Asuan

 

Asuan to jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie, jednak warto się do niego udać. Położony na południu Egiptu przy pierwszej katarakcie Nilu, oferuje liczne starożytne zabytki oraz tropikalną roślinność. W okolicach Asuanu na pewno nie sposób przeoczyć imponującej Wysokiej Tamy na Nilu, której zachodni koniec stanowi wieża w kształcie kwiatu lotosu (symbol przyjaźni Egiptu i ZSRR, który pomagał przy budowie), oraz starszej i niższej tzw. Tamy Asuańskiej. Nil obdarzył Asuan wyspą Elefantyną, na której wciąż przeprowadzane są badania archeologiczne. Na wyspie znajdziemy również Muzeum Asuańskie i ruiny świątyni Chnuma, a także pozostałości kalendarza asuańskiego. Druga wyspa, którą warto odwiedzić, będąc w Asuanie, to Kitchenera (Dżazirat an-Nabatat) tzw. „wyspa roślin”, na której znajdziemy wiele okazów flory. Cała wyspa to jeden ogród botaniczny. Dostaniemy się na nią albo za pomocą promu kursującego z Asuanu, albo za pomocą łodzi motorowej, czyli eluki.

 

Przez Asuan biegnie promenada asuańska, którą możemy się przejść w otoczeniu palm i kawiarenek. Znajdziemy tu też pozostałości klasztoru św. Szymona, do których dojdziemy pieszo, idąc wzdłuż rzeki.  Dajr Anba-Samaan (klasztor św. Szymona) został wzniesiony w VI w. i jest jednym z największych klasztorów koptyjskich na świecie. Ze wzgórza, na którym znajdują się ruiny klasztoru, rozciąga się wspaniały widok na pustynną okolicę.

 

Około 10 km od Asuanu, na wyspie File, leży jedna z najsłynniejszych świątyń – świątynia bogini Izydy, która przez wieki była najważniejszym miejscem kultu w Egipcie.

 

Soma Bay - Asuan - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Soma Bay - Asuan - zdjęcia, atrakcje

 

 

Soma Bay – Asuan – zdjęcia, atrakcje