczątką graniczną stanowiącą później dowód legalnego wjazdu do kraju. Na przejazd osoby nieletniej konieczna jest zgoda obojga rodziców, nawet, jeśli dziecko podróżuje z jednym z nich.

 

Ceny 

Denar jest oficjalną walutą Macedonii. Obecnie 1 euro to 62 denary, a wymiany można bezpiecznie dokonać w bankach i bankomatach. Przeliczenie na złotówki to około 6,30 zł za 100 denarów. Ze względu na to, że Macedonia jest biednym krajem, to ceny siłą rzeczy muszą być w miarę dostosowane. I tak na przykład przejazd komunikacją miejska kosztuje polskiego turystę 1zł, a obiad w barze około 10 zł. Jest tu na pewno zdecydowanie taniej niż w pobliskich krajach bałkańskich.

 

Kuchnia 

Jeśli liczymy na bałkańskie doznania kulinarne, to nie szukajmy ich w stolicy. Tu znajdziemy wszystko, pizze, kebaby, hamburgery, potrawy chińskie, wegetariańskie czy śródziemnomorskie, ale nachodzimy się żeby znaleźć knajpę, która oferuje rodzime jedzenie. Kilka na pewno jest, ale ciężko je odnaleźć. Poza Skopie natomiast nie stanowi to żadnego problemu. Macedońska kuchnia to pochodna kuchni greckiej i tureckiej, ale widać też wpływy bułgarskie czy włoskie. Króluje tu jagnięcia i baranina, ale podaje się także drób i wołowinę. Furorę wśród turystów robi burek, rodzaj bułki wykonywanej z ciasta podobnego do francuskiego, a nadziewanej serem, szpinakiem i mięsem. Do popicia burka dostaniemy jogurt naturalny, ponieważ to dość tłusta potrawa. Inna potrawa, której warto spróbować to na pewno sałatka szopska ze słonym serem. Ciekawie smakują też sarmi, czyli gołąbki zawijane w liście szczawiu. A na koniec deser w postaci baklavy. To słodkie, cieniutkie ciasto francuskie, nasączone syropem i ułożone w różne formy ciasteczek nadzianych orzechami i migdałami. Bardzo słodki i bardzo smaczny deser. Do picia można wziąć kawę po turecku, wino czy piwo. Najbardziej popularne smaczne wino to Alexandria, a piwo to Skopsko. Jeśli chcemy zakupić alkohol w sklepie należy pamiętać, że sprzedaje się go jedynie do godziny 19.00. Ciekawostką jest serwowana w tych stronach herbata z górskich ziół. Podaje się ją wraz z klepsydrą, która odmierza czas parzenia.

 

Muzyka 

W macedońskich melodiach słychać wpływy wielu narodowości. To nuty folkloru tureckiego, bułgarskiego, albańskiego i cygańskiego. Piętno odcisnęły na niej wszystkie kultury, które miały wpływy na tym obszarze. To głównie kultura słowiańska i muzułmańska. Element muzyki sakralnej i folkowej, tak bogatej dzięki zróżnicowanym wpływom, można często usłyszeć nawet we fragmentach utworów pop kulturowych. Nawet młodzi piosenkarze we współczesnej Macedonii wplatają te motywy w swoje najnowsze przeboje.

 

Ludność 

Terytorium Macedonii zamieszkują w 64% Macedończycy. W północno-wschodniej części mieszkają Albańczycy, stanowiący 25% społeczeństwa. Pozostała ludność to mniejszości tureckie, serbskie i cygańskie. Macedonia jest przede wszystkim prawosławna, a drugą, co wielkości grupę wyznawców stanowiąmuzułmanie (Turcy i Albańczycy). Prawosławna część społeczeństwa to wierni kościoła autokefalicznego, pozostała część należy do prawosławnych kościołów bułgarskich, serbskich i greckich. Macedonia nie jest bardzo zaludnionym krajem, to zaledwie 79 osób/ km2, przy czym większość, bo aż 60%, mieszka w miastach.

 

Albańska część społeczeństwa w Macedonii nie zawsze była traktowana na równi z Macedończykami, musiała to sobie wywalczyć. Dopiero w roku 2001, w wyniku konfliktu w sąsiednim Kosowie, Armia Wyzwolenia Narodowego pod przewodnictwem lidera, Aliego Ahmetiego, rozpoczęła działania zbrojne na rzecz uznania Albańczyków za równorzędnych obywateli Macedonii. W sierpniu, dzięki negocjacjom, w które włączyło się NATO i UE, Albańczycy uzyskali żądany status. Od tej pory państwo finansuje albańskie szkolnictwo, Albańczycy mają prawa do takich samych świadczeń oraz są zatrudniani w sposób proporcjonalny w sferze budżetowej.

 

Klimat

Obszar Macedonii leży w strefie wpływów klimatu umiarkowanego kontynentalnego oraz śródziemnomorskiego. Zwykle więc pogoda jest tu podobna jak w Polsce, wykluczając niewielkie wyjątki. Głównie charakteryzuje się łagodnymi zimami, kiedy to temperatury wahają się w granicach 0-2°C, ale w górach mróz bywa zdecydowanie silniejszy. Średnia temperatura latem to 24°C, jednak na terenie kraju zdarzają się okolice, gdzie letnie odczyty to nawet 40°C, np. w miastach Kapija i Demir i tam lato bywa bardzo męczące. Podobnie jest z opadami. Zwykle występują w umiarkowanych ilościach, 400-500 mm, ale w górach sięgają 1500 mm.

 Macedonia - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

 

 

Macedonia – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje