Dlaczego Alacati

alacati windsurfing kitesurfing

 

Alacati windsurfing kitesurfing – czyli jak to się wszystko zaczęło:)

3 lata temu miałem okazję po raz pierwszy wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Po 4 latach spędzonych na nauczaniu windsurfingu w Polsce, planowałem pożegnać się z tą profesją i zająć czymś, co 99% społeczeństwa nazywa „normalną pracą” :p Byłem wtedy jeszcze w trakcie studiów.

 

Jednak pewnego zimowego dnia skontaktował się ze mną kolega z kursu VDWS i zapytał, czy nie chciałbym go zastąpić w Turcji, w miejscowości Alacati, gdzie uczył już 3-ci sezon. Długo z podjęciem decyzji nie czekałem. Wyleciałem pod koniec Czerwca. Lot opłacony został przez szkółkę. Relacja Warszawa – Izmir (lotnisko Adnan-Menderes) oraz Izmir – Warszawa. Z lotniska zostałem przetransportowany taksówką wprost do szkółki ASPC w Alacati. Moim oczom ukazał się niesamowity widok zatoki. Słońce, turkusowy kolor wody, wiatr, a wszystko w otoczeniu gór, dzięki którym wiatr ulega wzmocnieniu na skutek działania efektu dyszy (venturi effect).

alacati windsurfing kitesurfing

 

Warunki wietrzne

Alacati to znane amatorom windsurfingu i kitesurfingu miejsce na Riwierze Tureckiej, położone kilka kilometrów od kurortu Cesme i około godzinę drogi samochodem od Izmiru. Panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a to za sprawą śródziemnomorskiego klimatu. Lata są ciepłe i suche, natomiast zimy względnie łagodne. W Alacati wieje, charakterystyczny również dla innych spotów zlokalizowanych w tym rejonie Morza Śródziemnego, stały wiatr z północy, zwany Meltemi. W okresie letnim najczęściej wieje z kierunku północno-zachodniego. W Alacati jest to side shore. Pływamy od jednego brzegu do drugiego i z powrotem. Zimą kierunek odkręca się na południowy. Wiatr do godziny 12:00 jest zazwyczaj słaby. Rośnie w siłę w godzinach popołudniowych. Wieje z siłą 4-7 Beauforta, nierzadko do późnych godzin wieczornych. Czasami rano między 9:00 a 11:00 znienacka pojawia się wiatr z północnego wschodu (side onshore – pływamy pod kątem do brzegu, bardziej w prawą stronę, w kierunku Kite Zone), nazywany lokalnie „Gerence”. Jest to bardzo silny wiatr, krótko i porywiście wiejący, dochodzący do 8-9Beauforta.

 

Według statystyk, wietrznych dni w Alacati jest około 300 w roku !!! Ale tak naprawdę, okres który warto brać pod uwagę, w celu uprawiania sportów wodnych, to Maj – Wrzesień. Miesiące charakteryzujące się najlepszymi statystykami wietrznymi w Alacati to Lipiec i Sierpień (więcej informacji w zakładce Statystyki wiatrowe). Niestety w sezonie, w którym pracowałem, Lipiec nie obdarowal nas zbyt wieloma dniami z mocnym wiatrem. Wiało w sumie może z tydzień. Na pocieszenie pozostaje fakt, iż turecki spot nie był wyjątkiem. Od znajomych dowiedziałem się, że podobna sytuacja (anomalia:P) miała miejsce na innych europejskich spotach, takich jak Rodos (Prasonisi), czy Fuerteventura (Sotavento). Natomiast Sierpień pokazał prawdziwe oblicze tego miejsca. W ciągu miesiąca wiało przez 90% czasu !!! :)Temperatura wody w zatoce w okresie wakacyjnym to około 23-25 stopni Celsjusza. Często pływałem w samych shortach, ale bardziej komfortowo jest ubierać krótką piankę. Przydaje się, kiedy przypadkiem lub zamierzenie spędzimy dłuższą chwilę w wodzie:P Ja miałem taką sytuację nieplanowaną, kiedy spadł mi szkółkowy bom i musiałem przez kilka minut bawić się z jego mocowaniem….Był już mocny wieczór i przyznam, że przemarzłem:P

 

Na spocie możemy korzystać z usług około 7-8 szkółek windsurfingowych oraz 1-2 kitesurfingowych (więcej informacji w zakładce Bazy/Cennik). Centralne położenie zajmuje największa i najbardziej znana w Turcji ASPC (Alacati Surf Paradise Club). Pozostałe, sąsiednie bazy są mniejsze, ale równocześnie tańsze.

 

Spot windsurfingowy

– Alacati jest bardzo dobrym miejscem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych windsurferów. Płycizna ciągnąca się przez 500m, sprawia iż nawet daleko od brzegu możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, czując grunt pod nogami. W tym miejscu jednak muszę zaznaczyć, iż nie wszędzie jest jednakowo płytko. Czasami wydaje nam się, że po zejściu z deski, bez problemu sięgniemy dna, a tu „zonk” i wpadamy po uszy:) Okazuje się, że jest 2-3 metry głębokości. Przezroczysta woda bywa złudna.

alacati windsurfing kitesurfing

Grunt przy brzegu bywa niestety kamienisty. Ale są to małe i okrągłe kamienie, które nie są grożne i bez problemu da się po nich chodzić. A jeżeli mamy buty na nogach, to całkowicie pozbywamy się problemu. Kamienie znikają kilka-kilkanaście metrów od brzegu i zaczyna się drobny piasek, który ciągnie się aż do końca zatoki. W sezonie wakacyjnym musimy liczyć się z tłumem początkujących na wodzie, a w szczególności przy brzegu. Większość kumuluje się jednak po lewej stronie, koło portu, gdzie jest najpłycej i najmniej wietrznie. To własnie tam szkoli się dzieci i młodzież, ale  także dorosłych, jeżeli siła wiatru jest zbyt duża.

 

Dla zaawansowanych pozostaje całkiem zacny, spory akwen o długości około 1,5km i jeszcze większej szerokości (możemy podhalsować się w kierunku północnym lub spłynąć z wiatrem w kierunku południowym). Na płyciźnie nie ma fal. Woda jest płaska lub pojawia się mały chop. Małe falki napotkamy na środku zatoki, gdzie jest głębiej. Im mocniej i dłużej wieje, tym większe fale. Ich wysokość może dochodzić nawet do 1,5m i są idealne do ćwiczeń loop’ów:) Dobre warunku do skoków pojawiają się także w okresie zimowym, kiedy wiatr wieje z południa, czyli od strony otwartego morza.

alacati windsurfing kitesurfing

 

Spot kitesurfingowy

Spot kitesurfingowy w Alacati położony jest kilkaset metrów na południe, po prawej, patrząc od strony szkółek w kierunku zatoki. Niestety miejsce przeznaczone do nauki pływania z latawcem, nie jest zbyt dobre dla początkujących, a to ze względu na kilka czynników:

alacati windsurfing kitesurfing

– stosunkowo mało miejsce na start i lądowanie latawca. Dodatkowo miejsce to, otoczone jest ostrymi kamieniami z jednej strony, a z drugiej wszelkiego rodzaju roślinnością, z małymi kaktusami na czele. Ze względu na fakt, iż w okresie letnim wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego, a w miejscu startu i lądowania latawca od strony nawietrznej znajdują się małe naturalne wzniesienia, mamy do czynienia z zawirowaniami powietrza po stronie zawietrznej, czyli tej po której znajdują się latawce. Może to spowodować wiele nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji jak np. nagłe opadnięcie latawca na ziemię i poderwanie go z powrotem, razem z osobą sterującą.

 

– akwen dla początkujących ma wymiary mniej więcej 400x150m. Na tym spocie, wiatr wieje do brzegu, co nie ułatwia zadania kursantom. Od brzegu maksymalnie możemy wyjść jakieś 150m, idąc pod wiatr i mając cały czas grunt pod nogami. Przy mocnych wiatrach robi się mała falka, która dodatkowo utrudnia nabranie wysokości, czyli podchodzenie pod wiatr.Tak mała przestrzeń przed nami i wiatr wiejący do brzegu (on-shore) sprawiają, iż początkujący bardzo szybko znajdują się w zasięgu brzegu, który notabene jest bardzo niebezpieczny (ostre skały). A trzeba jeszcze uwzględnić fakt, iż nasze linki kite’owe mają długość 25m, co dodatkowo skraca dystans. Każde niekontrolowane pociągnięcie po wodzie, może sprawić, iż uszkodzimy nie tylko latawiec, ale i siebie lub innych. Pływamy od jednej góry do drugiej, co w praktyce daje nam około 400m.

 

– zaawansowani, którzy umieją pływać pod wiatr, mogą bez problemu podhalsować się, odpłynąć kilkaset metrów od miejsca, gdzie ćwiczą początkujący i cieszyć się znacznie większą przestrzenią. Jest bezpiecznie, gdyż w przypadku awarii na wodzie, zostaniemy zdryfowani do brzegu.

 

Szkolenia kitesurfingowe prowadzą lokalne szkółki. Kursantów zawożą zazwyczaj motorówkami lub samochodami. Ja osobiście zarzucałem sprzęt na plecy, brałem dużą deskę ze szkółki i płynąłem. Przy mocnym wietrze, płynięcie do spotu z wiatrem zajmowało jakieś 8-10 minut. Na bardziej otwartym akwenie, małe fale sprawiały trochę problemu z utrzymaniem równowagi (pamiętajcie, że miałem spory bagaż na plecach:p ), ale dawało radę. Powrót zabierał więcej czasu, ponieważ trzeba bylo płynąć pod wiatr.

alacati windsurfing kitesurfing

Alacati dysponuje tak dobrą infrastrukturą i warunkami klimatycznymi, iż od lat ma zaszczyt gościć najlepszych zawodników PWA, którzy rozgrywają zawody slalomowe w ramach Pucharu Świata. Jak widać na zamieszczonej u góry mapce, centralna część miasta znajduję się w głębi lądu, kilka kilometrów od miejsca, w którym pływamy. Warto to uwzględnić, jeżeli planujemy znaleźć kwaterę w samym Alacati, a nie na spocie. Mając samochód do dyspozycji, dojazd zajmie nam około 5 minut. Z Centrum miasta możemy dostać się również specjalnymi mini-busikami (tzw.. Dolmus Bus). Jeżdżą mniej więcej, co 10 minut z Cesme, IIicy, przez Alacati, aż do Hotelu Alkoclar przy spocie. Cena to 1-2 liry:) Ostatecznie można wziąć przykład ze mnie i dojeżdżać rowerem:) Zajmuje to około 20-25 minut. Piechotą będzie już około godziny :P

alacati windsurfing kitesurfing

 

Centrum miasta i okolice

Alacati to tureckie miasto, o wieloletniej tradycji, które znane jest ze swojej wspaniałem architektury, winnic i wiatraków. Wraz z sąsiednią Ilicą i Cesme, to kurorty, w których odpoczywa i ma swoje posiadłości, wielu znanych i bogatych obywateli tureckich. Wieczorami na mieście uraczymy widok bardzo drogich samochodów oraz Panów (ich właścicieli), którzy wyglądają jak z okładki oraz Pań z Top Model :)I wcale nie przesadzam. Jak będziecie na miejscu, koniecznie wybierzcie się do centrum Alacati, a a nie będziecie mogli oderwać wzroku:) W Turcji serwują również przepyszne jedzenie. Najbardziej przypadło mi do gustu ichniejsze danie „Lahmacun”, czyli turecka pizza, na bardzo cienkim cieście, z mięsnym nadzieniem. Na bazarze można kupić przepyszne owoce i warzywa po bardzo niskiej cenie, szczególnie po udanych negocjacjach:)

alacati windsurfing kitesurfing

 

Ważna informacja !!!

Każdy obywatel Polski, który wjeżdża do Turcji od 1.01.2013 musi posiadać 1 wolną stronę w paszporcie. Jest to konieczność, inaczej nie wpuszczą nas na granicy. Wiza ważna jest przez 90 dni w ciągu roku i umożliwia wielokrotny wjazd. Można kupić ją na lotnisku. Koszt to około 15 euro (20 dolarów). Pamiętajcie, iż w momencie wjazdu do Turcji, paszport musi być ważny, jeszcze przez przynajmniej pół roku, inaczej nie wjedziemy !!!. Ja w trakcie pobytu, aby nie przekroczyć limitu 90 dni (i nie płacić kary, która podobno wynosi około 100 dolarów za 1 dzień!!!) popłynąłem promem, na kilka dni, na grecką wyspę Chios.

 

Waluta

Stan na dzień 24.01.2014

1 PLN = 0,7440 TRY

1 TRY = 1,3440 PLN

 

W Turcji możemy płacić nie tylko lokalną walutą (Lirami), ale również Euro, Dolarami i Funtami Brytyjskimi. W supermarketach nie targujemy się, natomiast na bazarach jest to wskazane, aby nie obrazić sprzedawcy. Dla Turków to rodzaj zabawy :) A dla nas oszczędność. Czasami całkiem spora, gdyż ceny wyjściowe nierzadko kilkukrotnie, a nawet kilkunastrokrotnie przewyższają wartość towaru!!! A więc nie wstydźmy się i targujmy!!! :)

 

Dodatkowo należy wspomnieć o tzw. „Bakszyszu”, czyli odpowiedniku naszego napiwku. Zwyczajowo stanowi on 10% wartości i należy się każdemu, kto udzielił pomocy lub skorzystaliśmy z jego/jej usług, czyli np. kelnerowi, taksówkarzowi, czy każdemu człowiekowi, który podpowiedział nam, jak gdzieś się dostać :)

 

 

ALACATI – NAJWIĘKSZA SZKÓŁKA WINDSURFINGU W TURCJI ASPC (ALACATI SURF PARADISE CLUB). NA ZDJĘCIU RESTAURACJA NALEŻĄCA DO ASPC – MAKAH BEACH

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

WIDOK Z RECEPCJI BAZY ASPC

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

 JEDEN Z RZADKICH W SEZONIE BEZWIETRZNYCH DNI.

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

RADOCHA PEŁNĄ PIERSIĄ:P

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

SPRZĘT CHOWANY JEST POD DREWNIANYM ZADASZENIEM, W SPECJALNIE PRZEZNACZONYCH DO TEGO, NUMEROWANYCH STOJAKACH. ABY ZMIEŚCIĆ JAK NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ ŻAGLI, ZREZYGNOWANO Z ZAKŁADANIA BOMÓW NA STAŁE. ZA KAŻDYM RAZEM OBSŁUGA ZAKŁADA I ZDEJMUJE BOMY. PO KAŻDYM UŻYCIU, ŻAGLE SĄ MYTE, ABY NIE GROMADZIŁA SIĘ NA NICH SÓL, KTÓRA NEGATYWNIE WPŁYWA NA ŻYWOTNOŚĆ MATERIAŁU.

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

AKWEN WINDSURFINGOWY W ALACATI. MALUTKA, PIASZCZYSTA PLAŻA, Z LEŻAKAMI, Z CUDOWNYM WIDOKIEM NA CZYSTĄ WODĘ I WZGÓRZA. W ODDALI PO LEWEJ STRONIE ZNAJDUJ SIĘ PORT. TO WŁAŚNIE W JEGO POBLIŻU SWOJE PIERWSZE KROKI STAWIAJĄ POCZĄTKUJĄCY ADEPCI. JEST TO MIEJSCE OSŁONIĘTE OD WIATRU I JEDNOCZEŚNIE NAJPŁYTSZE.

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

ASPC DYSPONUJE NAPRAWDĘ PRZEOGROMNĄ ILOŚCIĄ SPRZĘTU. TAK WIELU DESEK I ŻAGLI SZKOLENIOWYCH NIE WIDZIAŁEM W ŻADNYM INNYM MIEJSCU. NA ZDJECIU WIDAĆ STOJAKI ZE SPRZETEM DLA POCZĄTKUJĄCYCH, TUŻ PRZY GŁÓWNYM ZEJŚCIU DO ZATOKI, NA WPROST BAZY GŁÓWNEJ ASPC. ALE TO NIE WSZYSTKO, BO OKOŁO 200M OD PORTU, ASPC MIAŁO SWÓJ TEREN, GDZIE ZNAJDOWAŁO SIĘ 2 RAZY WIĘCEJ SPRZĘTU DLA POCZĄTKUJĄCYCH, NIŻ TO CO WIDAĆ NA ZDJĘCIU.

alacati windsurfing kitesurfing

 

 

 

 Alacati windsurfing kitesurfing

https://www.surfski.pl/blog/statystyki-wiatrowe-alacati