Giza

          Giza

W Gizie również po prostu trzeba się pojawić, będąc w Egipcie. To tu, na zachodnim brzegu Nilu, tuż koło Kairu (a w zasadzie już w Kairze, Gizę zaczęto bowiem uznawać za jego dzielnicę), mieszczą się monumentalne piramidy, z których Egipt słynie na cały świat. Większość z nich powstała w XXV w. p.n.e., a największe z nich to Piramida Cheopsa, Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerinosa. Piramidę Cheopsa zbudowano ok. 2560 r. p.n.e. Obecnie jest wysoka na 139 m, jednak pierwotnie mierzyła 150 m. Został w niej pochowany faraon Cheops. Budowla jest naprawdę ogromna i składa się z ok. 2,4 mln bloków kamiennych. Jej boki odpowiadają kierunkom świata, wejście zaś znajduje się na północy. Grecy uznali Piramidę Cheopsa za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

 

Następna pod  względem wielkości jest Piramida Chefrena (syna Cheopsa). Na jej wierzchołku położono płyty wykładzinowe, co odróżnia ją od pozostałych piramid. Mierzy 135 m, pierwotnie zaś wznosiła się na 143 m.

 

Najmniejsza jest Piramida Mykerinosa, która mierzy 63 m i została zbudowana z największych bloków skalnych. W Gizie zobaczymy również słynnego Wielkiego Sfinksa, czyli ogromny posąg lwa z głową faraona Chefrena w chuście nemes. Sfinks ma ok. 19 m wysokości, 56 m długości i  ok. 6 m szerokości.

 

Soma Bay - Giza Egipt - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

Soma Bay - Giza Egipt - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Soma Bay - Giza Egipt - zdjęcia, atrakcje

 

Soma Bay – Giza Egipt – zdjęcia, atrakcje