Inne

Atrakcje turystyczne w Egipcie

KAIR – STOLICA EGIPTU

Atrakcje turystyczne w Egipcie

ALEKSANDRIA

To drugie, co do wielkości miasto w Egipcie, a szóste na kontynencie afrykańskim. Poza tym jest ważnym portem Morza Śródziemnego, ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Nazwa miasta wywodzi się od słynnego Aleksandra Wielkiego Macedońskiego, który według podań historycznych był jego założycielem. Dziś można powiedzieć, że jest to jedno z lepiej zachowanych miast starożytnych, gdzie na ulicach czuć powiew historii, a dodatkowo jest miastem o niespotykanej wręcz urodzie. Tłumy zwiedzających przyciągają zabytki wzniesione w różnych stylach. Na wzgórzu widoczny jest Pałac Montaza wybudowany w bogatym, turecko-włoskim bogatym stylu. Nad brzegiem morza można zwiedzać czynny do dziś Pałac Ras el-Tin, najstarszy obiekt pałacowy w Egipcie. Poza tym na miłośników historii czekają świetnie zachowane katakumby, dawne świątynie oraz największy w mieście meczet Abu al-Abbas al-Mursi. Natomiast nowoczesnym, imponującym i znanym na świecie obiektem, który warto odwiedzić, jest Biblioteka Aleksandryjska.

Atrakcje turystyczne w Egipcie

GIZA

giza1

giza2

KARNAK

W Karnaku znajduje się Świątynia Amona, wyjątkowe miejsce, które robi wrażenie na każdym. To w zasadzie, poza świątynią, cały kompleks miejski, a całość jest wpisana na listę UNESCO. Zespół świątyń z różnych okresów, przy czym najbardziej imponująca jest świątynia Amona-Re. Prowadzi do niej piękna aleja pomiędzy szpalerem 40 posągów sfinksów z głowami baranów. Przed każdym z nich stoi posąg faraona, więc już sama aleja robi wrażenie. Dalej wrażeń dostarcza sala kolumnowa, gdzie nad zwiedzającymi góruje 134 kolumn. Całość ozdobiona jest hieroglifami. Atrakcję stanowią poza salą ogromne obeliski oraz święta sadzawka, na której brzegu stoi posąg świętego skarabeusza.

In Karnak temple, Luxor, Egypt

LUKSOR

Najpopularniejsze miejsce w ofertach wycieczek zorganizowanych i w planach turystów indywidualnych. Miasto w południowym Egipcie, gdzie zwiedzić można Dolinę Królów, wraz grobowcami faraonów oraz świątynię w Karnaku, z ogromnymi kolumnami, 40 posągami sfinksów i święta sadzawką. Ponadto Muzeum Luksorskie, Kolosy Memnona oraz świątynię Seti oraz Ramzesa III. Ciekawym punktem w podróży jest świątynia Hatszepsut, wykuta w skale kaskadowa budowla sakralna, w odrestaurowaniu której swój wielki udział mieli polscy archeolodzy.

luksor2

DOLINA KRÓLÓW

Dolina znajduje się na terenie Teb Zachodnich i jest nekropolią światowej sławy. Jej budowa rozpoczęła się o nakazu faraona Totmesa, a prace zakończone zostały za rządów Ramzesa XI. Grobowce wykute w skale połączone były systemem korytarzy i sal, a dolina składa się w zasadzie z dwóch dolin. System korytarzy pozwolił na wielokrotne przenoszenie mumii, kiedy zaistniało zagrożenie, że mogą stać się obiektem kradzieży. Stąd też późniejsze problemy z ustalaniem przynależności zwłok, związane z wielokrotnymi zmianami położenia. Największe odkrycie archeologów w tym miejscu to odkrycie grobu Tutenhamona. W sumie odkryto 64 groby, a nad kolejnymi trwają prace. Grobowce były wyposażone we wszelkie dobra, jak meble, rydwany, biżuterię, posągi, naczynia czy broń, słowem wszystko, co miało się przydać zmarłym w zaświatach. Te wszystkie eksponaty znajdują się Muzeum Egipskim w Kairze.

ASUAN

Asuan. Miasto leży na wschodnim brzegu Nilu i stanowi ważny cel turystyczny. To najbardziej suche, zamieszkałe miejsce na świecie. A jednocześnie można tam zaobserwować spiętrzenie ogromu wody rzecznej. Wysoka Tama Asuańska jest zresztą główną atrakcją tego miejsca. Poza nią ciekawy widok przedstawiają dawne kamieniołomy, gdzie wydobywano sjenit, różowo pomarańczowy granit. Inne atrakcje to pobliskie wyspy na Nilu, Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie można zwiedzić wioski nubijskie oraz Muzeum Asuańskie, a na drugiej ogród botaniczny.

asuan

HURGHADA

hurghada

IZRAEL

izrael

JEROZOLIMA

jerozolima

PETRA

petra

MIEJSCOWY KOCIAK W BLASKU ŚWIEC!!!:P… LUBIĄ SIĘ BAWIĆ…

Atrakcje turystyczne w Egipcie

Egipskie Koty

Atrakcje turystyczne w Egipcie

http://www.sieplywa.pl/siewie/5681/Polski_akcent_w_Dahabie