Podstawowe informacje

 

Czarnogóra

 

O jasna majowa jutrzenko,
Matko nasza Czarnogóro,
Jesteśmy synami twych skał,
I strażnikami twojej uczciwości.

Kochamy was, twarde góry,
I wasze straszne wąwozy,
Które nigdy nie poznały
Łańcuchów sromotnego niewolnictwa.

Póki naszej myśli Lovćena
Nasza jedność daje skrzydła,
Będzie dumna, będzie sławna
Ojczyzna nasza ukochana.

Rzeka z naszych brzegów,
Uchodząc do dwóch mórz,
Zaniesie głos do oceanu,
Że Czarnogóra jest wieczna.

 

<hymn Czarnogóry>

 

Kto jest ciekaw, o jakich górach i rzekach, mówią słowa czarnogórskiego hymnu, niech przeczyta przewodnik – relacje z pobytu w Czarnej Perle Bałkanów. A może niektórzy, zachęceni lekturą będą sami mogli zgłębiać tajemnice Montenegro.

 

Zaczynamy podróż po Czarnogórze, jednym z najmłodszych europejskich państw, o którym mieszkańcy  zwykli mawiać, że „nigdzie tu nie jest daleko, ale zawsze wysoko”.

 

Niewielka Czarnogóra (powierzchnia kraju jest ponad dwadzieścia razy mniejsza niż powierzchnia Polski) do niedawna była republiką Serbii i Czarnogóry, jednak w 2006 roku proklamowała niepodległość, by rok później ratyfikować Konstytucję i stać się suwerennym państwem.

 

Graniczy z Serbią, Kosowem, Bośnią i Hercegowiną, Albanią oraz Chorwacją, dla której jest ciekawą alternatywą turystyczną na Bałkanach. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

 

Większość powierzchni kraju pokrywają góry m.in.: Durmitor, Lovćen i Góry Północnoalbańskie (Prokletije) a niziny stanowią zaledwie kilka procent obszaru i znajdują się przy linii wybrzeża oraz nad Jeziorem Szkoderskim.

 

Mimo, że państwo formalnie jest dość młode, ma długą historię – ziemie Czarnogóry, zwane ówcześnieDuklja wchodziły już w skład Imperium Rzymskiego, a po jego rozpadzie należały do Bizancjum. W VI wieku zamieszkali je Słowianie.

 

 Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach, był podbój kraju przez Turków Osmańskich – jedynie wysokogórskie tereny zostały przez nich nie zdobyte i utrzymały autonomię  jako państewko pod przywództwem władyków (właśnie to zdarzenie ma swoje odzwierciedlenie w słowach hymnu). Tureckie wpływy są widoczne do dzisiaj, tak samo jak późniejsze austriackie, rosyjskie czy weneckie. (Kupcy weneccy przypływający do brzegu, obserwując ciemne szczyty górskie, nazwali krainę Monte Negro, która to nazwa  używana jest do dziś).

 

Współczesna historia również nie jest zbyt spokojna; wystarczy przypomnieć okupację przez Włochy i Niemcy podczas II wojny światowej, czy późniejszy rozpad byłej Jugosławii. Odłączenie się Czarnogóry od  Serbii odbyło się już na szczęście pokojowo po przeprowadzeniu referendum niepodległościowego wśród jej mieszkańców.

 

Przeloty/przejazdy:

 

Planując podróż samochodem mamy do wyboru trzy warianty trasy:

 

1.przez Słowację, Węgry, Serbię. Trasę liczącą ok. 1150 km (od granicy RP) pokonamy w czasie 18-25 godzin

2.przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. Trasa liczy ok.1300km, ale dzięki dużej ilości autostrad jej pokonanie zajmie nam ok.15-21 godzin (niestety przy zużyciu większej ilości paliwa)

3.przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę. Tę 1100 km trasę przejedziemy w 17-21 godzin. Zaletą tego wariantu jest duża ilość tanich noclegów po drodze i stosunkowo niskie ceny paliwa.

Decydując się na podróż samolotem możemy wybrać opcję bezpośredniego lotu do chorwackiego Dubrownika, skąd autokarem dostaniemy się do Czarnogóry. Alternatywą jest lot Warszawa – Podgorica z przesiadką w Lublanie.

 

Pobyt – noclegi:

Za nocleg w kwaterach prywatnych zapłacimy średnio 8-12 euro/os, a pobyt na kampingu to koszt co najmniej o połowę mniejszy. Ceny noclegu w hotelach oscylują wokół 20-30 euro mogą być wyższe, zwłaszcza jeśli planujemy pobyt w ekskluzywnym Sveti Stefan.

 

Klimat :

Na wybrzeżu Czarnogóry panuje klimat śródziemnomorski, czyli upalne lata i łagodne zimy. Z temperatura morza w lipcu-sierpniu dochodzącą nawet do 30 stopni! W górach panuje natomiast klimat alpejski z obfitymi opadami śniegu i silnym mrozem w okresie zimowym. Dzięki temu  śnieg na stokach narciarskich utrzymuje się tu do połowy lata.

 

Ludność:

Tak jak w pozostałych bałkańskich państwach, kraj zamieszkuje mieszanina grup etnicznych. Wśród nich najliczniejszą są Czarnogórcy, następnie Serbowie, Boszniacy i Albańczycy. Blisko trzy czwarte mieszkańców Montenegro to prawosławni, pozostali to głównie muzułmanie i katolicy.

 

Język:

urzędowy to czarnogórski, jednak większość mieszkańców deklaruje język serbski jako ojczysty. Jako obcokrajowcy porozumiemy się także po angielsku, włosku i nierzadko po polsku.

 

Wiza:

na czas krótszy niż 30 dni do przekroczenia granicy wystarczy nam dowód osobisty lub paszport.

 

Ceny:

obowiązującą walutą jest euro. Średnie ceny artykułów spożywczych to 0,70 euro – chleb, 0,45 euro – woda mineralna, 0,66 euro – piwo. W barach i licznych knajpkach za lokalne danie obiadowe zapłacimy 2-4 euro a za piwo ok. 2.

Czarnogóra - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

Czarnogóra – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje