Inne

Atrakcje turystyczne Chorwacji

Część północna wybrzeża-Istria i Kvarner

Leżący w tym rejonie półwysep Istria to najbardziej na zachód wysunięta część kraju, w której najsilniej widać wpływ kultury włoskiej. To rejon, który do lat 50-ych ubiegłego wieku należał do Włoch, stąd też wielu mieszkańców używa języka włoskiego, a gdzie niegdzie można spotkać np. dwujęzyczne nazwy miejscowości. Pomimo, że stolicą regionu jest Pazin, to Pula jest jego głównym miastem. To region dość przyjazny dla zagospodarowania i rolnictwa dzięki łagodnemu ukształtowaniu nabrzeża. Stąd też brak tu spektakularnych, nadmorskich widoków, które są charakterystyczne dla Chorwacji. W zamian znajdziemy tu niezliczoną ilość hoteli, pensjonatów, kempingów, ładnych plaż, knajpek, dyskotek i marin, co skutecznie stawia Istrię w czołówce popularnych, turystycznych miejsc.

Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam nic ciekawego do zwiedzania, a jedynie samą komercję. Podstawowym punktem z podróży powinna być Pula. Zachwycą nas jej stare, klimatyczne uliczki, zabytkowe kamienice, ale także rzymski amfiteatr, jeden z największych na świecie, dobrze zachowanych obiektów tego typu. Po za tym godne obejrzenia są: Świątynia Augusta, Bliźniacza Brama i Łuk Triumfalny Syrgiusza. Będąc już na Istrii warto wybrać się na pobliskie Wyspy Brijuni, gdzie można podziwiać dawną rezydencję marszałka Tito oraz imponujący park narodowy. Warto także odwiedzić istryjskie sklepy i targowiska, bowiem okolica ta słynie z wyjątkowych win i ziołowych trunków. Największy bazar znajduje się w mieście Puzin. Dodatkową atrakcją, niezwiązaną z Chorwacją, która pojawia się niejako „przy okazji”, może być rejs wodolotem do Wenecji, do której z Istrii jest niedaleko.

Znajdująca się poniżej Zatoka Kvarnerska to odmienne od półwyspu istryjskiego miejsce, gdzie góry schodzą wprost do morza. Problemy z zagospodarowaniem tego terenu spowodowały, że można tam oglądać niewielkie, malownicze miasteczka, składające się z zaledwie kilku rzędów domów, przyklejonych do zbocza góry, jak na przykład Opatija. Pomimo tak trudnego ukształtowania, Opatija zachwyca słynnym deptakiemLungo Mare, idealnym na romantyczne spacery, a także wyjątkowo ładną plażą. Zatoka Kvarnerska to kilka kurortów, ale przede wszystkim Rijeka, duże miasto i bardzo ważny port. To ciekawe miejsce, które przez wiele lat było ważnym ośrodkiem monarchii austro-węgierskiej, swoistym „oknem na morze”. Nie znajdziemy tu może tak ważnych zabytków, ale na pewno poczujemy wielkomiejski, handlowo-przemysłowy klimat, nieczęsto spotykany w nadmorskich miejscowościach Chorwacji. Jednakże dla zwolenników zabytków Rijeka także ma propozycje. Na wzgórzu Trsat można zwiedzić zamek i kaplice, po uprzednim pokonaniu wielu schodów pielgrzymich. Zamek Trsat był pierwotnie zaczątkiem miasta Rijeka, pierwszym jego grodem, stąd usytuowanie na wzgórzu. Rijeka to ciekawe miejsce, ale warto przemieścić się dalej, gdzie czekają o wiele lepsze atrakcje, czyli na południową część wybrzeża, do Dalmacji.

Część południowa wybrzeża-Dalmacja 

To kwintesencja tego, za co turyści cenią Chorwację. Dalmacja to wąska i długa część kraju, rozciągnięta wzdłuż linii brzegowej, pomiędzy Zadarem a Dubrovnikiem. Dzięki ciepłemu klimatowi, czystej morskiej wodzie, soczystej pięknej roślinności oraz ogromnemu nagromadzeniu ciekawych miejsc i pięknych kurortów, Dalmacja z powodzeniem przyciąga największe rzesze turystów. Charakter tego regionu tworzą także jego mieszkańcy, którzy są radośni, spontaniczni i lubią się bawić. Być może to południowy klimat sprawia, że ich zachowanie różni się od mieszkańców północnej części kraju.

Dalmacja to mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. Główne to: Dubrovnik, Zadar, Trogir i Split, ale warte zobaczenia są także mniejsze, malownicze miasteczka pełne uroczych zakątków. To nagromadzenie zabytków na tak wąskim paseczku ziemi, leżącym między morzem a górami, to wyjątek na skalę światową. Ciekawostką jest także port Neum, stanowiący dostęp do morza dla Bośni i Hercegowiny, pozostałość po rządach marszałka Tito. W wyniku tej sytuacji musimy w ty miejscu przejechać przez swoisty korytarz tranzytowy, ale obecnie nie z tym żadnego problemu.

Park Narodowy Krka

To druga po Jeziorach Plitwickich chorwacka atrakcja przyrodnicza. To ciąg wodospadów rozmieszczonych w dolinie rzeki. Największe wodospady to Skradinski buk i Roški slap. Uroku dodaje bujna roślinność i wybudowane nad wodospadami klasztory (największy to Visovac).

Hvar

To uważana za najatrakcyjniejszą wyspa Chorwacji, nazywana Królową Chorwackich Wysp. Jej uroda stawia ją w przewodnikach na równi z wyspami Bora Bora czy Capri.

Rovini

Maleńka miejscowość, która dzięki czerwonym dachówkom nazywana jest „Rubinem Chorwacji”. Najciekawsze miasteczko na Istrii, którego uliczki i malownicze domy tworzą romantyczny klimat i przyciągają turystów.

Korčula

Malownicza wyspa z pięknymi plażami i kryształową wodą. Warto zwiedzić też leżące tam miasto o tej samej nazwie, które ze swą urodą i nagromadzeniem zabytków zyskało miano Małego Dubrownika.

Mljet

Wyspa pomiędzy Dubrownikiem a Korčulą- niewielka, ale najbardziej zielona na Adriatyku. Na jej terenie znajduje się jezioro z małą wyspą, na której stoi XII-wieczny klasztor benedyktyński. Cała wyspa to park narodowy.

Park Narodowy Paklenica

To atrakcja w głębi Chorwacji, w jej górzystej części. Składa się z dwóch krasowych kanionów, Małej i Wielkiej Paklenicy. Większy kanion to trasa długa na 14 km, mniejszym z kolei wiedzie krótszy, ale bardziej wymagający szlak.

Makarska

Jeden z najpopularniejszych kurortów Chorwacji, pełny dyskotek i lokali gastronomicznych, oferujący ładne plaże i czyste morze. Ale poza komercyjnym zgiełkiem, Makarska prezentuje wyjątkowe zestawienie sąsiedztwa gór i morza. Warto to zobaczyć choćby przejazdem.

Poreč

To niewielka miejscowość, gdzie w sezonie przypada dwóch turystów na jednego mieszkańca. A zwiedzających przyciągają tu błękitno zielone może, skaliste zatoczki i bazylika Eufrazjana, wpisana na listę UNESCO.

Krk 

Wyspa, na której znajduje się ważna dla Chorwatów rybacka wioska Baška. Tam została odnaleziona tablica napisana głagolicą, jeden z najstarszych zabytków języka chorwackiego.

Pag

Wyspa w dalmatyńskiej części kraju o specyficznej urodzie. Kamienne pola, uboga roślinność, podłużny kształt, prawie idealnie równoległy do wybrzeża pobliskiego lądu. Łączy ją z tą częścią lądową imponującymost Ljubač.

Szybenik

Jedno z niewielkich miasteczek Chorwacji, gdzie znajdują się zabytki na tyle ważne, że wpisano je na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tutaj to zabytkowa starówka i katedra św. Jakuba.

Trogir

Perełka średniowiecznej urbanistyki, miasteczko, które posiada starówkę wpisaną na listę UNESCO, umiejscowioną na wysepce Ciovo połączonej kanałami ze stałym lądem. Znajdziemy tam kręte uliczki, mury obronne i piękną promenadę wysadzaną palmami.

Zagrzeb

Nie jest to miasto na miarę Splitu czy Dubrownika, jednakże przyciąga sporą ilością galerii, muzeów oraz kilkoma kościołami. Przede wszystkim stanowi bazę wypadową na ciekawe piesze wycieczki.

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Chorwacja – Różne – zdjęcia, atrakcje