Hel

 

Hel

Miasto na cyplu helskim, które jest znanym ośrodkiem turystycznym i nadmorskim kąpieliskiem, przystanią rybacką, jachtową oraz portem żeglugi pasażerskiej. Sąsiaduje z Jastarnią i jak na dość małą miejscowość, całkiem sporo tu atrakcji. Można zwiedzić Muzeum Rybołówstwa, podziwiać widoki z latarni morskiej z 1942 roku, zabytkową zabudowę rybacką oraz zespół fortyfikacji z czasów II wojny światowej czy Muzeum Obrony Wybrzeża. Poza tym na turystów czeka Fokarium oraz promenada ze specjalnymi kładkami i barierkami za samym końcu cypla helskiego. Okolica ta jest też lubiana przez nurków, ponieważ można tu pod wodą oglądać wraki z czasów wojny.

 

 

 Fokarium

Od lat Fokarium stanowi jedną z ważniejszych atrakcji na cyplu helskim. Żyją tam foki bałtyckie, których życie i zwyczaje można obserwować. Fokarium jest czynne cały rok, jednak godziny zwiedzania zależne są od pory roku. Kompleks to trzy duże baseny oraz kilka mniejszych, gdzie odseparowuje się osobniki chore lub młode. Głównych zadaniem Fokarium jest działalność naukowa i badawcza, która ma za zadanie odtworzenie kolonii foki szarej. Cześć turystyczna działalności pozwala wesprzeć budżet placówki.

 

image303

 

Muzeum pająków

image305

 

Latarnia morska

W takie miejsce jak Półwysep Helski naturalnie wpisuje się latarnia morska. Znajduje się na terenie gminy Hel, na samym końcu cypla, a zarządzana jest przez Urząd Morski w Gdyni. Obiekt ma podstawę ośmiokąta i wysokość 41,5 metra. Świeci światłem o długości 18 mil morskich. Latarnia została odbudowana w 1942r, do dziś jest czynna, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

image307

Wieża kierowania ogniem

Budowla znajduje się w Helu i jest częścią składową Rejonu Umocnionego. Została wybudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej po zdobyciu Helu. Znajdowała się tu bateria Schleswig-Holstein. Obecnie na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, a w środku Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

Gigantyczna armata  „Schleswig Holstein”- największy zasięg w czsach wojny 55km, przy wadze działa 1 tony

image309

 

Bunkrowisko

Mierzeja Helska, dzięki swojemu położeniu od wieków naturalnie stanowiła strategiczną część obronną naszego kraju. A w okresie międzywojennym zbudowano tu szereg umocnień obronnych, w tzw. Rejon Umocniony Hel.

 

Dzięki temu dziś możemy oglądać tam zabytki militarne, dzięki którym obiekty wojskowe i stacjonujące tu statki były lepiej chronione. Wokół miasteczka Hel znajduje się sieć fortyfikacji, nieaktywne dziś baterie przeciwdesantowe i przeciwlotnicze oraz cała seria ciężkich schronów. Od lat 90-tych XX wieku wojsko stopniowo wycofuje się z tej okolicy, a odtajnione obiekty mogą tym samych być udostępniane zwiedzającym. Aby obiekty nie niszczały i nie zostały rozgrabione, władze uruchamiają coraz to nowe projekty i inicjatywy. Już dziś zwiedzanie dawnych bunkrów i fortyfikacji to fajna przygoda. Z pomocą dostępnych map można samodzielnie znajdować i oglądać kolejne obiekty.

Zespół obiektów fortyfikacji „Hel”

image312

Port w Helu

Zbudowany w 1883 roku, ale pierwotnie stanowił jedynie miejsce do zakotwiczania kutrów. Został potem w XIX wieku mocno rozbudowany i dziś to duże baseny portowe i prawie 1700 metrów nadbrzeża. Jest tu też przystań  dla jachtów i dla statków wycieczkowych. Można tu obejrzeć imponujące jachty albo popłynąć stąd statkiem wycieczkowym bądź tramwajem wodnym.

 

Tramwaj wodny Hel

image313

 

 

image153

 

 

image145

 

 

image105

 

 

Półwysep Helski - Hel - zdjęcia, atrakcje

 

 

Półwysep Helski - Hel - zdjęcia, atrakcje

 

 

Półwysep Helski - Hel - zdjęcia, atrakcje

 

 

Półwysep Helski - Hel - zdjęcia, atrakcje

 

 

Półwysep Helski - Hel - zdjęcia, atrakcje

 

Muzeum Rybołówstwa

Znajduje się w budynku, gdzie wcześniej mieścił się kościół ewangelicki. Można go znaleźć w samym centrum Helu, nieopodal portu i obejrzeć ciekawe ekspozycje. Poznamy tam historię Bałtyku, Mierzei Wiślanej, rybołówstwa w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym. Obok budynku znajduje się ekspozycja wraków statków i zabytkowych przyrządów do połowu ryb wyłowionych przez rybaków.

 

Półwysep Helski – Hel – zdjęcia, atrakcje