Podstawowe informacje

Węgry

Kraj położony w Środkowej Europie i ze względu na stosunkowo niedużą odległość i atrakcyjność, często odwiedzany przez polskich turystów od dziesiątek lat. Węgry od 1955 roku są członkiem ONZ, od 1999 są w strukturach NATO, a członkiem UE są od 2004, tak jak my. Wcześniej, także podobnie jak Polska, Węgry należały do wschodniego bloku komunistycznego (1949-1989). Ówczesne WRL było państwem satelickim Związku Radzieckiego. Po obradach Okrągłego Stołu, kraj przeszedł transformację ustrojową i powstała demokratyczna Republika Węgierska.

 

Transport

Na Węgry z Polski najłatwiej i najtaniej można dostać się po prostu samochodem. Kiedy wybierzemy się w kilka osób, to koszty podróży autem będą nieporównywalne do ceny przelotu samolotem. Można wybrać trasę przez Czechy i Austrię, jeśli ruszamy z zachodnio-południowej części Polski, ale ta trasa, ze względu na opłaty drogowe, będzie zdecydowanie droższa. Chyba, że chcemy w tych krajach zwiedzić kilka rzeczy po drodze. Najkrótsza i najtańsza będzie dla nas trasa przez Słowację, od naszej granicy do granicy Węgier to dystans około 200 km. Na terenie Słowacji musimy mieć wykupioną winietę (10 EUR/10 dni, 14 EUR/miesiąc), natomiast motocykle są z niej zwolnione. Na Węgrzech zapłacimy nieco mniej, bo 10-dniowa winieta to koszt 2.975 Ft, czyli jakieś 40 zł, a miesięczna 4.780 Ft, tj. około 65 zł. Winietek nie opłaca się kupować w Polsce, bo są ponad dwa razy droższe. Można je zakupić na najbliższej stacji benzynowej po wjeździe na teren Węgier.

 

Noclegi

Najpopularniejsze noclegi na Węgrzech to kwatery prywatne oraz kampingi. Miejsce na kampingu znajdziemy już za 850 HUF/dobę, natomiast kwatera to około 3000-5000 HUF za pokój dwuosobowy. Oczywiście są okolice, gdzie noclegi są dużo droższe. To na pewno Budapeszt czy okolice Balatonu, gdzie ceny pokoju hotelowego podawane są już w euro, a koszt to około 50-250 EUR.

 

Wizy i inne formalności

Polskich turystów nie obowiązują wizy. Do wjazdu i pobytu do 90 dni w tym kraju uprawnia nas ważny paszport lub po prostu dowód osobisty. Jedyne ograniczenia dotyczą osób, które zagrażałyby w jakiś sposób bezpieczeństwu państwa węgierskiego.

 

Ceny

Walutą Węgier od 1947 roku jest forint, pozbawione obecnie mniejszych jednostek, jakimi przedtem były fillery. Stało się tak w wyniku sporej inflacji, dlatego dziś 100 HUF nie jest dużo warte, to około 1,40 zł.Ceny są podobne do polskich, przy czym oczywiście w Budapeszcie są zdecydowanie wyższe. Za to w mniejszych miejscowościach wiele produktów ma ceny niższe niż w naszym kraju. Paliwo, np. benzyna 95 tocena około 410-420 HUF, ON kosztuje 413-430 HUF. Warto sprawdzić przed wyjazdem, gdzie znajdują się stacje, gdzie można zatankować gaz, ponieważ jest ich na Węgrzech stosunkowo niewiele.

 

W restauracji także nie zapłacimy bajońskich sum i nawet w samym Budapeszcie można znaleźć posiłki w przystępnych cenach, zwykle to koszt 1500-2000 HUF za obiad z przystawką i napojem. Frytki i inne przekąski kosztują około 250 HUF, piwo w restauracji lub barze 300 HUF, a kawa od 220 HUF.

 

Kuchnia

Węgierska kuchnia jest jedną z bardziej wyrazistych kuchni Europy. Kojarzy się z pikantnymi potrawami i esencjonalnymi winami. Nie bez powodu tak jest, bowiem tradycyjnie na Węgrzech pija się wina do posiłku. Najpopularniejsza potrawa, której nazwa weszła do wielu europejskich słowników kulinarnych, to gulasz, po węgiersku gulyás. Tam tradycyjnie jadany jest na ostro, z dużą ilością papryki. Inna tradycyjna potrawa to halászlé, czyli zupa rybna. Kuchnia węgierska specjalizuje się zresztą w potrawach jednogarnkowych, do których można jeszcze zaliczyć paprykarz jagnięcy, bogracz albo lecsó. Są na tyle smaczne oraz proste w wykonaniu, że od lat jemy je w naszych domach. Wiadomo jednak, że zapożyczone potrawy przechodzą wiele modyfikacji, warto więc spróbować smaku tych oryginalnych.

 

Do posiłku lub poza nim mamy do wyboru sporą ilość węgierskich win. Królują tu słodki Tokaj, wino o bogatym bukiecie, wytrawne i esencjonalne Egri Bikavér z Egeru lub złocisty Gyöngyös z gór Mátra.

 

Muzyka

Tradycyjna muzyka ludowa na Węgrzech jest zdecydowanie tak odrębna, jak węgierska kuchnia. Najpopularniejsze są pieśni w formie lamentu, śpiewane przez kobiety. Nie są one spotykane w muzyce innych narodów. Węgierska muzyka tradycyjna ma też inne, bardziej taneczne oblicze. Można powiedzieć, że to kraj, który jak żaden inny, przyczynił się do rozwoju i rozsławienia muzyki cygańskiej. Mieszkające tam grupy Romów w połączeniu z węgierskimi muzykami stworzyli szereg znanych utworów, przy czym najsłynniejszy jest czardasz.

 

Ludność

Naród węgierski jest na pewno nietypowy. Prawdopodobnie wynika to faktu, że nie do końca znane jest pochodzenia tej nacji. Z opracowań naukowych i historycznych wynika, że jest to naródpochodzenia ugrofińskiego, podobnie jak Finowie i Estończycy, a pochodzący z północnej Azji. Oni sami chętnie podkreślają, że ich przodkami byli Hunowie, azjatyckie plemiona koczownicze. Można powiedzieć, że hipotezy te są dość odległe, jednakże może dzięki temu kultura i język węgierski to twory wyjątkowe i niepowtarzalne.

 

Skład społeczeństwa węgierskiego jest dość jednolity, bo aż 92% to Węgrzy. Największą grupę innych narodowości stanowią Romowie, zaraz po nich Niemcy, Słowacy i Chorwaci.

 

Pod kątem wyznania istnieje tu większe zróżnicowanie, katolicy stanowią 52%, protestanci 20%.

 

Klimat

Na obszarze Węgier panuje klimat umiarkowany kontynentalny, jednakże w niektórych rejonach widać wpływy klimatu śródziemnomorskiego i oceanicznego. To powoduje, że pomimo stosunkowo niedużej odległości, na Węgrzech jest cieplej niż u nas. Temperatury zimowe to maksymalnie −4 °C na wschodzie kraju, a zima jest zdecydowanie krótsza. Natomiast lata są długie i ciepłe, a temperatura przeważnie utrzymuje się na poziomie 20-25 stopni. Opady nie są zbyt obfite, zwykle są to przelotne, letnie deszcze.

 

Węgry - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

 

Węgry – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje