Inne

 

Morze Martwe

To w zasadzie jezioro bezdopływowe, którego poziom wciąż maleje. Leży na pograniczu Jordanii i Izraela, a dzięki zasoleniu i nagromadzeniu minerałów zyskało już różne nazwy (Cuchnące Morze, Jezioro Asfaltowe, Diabelskie Morze). Jednakże dzięki takiemu składowi, woda ma właściwości lecznicze, zbawienne na szereg chorób skórnych. Jego oficjalna nazwa także ma swoje podłoże. Niewiele jest organizmów, które są w stanie przeżyć w tej wodzie, w zasadzie tylko bakterie. Każda ryba, która dotrze tu z prądem rzeki Jordan, od razu ginie. Wysokie zasolenie powoduje, że mogą się tu kąpać nawet osoby nie umiejące pływać, po prostu unoszą się na wodzie. Panie chcące skorzystać z dobrodziejstw urodowych Morza Martwego muszą korzystać z prywatnych plaż, ponieważ Jordania jako kraj muzułmański nie dopuszcza paradowania w stroju kąpielowym. Wejście na jedną z plaż należących do ośrodków spa za około 7 dinarów rozwiąże ten problem.

 

Dżeresz

Miato leżące 50 km od Ammanu, a jego starożytna nazwa to Geraza. To jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast starożytnych. Stanowisko archeologiczne ukazuje tu kilka ważnych zabytków, jak np. świątynię Artemidy wraz z ołtarzem ofiarnym i kolumnadą, świątynia Zeusa, teatr rzymski, Forum Owalne z 56 kolumnami, Brama w kształcie łuku (Łuk Hadriana) a ponadto kompleks łaźni, hipodrom, fontanny i kościoły chrześcijańskie.

 

Madaba

To niewielka miejscowość kilkadziesiąt kilometrów od Ammanu. Atrakcję stanowią piękne mozaiki z IV i VI stulecia. Najważniejszym zabytkiem jest mozaika na posadzce bazyliki św. Jerzego przedstawiającamapę Palestyny i Dolnego Egiptu. Na zwolenników zabytków czekają też pozostałości grobowców i budowli bizantyjskich.

 

Góra Nebo

To miejsce, z którego według podań biblijnych Mojżesz miał zobaczyć ziemię obiecaną. Wzgórze ma zaledwie 790 m n.p.m., ale widok na Morze Martwe i Dolinę Jordanu jest niepowtarzalny. Przy dobrej widoczności można zobaczyć stamtąd wieże w Jerozolimie.

Dolina Wadi Kharrer. Miejsce nad rzeką Jordan, gdzie przebiega granica Jordanii z Izraelem. Tam według archeologów znajduje się miejsce chrztu Jezusa. Dzięki temu biblijnemu zdarzeniu, dolina stała się przez wieki skupiskiem budownictwa sakralnego. Znaleziono tu na niewielkim terenie 11 kościołów bizantyjskich, 5 basenów chrzcielnych oraz jaskinie mnichów.

 

Rihab

Miejscowość, w której odkryto najstarszy kościół chrześcijański, prawdopodobnie zbudowany około 33-70 r.n.e. To grota znajdująca się pod kościołem św. Jerzego. Według naukowców było to miejsce spotkań, a być może miejsce zamieszkiwania 70 uczniów Jezusa, czego dowodzi mozaika z napisem „70 ukochanych przez Boga”.

 

Adżlun

Miasto leży około 20 km od Dżaraszu, na wzgórzu Dżabal Awf. Zabytkiem jaki warto tu przejazdem zobaczyć jest zamek arabski Kalat ar-Rabat z XII wieku. Zbudowany na polecenie Saladyna, przechodził potem przez ręce Mongołów, Turków, Mameluków, w 1812 roku został uszkodzony przez trzęsienie ziemi.

 

Amman

Stolica Jordanii, położona na wysokości 850 m n.p.m. Jej historia sięga zapisków w Starym Testamencie. Na przestrzeni wieków Amman przechodził spod rządów Ammonitów i króla Dawida, w ręce Egipcjan, Nabatejczyków i Arabów. Stąd też oglądać można tam ruiny zabudowań z różnych okresów. Zabytki rzymskie to np. amfiteatr, forum, odeon i świątynia Herkulesa. Arabski zabytek to cytadela z VIII wieku. W Ammanie znajduje się także muzeum archeologiczne w dawnej świątyni Herkulesa, gdzie oglądać można eksponaty z obszaru Jordanii. Całości szlaku zabytków dopełniają trzy piękne meczety.

 

Al-Karak

To wyjątkowe miejsce, warte zobaczenia. Według podań to miejsce pokrywa się z biblijnym miastem moabskim. Niezależnie od tego ciekawy jest zamek krzyżowców, który można tu obejrzeć. Zbudowany został w połowie XII wieku i stanowił element fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją, a obecnie uważany jest za największy obiekt krzyżowców.

Jordania - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

Jordania – Różne – zdjęcia, atrakcje