Inne

 

 Atrakcje turystyczne Grecji

Góra Athos

Inaczej Święta Góra, po grecku Agios Oros. Znajduje się na najbardziej wysuniętej części Półwyspu Chalkidiki. Ma wysokość ponad 2 tyś metrów i często jest pokryta śniegiem. Miejsce to zajmuje autonomiczna Republika Teokratyczna, wraz z licznymi monastyrami, zabudowaniami klasztornymi, mostkami inaczej pustelniami. Ta enklawa prawosławnych mnichów jest dostępna dla nielicznych zwiedzających, a dla kobiet wcale. Znajduje się na liście zabytków UNESCO.

 

Jaskinia Petralona

Miejsce oferuje atrakcję odmienną od starożytnych zabytków. To jaskinia z dobrze zorganizowaną i zaaranżowaną ścieżką do zwiedzania pieszego lub na statku turystycznym. Można tam oglądać „Czaszkę z Petralony”, czyli stalagmit z zatopionym człekokształtnym. To najstarsze w Europie znalezisko tego typu.

 

Antyczne miasto Olintos

Najważniejsze na Półwyspie Chalcydyckim stanowisko archeologiczne, które odkrywa układ dawnych ulic, fundamenty domów, a także pięknie zachowane, kolorowe mozaiki podłogowe.

 

Świątynia Bogini Ateny Nike

Znajduje się nad urwiskiem w okolicy portu Pireus i Zatoki Sarońskiej. Według mitów to tutaj król Eugeusz rzucił się w przepaść na widok powracających statków swego syna Tezeusza, który zapomniał zawiesić na maszty flagi oznaczającej zwycięstwo. Sama świątynia została zniszczona przez Turków w czasie walk, ale w XIX w została odbudowana z zachowaniem dawnych szczegółów. Wtedy też dokonano rekonstrukcji posągu Nike wiążącej sandał, który jest obecnie najważniejszym eksponatem muzeum na Akropolu.

 

Wioska Arena

Uważana za najpiękniej położone miejsce na Półwyspie Chalcydyckim. Obejrzeć tu można tradycyjną, kamienną zabudowę grecką w starym stylu, pobliską cytadelę i podziwiać widok gajów oliwnych.

 

Partenon

Jeden z głównych budynków Akropolu. Zbudowany około 430 roku p.n.e. imponuje 46 kolumnami i gabarytami. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji greckich, uwieczniana na zdjęciach i innych pamiątkach.

 

Saloniki

Drugie, co do wielkości miasto w Grecji. To nieformalna stolica greckiej części Macedonii. Miasto jest początków tyle ciekawe, że widać tu wyraźnie wpływy różnych narodowości, prawosławnych Greków, Żydów, Słowian, ale także silne akcenty bałkańskie. Zwiedzić można tu Białą Wieżę, postawioną przez sułtana Sulejmana. Jej pierwotna nazwa to Krwawa Wieża, ponieważ mieściło się tu więzienie, będące świadkiem tureckich mordów. Inny zabytek to Łuk Triumfalny, postawiony jako pamiątka zwycięstwa króla Galeriusza nad Persami i jednocześnie jego mauzoleum. Inne miejsca to np. cytadela Heptapyrgion, meczet Hanza Bej i inne. Zabytkowa część w Salonikach jest także wpisana na listę UNESCO.

 

Teby

Niegdyś było to silne państwo-miasto, upadło jednak w IV w. p. n. e. po przegranych bitwach. Do dziś można jednak oglądać tam pozostałości dawnej świetności, jak resztki końskiego pałacu, ruiny zamku, a na wzgórzu poza miastem prehistoryczne miasto i pałac Kadmosa.

 

Grecja - Różne - zdjęcia, atrakcje

Grecja – Różne – zdjęcia, atrakcje