Inne

 Atrakcje turystyczne Węgier

Eger

Znajdziemy tu barokowe zabytki, uzdrowisko i wąskie, klimatyczne uliczki podzamcza. Znajduje się tu mnóstwo uroczych kawiarenek i restauracji, a także winnice, gdzie produkowane jest słynne wino Egri Bikavér.

 

Esztergom (Ostrzyhom)

Można powiedzieć, że to odpowiednik polskiego Gniezna, bo ma właśnie takie znaczenie dla Węgrów. Byłpierwszą stolicą tego kraju. Warty zobaczenia jest odnowiony zamek Arpadów z XII wieczną kaplicą. Znajduje się tu również największa w kraju bazylika.

 

Hollókő

Niewielka miejscowość urzekająca tradycyjną zabudową i białym kościołem z drewnianą wieżą, uważaną za perełkę architektury. Na wzgórzu nieopodal miejscowości wznoszą się ruiny XIII wiecznego zamku.

 

Jaskinie Krasu Węgierskiego (Aggtelek)

Ochroną objęta jest tu fauna i flora, ale przede wszystkim zjawiska krasowe na wapiennych skałach. Warte zobaczenia są tutaj jaskinie, przy czym najważniejsza jest jaskinia Baradla o długości 26 km.

 

Jezioro Velence i Miasteczko Szekesfehervar

Okolice jeziora to bogata roślinność i wiele gatunków ptaków. Na powierzchni wody widoczne są charakterystyczne wysepki utworzone ze zbitej roślinności. W miasteczku Szekesfehervar można zwiedzićkatedrę św. Stefana i barokowe śródmieście oraz serbski skansen.

 

Las Bakoński (Bakony)

Niezwykłej urody lasy, nieregularne formy skalne i ruiny średniowiecznych zamków. To także dawna tradycja zbójnicka owiana legendą. Wszystko to stanowi bardzo przyjemny widok dla oka turysty.

 

Pannonhalma

W tym miejscu można zwiedzić najstarszy zabytek sakralny na Węgrzech, opactwo wzniesione w XI w. Opactwo odegrało kluczową rolę w edukowaniu i wprowadzaniu na tych terenach zwyczajów zachodnioeuropejskich. Dziś poza elementami sakralnymi można podziwiać tu imponującą bibliotekę.

 

Park Narodowy Hortobágy

Nietypowy park, bo całkowicie pozbawiony drzew. To stepowa równina, na której można zobaczyć jak żyją i pracują miejscowi pasterze. Godny uwagi jest system melioracyjny z wykorzystaniem okolicznych bagien.

 

Pécs (Pecz)

Miasto przyciąga swoją wielobarwnością i wielonarodowością, którą widać w także w zabudowie. W Peczu można zwiedzić ciekawe muzeum porcelany, ale także wczesnochrześcijańskie katakumby i najstarszy węgierski uniwersytet. Słynna jest także uliczka Széche­nyi, skłaniająca do romantycznych spacerów. Ponieważ w tym miejscu znajdowało się miasto założone przez Rzymian w IV w. o nazwie Sopianae, to miłośnicy historii znajdą tu kilka ciekawostek, np. najstarszą zachowaną nekropolię wraz z systemem korytarzy i grot.

 

Puszta w Hortobagy

To kolejny stepowy park na terenie Węgier, gdzie można zwiedzić dwa muzea, Muzeum Pasterstwa oraz Muzeum w Nagyivan.

 

Wyszehrad (Visegrád)

Miasto w północnych Węgrzech, 35 km od Budapesztu, w zakolu Dunaju. To miasto historyczne, które niegdyś było stolicą Królestwa Węgier. Atrakcję stanowią ruiny zamku królewskiego, cytadela oraz odbudowana Wieża Salomona. Jednak najbardziej w pamięć zapada widok na Zakole Dunaju pomiędzy górami.

 

Węgry - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

Węgry – Różne – zdjęcia, atrakcje