HEL

Ceny. Ceny, jak to w naszych nadmorskich okolicach, zależą od tego jak wielki jest w nich ruch turystyczny i jaka jest pora roku. Popularne miejscowości, jak Jastarnia czy Władysławowi to wyższe ceny pamiątek i dań w restauracjach, a także noclegów. Mniejsze jak Kuźnica czy Chałupy dają możliwość znalezienia nieco tańszych kwater, a i przysłowiowa rybka kosztuje nieco mniej.

 

Noclegi. Na Półwyspie Helskim znajduje się kilka hoteli, ale domeną naszych nadmorskich miejscowości są kwatery w mniejszych lub większych pensjonatach. Dużą popularnością cieszą się też trzy tutejsze kampingi, w Jastarni, Helu i Chałupach.

 

Kuchnia. Półwysep Helski to części regionu kaszubskiego i taka też kuchnia tutaj króluje. A kuchnia ta korzysta głównie z dobrodziejstw lasów, morza, jezior i pól. Na stole króluje ryba, podawana na różne sposoby, a jedną z tradycji kulinarnych jest zasalanie ryb w beczkach, jako zapas na zimową porę. Dziedzictwem kulinarnym w tym temacie jest tradycyjna zupa rybna. Potrawy kaszubskie są proste i zwykle tanie w wykonaniu, poza rybami używa się tu dodatków z gryki, brukwi, grochu i marchwi, mleka i maślanki, czyli właśnie tanich produktów. Poza kuchnią kaszubską znajdziemy tu także smaki i ulubione dania Polaków zapożyczone z innych krajów.

 

Muzyka. Kaszubi, także ci zamieszkujący Półwysep Helski, od wieków mieli upodobanie do muzyki. Śpiewały gospodynie przy pracy, rybacy na morzu i rolnicy na polu. Przekazywali sobie utwory z ust do ust lub poprzez wędrownych bardów. Muzyka kaszubska to pochwała przyrody, życia, piękna kobiet, ale także pieśni patriotyczne. W tym regionie popularne zawsze było grupowe śpiewanie i tańce, często obrzędowe. Warto zauważyć, że Kaszubi mają swój osobny hymn. Dla turystów organizowane są pokazy tańców i pieśni, które są dość egzotyczne, ponieważ nie będąc Kaszubem, nie da się zrozumieć ani słowa.

 

Inny rodzaj muzyki, który można usłyszeć w knajpach i innych miejscach to oczywiście muzyka żeglarska, czyli szanty. To muzyka sprzyjająca biesiadowaniu, bo utwory zachęcają do grupowego śpiewania i niesamowicie wciągają.

Ludność. Większość ludności na Półwyspie Helskim to Kaszubi. Ponieważ to ludność przygraniczna, toteż na przestrzeni wieków przynależała ona do różnych krajów. Stąd też duży stopień germanizacji wśród tej ludności, a ustalenie stopnia przynależności do Polski stanowi spory problem. Od lat coraz częściej rezygnuje się z definiowania tego problemu i uznaje się Kaszubów jako ludność etniczną. Oni sami podkreślają często, że mają podwójną tożsamość– Kaszubską i Polską.

 

Klimat. Największy wpływ na klimat na Półwyspie ma oczywiście Morze Bałtyckie. Zimy są łagodne, a lata niezbyt upalne. Charakterystyczne są wyższe temperatury jesienią niż wiosną. Ten wąski pasek ziemi, pomimo niezbyt dużych opadów w ciągu roku, cieszy się dużą wilgotnością dzięki parującej wodzie morskiej. Zmorą mogą być hulające tu porywiste wiatry sztormowe oraz zmienność pogody.

Półwysep Helski-Jurata,Chałupy-windsurfing kitesurfing

 

 

 

Półwysep Helski-Jurata,Chałupy-windsurfing kitesurfing