Dlaczego Fuerteventura

Na Fuerteventurę wyleciałem 6.10.2013. Wylot o 2 w nocy. Lot trwał 5h. Trzeba pamiętać, iż następuje zmiana godziny o 1 wstecz. Ciekawostką jest fakt, iż na Wyspach Kanaryjskich, najdłuższe dni występują we Wrześniu i Październiku (11h). Kiedy u nas ciemno było już koło 17.00, to na Fuerteventurze widno było do mniej więcej 19-19.30.

 

Lotnisko jest całkiem spore. Na hali znajduje się bardzo dużo stanowisk do odbioru bagażu. Transfer z Punta del Rosario (stolicy wyspy) do Corralejo, zajął około 40minut.

 

 

Klimat

Muszę przyznać, iż lecąc na Fuerteventurą (nigdy wcześniej nie byłem na żadnej z Wysp Kanaryjskich), byłem przekonany, że nic mnie nie zaskoczy, jeżeli chodzi o klimat, widoki, kulturę, roślinność. Myślałem, że już wiele w swoim krótkim życiu widziałem. Bardzo się myliłem. Fuerteventura jest inna od wszystkich krajów, które zwiedziłem. Olbrzymie pustynne i stepowe przestrzenie, czasami sprawiały, iż czułem się jak na dzikim zachodzie. W miastach jest dużo zieleni, mnóstwo palm, kaktusów itp. Klimat jest wspaniały. Wieczna wiosna:) Temperatura podobno nigdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. No i te widoki !!! Sąsiadujące wyspy, cudowny, turkusowy kolor wody oceanicznej. O właśnie, w tym miejscu nadmienię, iż po raz pierwszy ujrzałem Ocean:) Do tego jeszcze miałem okazję pływać na jego wodach, na windsurfingu, kitesurfingu oraz stawiać pierwsze kroki na surfingu.

 

 

Fuerteventura, to druga co do wielkości wyspa kanaryjska. Większa jest tylko Teneryfa. Co charakterystyczne, wyspa ta jest najrzadziej zaludniona. Ponoć jeszcze 30 lat temu, rdzenni mieszkańcy poruszali się tylko na wielbłądach. Jest to stosunkowo nowa destynacja turystyczna, ale szybko się rozwija i z roku na rok przybywa coraz więcej turystów.

 

Swój pustynny charakter zawdzięcza położeniu w pobliżu kontynentu afrykańskiego (oddalonego zaledwie o 100km).

 

 

W krajobrazie dosyć sporą część zajmują piaszczyste wydmy, naniesione wskutek działania wiatru. Południowa część Fureteventury jest bardzo uboga pod względem roślinności. Dominują łańcuchy górskie oraz wąwozy, które nazywa są „barrancos”. Częsty widokiem są wiatraki. Na wyspie jest ich setki. Energia, którą produkują, wykorzystywana jest to wydobywania wody spod powierzchni ziemi. Ubogość flory spowodowana jest suchym klimatem i wykarczowanie lasów. Uwaga !!! Na Fuerteventurze prawie nigdy nie pada deszcz. Woda pitna uzyskiwana jest poprzez odsalanie wód oceanicznych lub importowana statkami. Dlatego w łazienkach widnieją ostrzeżenia mówiące o tym, by oszczędzać wodę. Wyspę charaktyryzują długie na wiele kilometrów piaszczyste plaże. Można je porównać do naszych bałtyckich plaż. Piasek jest równie przyjemny w dotyku. I ten złocisty kolor. Spotkać można również czarny piasek wulkaniczny. Najładniejsze plaże są w Corralejo, Costa Calmie oraz Cofete.

 

 

Prawo budowlane na Fuerteventurze (i być może na wszystkich wyspach kanaryjskich) stanowi o stawianiu mało kondygnacyjnych (niskich) budynków. Stąd nie uraczymy żadnych wieżowców, kilkupiętrowych bloków (za wyjątkiem być może kilku Hoteli). Wiele budynków jest koloru białego. Na mniej zurbanizowanych terenach wyspy, domy poprzedzielane są małymi murkami. Dosyć częstym widokiem są wiatraki i palmy.

 

 

Fuerteventura ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę nurkową. Na wyspie znajduje się wiele baz nurkowych, a najciekawsze miejsca to:

 

 • Na północy wyspy: Corralejo ( La Bocaina, El bajón del Rio, El Calamereo)
 • W centralnej części wyspy: Ajuy (La Catedral), Puerto del Rosario (Las Salinas, El Castillo)
 • Na południu wyspy: Morro Jable (Puerto Morro Jable,Veril Grande, Veril Chico)

Muszę przyznać, iż mile zaskoczony byłem temperaturą wody. Statystyki wskazują w okresie Października najwyższą temperaturę (ze względu na fakt, iż woda długo nagrzewa się) 23 stopnie Celsjusza. W zwyczajnej długiej piance 3mm było mi bardzo ciepło.

Charakterystyka spotu Flag Beach w Corralejo

Spot Flag Beach znajduje się już praktycznie na terenie Parku z wydmami pustynnymi. Oko cieszy cudowny kolor wody. Kilka metrów od brzegu nie ma już dna. Występuje przybój.Wiatr wieje side shore. Pływamy w kierunku Wyspy Lobos (oddalona o około 2 km od wybrzeża Fuerteventury) i z powrotem. Im dalej od brzegu tym większe, bardziej regularne fale. W okresie zimowym, który charakteryzuje słabszy wiatr, uraczy nas lepszymi falami. Możemy tam spotkać sety wysokości masztu. Na spocie dominują kiterzy (90% pływających). Na spocie działa 1 baza, o tej samej, wdzięcznej „flagowej” nazwie „Flag Beach”. Jest to mała szkółka. Można wypożyczyć sprzęt windsurfingowy i kitesurfingowy. Nie ma dużego wyboru, ale lepsze to, niż nic:) Szkolenia prowadzone są w całkowicie innym miejscu. Wszystko dlatego, iż lokalny spot nie nadaje się dla początkujących.

 

 

Surfing

Na Fuerteventurze stawiałem pierwsze kroki na surfingu. Wykupiłem lekcję z instruktorem ( 45 euro/4h zajęć ze sprzętem). Pierwsze kroki stawiałem niedaleko Corralejo. Na spocie pojawiały się regularne, małe falki. Idealne warunki dla początkujących. Sport nie jest łatwy. Ale zawsze chciałem spróbować nauczyć się dyscypliny, od której pochodzą zarówno windsurfing, jak i kitesurfing. Na małych (dochodzacych do metra) falach była super zabawa. Wiel razy udawało mi się stanąć na desce i płynąć. Kolejnym razem sam pojechałem do El Cotillo, gdzie miałem okazję zmierzyć się z prawdziwymi falami. I dopiero tam zrozumiałem tak naprawdę, jak trudny jest to sport. Fale dochodziły do 2 m wysokości (a są przecież „wariaci” surfujący na falach wysokości 30 m!!! :P) i praktycznie przez każdą z nich zostałem sowicie przemielony:) Jak ktoś chce się szybko zmęczyć, to polecam. Ale pamiętajcie, że trzeba być w stanie dość sporo czasu wstrzymać oddech pod wodą, kiedy jesteśmy w „pralce” :)

 

 

Charakterystyka spotu Sotavento

Drugiego dnia pobytu, postanowiliśmy odwiedzić słynny spot Sotavento. Dojazd z Corralejo zajął nam około 1,5 godziny samochodem. Na wiele kilometrów przed punktem docelowym, wjeżdżamy w iście pustynny, wydmowy klimat. W krajobrazie dominują ogromne piaszczyste przestrzenie. Sam obszar Sotavento, gdzie znajdują się bazy wind/kite jest ogromny. To największa plaża, jaką do tej pory miałem okazję oglądać (oczywiście w momencie odpływu, kiedy nie ma laguny).

 

 

Na Sotavento wiatr wieje z kierunku NE (cross-offshore). Wysypy kanaryjskie charakteryzują się bardzo dobrymi warunkami wietrznymi, za sprawą wiejących tam z kierunku północno-wschodniego, stałych wiatrów zwanych pasatami. Taki kierunek wiatru sprawia, iż na spocie wieje od lądu, a siła wiatru ulega wzmocnieniu z powodu przepływu strug powietrza między pobliskimi wzgórzami. Niestety wiatr też jest bardziej szkwalisty. Na spocie występują też wiatry termiczne, które są najsilniejsze w godzinach rannych i wieczornych. Nie można ich przewidzieć, ale zazwyczaj wieją przez kilka-kilkanaście dni z rzędu. Na wielu spotach występują wiatry termiczne i z doświadczenia wiem, że najczęściej występują w okresie letnim, kiedy jest gorąco i występuje znaczna różnica w temperaturach podłoża i wody. Na Sotavento siła wiatru może dochodzić do atomowych 50-60 węzłów!!! Pływa się często na żaglach 3-4 metrowych. W czasie dni, kiedy wieje na większe zestawy, wielu surferów po prostu odpoczywa:) Poza okresem letnim, statystyki wiatrowe nie są imponujące, ale też nie jest najgorzej. Wieje natomiast do brzegu, czyli onshore (przewaga wiatrów wschodnich i południowych).

 

 

Na spocie znajdują się 2 bazy windsurfingowe oraz 1 kitesurfingowa. Baza Rene Egli, położona przy hotelu Melia Gorriones, działa bardzo sprawnie i profesjonalnie. Ma w swojej ofercie deski JP Australia i Starboard oraz żagle Neilpryde. Po raz pierwszy miałem okazję pływać na naprawdę dobrym sprzęcie, na zagranicznym akwenie. Deski, żagle, maszty, bomy – idealne. Do tej pory zawsze było coś nie tak i pływałem tylko na własnym sprzęcie. A tutaj pozytywnie:)

 

 

Druga baza to Club Mistral Risco del Paso, położona w miejscu dawnej bazy Rene Egli Center 2. W ofercie mamy deski Fanatica i żagle North Sails. Obydwie bazy zapewniają swoim klientom transport z hotelu do bazy i z powrotem. Zajęcia prowadzone są zarówno na Oceanie jak i Lagunie. Kursanci z Rene Egli zawożeni są specjalnymi Shuttle Busami, które kursują wahadłowo w odleglejszą, południowo – zachodnią część laguny.

 

Spot przy bazie Rene Egli

Baza Rene Egli Kite Center położona jest pomiędzy bazami windsurfingowymi, w niedalekiej odległości od hotelu Melia Gorriones. Jest zakaz pływania na windsurfingu w obrębie akwenu kitesurfingowego. Wpłynięcie do Kite Zone skutkuje ostrzeżeniem od ekipy Rescue na skuterach wodnych. Możemy pływać albo na otwartym oceanie albo na lagunie.

 

Przed przyjazdem sprawdźcie tabelę pływów, żeby nie było potem zdziwienia i pytanie „gdzie jest ta słynna laguna?” 🙂 Podczas mojego pobytu laguna pojawiała się tylko na chwilkę, w godzinach późno-popołudniowych i była głęboka na maksymalnie 30 cm.

 

Całoroczna tabela pływów na Sotavento

Pływanie na oceanie nie jest dla początkujących, a to głównie ze względu na dosyć spore fale i przybój. Akwen przy Rene Egli jest ograniczony bojami. Niestety nie miałem poczucia wolności, takiego jak na innych zagranicznych spotach:( Jeżeli wypłyniecie poza wyznaczony teren, po chwili podpłynie do Was kolega na skuterze wodnym, ostrzeże i każe wrócić. 2-3 takie ostrzeżenia, oznaczają odebranie sprzętu (i oczywisty brak zwrotu zapłaconych pieniędzy :p ). Takie ograniczenia tyczą się tylko osób pływających na sprzęcie szkółkowym. Jeżeli mamy swoją własną dechę i żagiel lub latawiec, to możemy śmigać, gdzie nam się tylko podoba:)

 

Jeżeli spłyniecie trochę z wiatrem, to znajdziecie fajne warunki do ścigania się (speed’u) i freeride’u. Z pewnością jednak napotkacie na swojej drodze kitesurferów, także uważajcie na spadające latawce:) Płynąc natomiast w drugim kierunku, czyli pod wiatr, natraficie na całkiem przyzwoite warunki do ćwiczenia trików freestyle’owych na małym chopie.

 

Pamiętajcie jednak, iż każda awaria sprzętu na wodzie (nie dotyczy pływania na lagunie), sprawia iż wiatr wiejący cross-offshore, będzie Was dryfował w kierunku otwartego Oceanu. Możecie wtedy liczyć na ekipę Rescue z bazy Rene Egli, lecz każda taka akcja będzie Was kosztować 50 euro (dotyczy osób pływających na prywatnym sprzęcie, nie-wypożyczanym z bazy).

 

fuerteventura sotavento windsurfing kitesurfing

 

Początkujący powinni przyjeżdżać w okresie występowania laguny (zajrzyj do powyższej tabeli pływów). Akwen jest naprawdę duży i bezpieczny, gdyż z każdej strony odgrodzony jest kawałkiem plaży. Na lagunie siła wiatru też jest mniejsza, niż na otwartym oceanie, a to ze względu na osłonięcie pobliskimi wzgórzami. Im dalej od brzegu, tym mocniej i równomierniej wieje. W okresie letnim Fuerteventura zamienia się w istny huragan. Siła wiatru często dochodzi do 8-10 Beauforta. Jedna ze znajomych instruktorek skomentowała to tak: „w okresie wakacji mam problem, żeby sama utrzymać 4m latawiec, a co dopiero moi kursanci!!! :) ” Najmocniej wieje od Maja do Września. W pozostałych miesiącach wiatr jest słabszy i rzadziej wieje.

 

fuerteventura sotavento windsurfing kitesurfing

 

Spot przy bazie Club Mistral – Risco del Paso

Dobre warunki dla początkujących i średniozaawansowanych panują na spocie Risco del Paso (Club Mistral). Powstaje tam laguna, ale jej powierzchnia nie jest idealnie płaska, lecz lekko zafalowana (chop). Głębokość laguny zależy od dnia pływu. Czasami jest tak mało wody, że powierzchnia jest płaska i akwen nadaje się do freestyle’u. Ale są też dni, kiedy wody jest znacznie więcej. Amatorzy pływania na fali, mogą wypłynąć w głąb Oceanu i tam czekają na nich 1-1,5 m fale. Jeżeli chcecie poskromić większe okazy, to należy skierować się na północ:)

 

fuerteventura sotavento windsurfing kitesurfing

 

Ja pływałem w pierwszym tygodniu Października i muszę przyznać, że temperatura wody była całkiem przyjemna. Miałem ze sobą zimową piankę z gumy 5mm, ale spokojnie można było pływać w długiej 2-3mm. W okresie letnim słyszałem, że starczy krótka pianka, a niektórzy śmigają w samych shortach, szczególnie na lagunie, gdzie woda szybko się nagrzewa. Pamiętajcie jednak, że wiatr owiewając ciało, prędko obniża temperaturę naszego ciała i negatywnie pływa na stawy.

 

fuerteventura sotavento windsurfing kitesurfing

 

Spot Sotavento znany jest również z tego, iż od ponad 25 lat, każdego roku odbywają się tam zawody w ramach Pucharu Świata w windsurfingu PWA (freestyle i slalom).

 

fuerteventura sotavento windsurfing kitesurfing

 

Jeżeli chodzi o inne spoty na wyspie (w tym również surfingowe), to do najbardziej znanych należą:

 

 • El Cotillo,
 • Glass Beach,
 • Jandia Playa,
 • La Pared,
 • Majanicho,
 • Matas Blancas,
 • Mejillones,
 • Puerto Lajas,
 • Punta Blanca,
 • Punta de Jandia,
 • Rocky Point,
 • Shooting Gallery,
 • Waikiki.

 Informacja dla osób chcących podjąć pracę na Fuerteventurze: praca tylko legalnie, musi być umowa i ubezpieczenia. Dużo formalności załatwianych w stolicy Wyspy – Corralejo.

Fuerteventura Sotavento windsurfing kitesurfing