Podstawowe informacje

Turcja

To chętnie odwiedzany przez turystów kraj, który podzielony jest pomiędzy dwa kontynenty. Większa część Turcji położona jest w Azji, a jej część europejska to zaledwie 3% powierzchni. Jednak ta skromna część jest nadzieją Turków na uznanie ich za członków Europy. Turcja przez większość roku oferuje turystom piękną pogodę, ciekawe zabytki historyczne, atrakcje przyrodnicze i pyszną kuchnię. Opływają ją cztery morza: Śródziemne, Egejskie, Czarne i Marmara, a to skutkuje dużą ilością plaż i nadmorskich kurortów. Najbardziej popularne kierunki wakacyjne dla polskich turystów to Riwiera Turecka leżąca nad Morzem Śródziemnym oraz Wybrzeże Egejskie na Morzem Egejskim. Jednak poza wylegiwaniem się na plaży Turcja ma dla nas całą masę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

 

Transport

Najwygodniejszym środkiem transportu, jakim dostaniemy się do Turcji, jest oczywiście samolot. Z polskich lotnisk dostaniemy się bezpośrednio Stambułu, Ankary, Antalyi, Dalamanu, Bodrum i Izmiru.

 

Innym sposobem są przejazdy autokarowe, które startują z większości większych miast europejskich, głównie austriackich i niemieckich. Jednak takie połączenie kończy się zwykle w Stambule, a więc jest świetne, jeśli właśnie tam się wybieramy. Inne rozwiązanie z przesiadkami to promy odpływające z włoskich miast, np. z Wenecji, Bari czy Ankory. Dopłyniemy nimi jednak tylko Cesme i Izmiru. Tu czasem dodatkową atrakcją jest trasa przez Kanał Koryncki. Z przesiadkami do Turcji dotrzemy także pociągiem. Najpierw musimy dostać się do Aten, Wiednia, Monachium, Belgradu lub Sofii, ponieważ przez te miasta przejeżdża pociąg Istambuł Express. Do Stambułu kursują także pociągi z Budapesztu, Bukaresztu i Moskwy.

 

Można też wybrać się do Turcji własnym samochodem, trasą przez Bułgarię lub Grecję. W przypadku takiego wariantu warto pamiętać, że na granicy tureckiej celnicy wpiszą do paszportu dane samochodu i to zezwala na poruszanie się nim po terenie Turcji bez obowiązku oclenia pojazdu. Konieczne jest, aby wracać tym samym pojazdem lub przedstawić dokumenty świadczące, że nie został sprzedany w Turcji. Wymagane jest ważne prawo jazdy, karta pojazdu, dowód osobisty, zielona karta oraz polisa ubezpieczeniowa. Jeśli turysta porusza się nie swoim autem musi mieć pełnomocnictwo właściciela, przetłumaczone na turecki, podobnie jak polskie prawo jazdy.

 

Wizy i inne formalności

Polskich turystów obowiązują wizy, które kupuje się na przejściu granicznym lub na lotnisku po przylocie. Wiza do niedawna kosztowała 20 dolarów, obecnie to cena 30 dolarów. Poprzednia cena obowiązuje osoby, które wykupią wizę przez serwis internetowy E-visa. Ponadto należy zabrać ze sobą paszport, który będzie ważny co najmniej 60 dni od daty wygaśnięcia ważności wizy.

Ceny. W ostatnich latach ceny w Turcji sukcesywnie rosły, ale nadal jest to stosunkowo tani kierunek wakacyjny. Walutą turecką jest lira, ale płacić można tu także w euro i dolarach. Jednakże płacenie w tych walutach może skutkować niekorzystnym przelicznikiem, a dodatkowo wydaniem reszty w lirach i niekoniecznie uczciwie. Bardziej opłaca się znaleźć kantor oferujący dobry kurs, gdzie dodatkowo można negocjować cenę i wymienić posiadaną walutę na liry tureckie. Ceny w Turcji są dość płynne, a targowanie się to tradycja. Tureccy sprzedawcy lubią się targować i niejednokrotnie specjalnie podają zawyżone ceny początkowe. Teoretycznie targowaniu nie podlegają te towary, które mają wypisaną na sobie cenę. Warto pamiętać natomiast, że przystępując do negocjowania ceny wyrażamy swoje zainteresowanie towarem, jeśli więc go nie kupimy wywołamy niezadowolenie sprzedawcy.

 

Podstawowe produkty w tureckich marketach są w podobnych cenach jak w Polsce, zwłaszcza, kiedy wybierzemy się na zakupy w rejony nieco oddalone od hoteli, plaż czy ważnych zabytków. Droższe niż u nas są z kolei alkohole.

 

Noclegi

Osoby, które podróżują po Turcji w sposób niezależny, bez wykupienia wczasów i wycieczek zorganizowanych, najszybciej znajdą noclegi w pensjonatach i tanich, niewielkich hotelach oraz na kampingach. Ceny noclegów podlegają negocjowaniu i zależne są od planowanej długości pobytu. Wcześniejsze zarezerwowanie takiego noclegu jest średnio możliwe, ponieważ takie hoteliki zwykle nie mają strony. Poza dużymi hotelami, które zwykle przyjmują grupy, obsługa raczej nie zna żadnych obcych języków. Warto więc zaopatrzyć się w słownik i rozmówki tureckie. Jeśli jest taka możliwość należy też poprosić o wcześniejsze pokazanie pokoju przed zapłatą, bo ich standard bywa różny. Ceny takich tańszych noclegów to około 15-65 TRY, w zależności od lokalizacji.

Kuchnia

Turecka kuchnia ukształtowała się pod wpływem kuchni z różnych regionów dawnego Imperium Osmańskiego. Nie jest skomplikowana i bazuje na prostych połączeniach warzyw z mięsem, najczęściej jagnięciną i baraniną. Najpopularniejsze dania to gołąbki dolma, zawijane w liście winogron, köfte czyli pieczone mięso, börek– pieróg nadziany mięsem lub serem. Popularne są różnorakie pilay, tj. połączenie ryżu z warzywami. Inne znane danie to oczywiście kebab, ale nieco odmienny od swojej turecko-niemieckiej formy.

 

Do potraw dodaje się dużo oliwek, czosnku, cebuli. Turcy piją dużo herbaty, mocnej i słodkiej, podawanej w specyficznych szklankach w kształcie tulipana oraz kawy. Narodowy alkohol turecki to anyżowa wódka raki z dodatkiem lukrecji, podawana podobnie jak greckie ouzo. Desery tureckie to tradycyjne pozycje znane w tym rejonie świata. To niesamowicie słodkie lokum, baklava, hałwa i inne przysmaki.

 

Muzyka

To stara turecka poezja śpiewana i ludowe przyśpiewki o życiowych sprawach jak miłość, śmierć, dzieci, bohaterstwo i innych. Muzyka Türkü opowiada o wszystkich ważnych wydarzeniach w dziejach kraju. To także tańce, które pochodzą z różnych regionów i różnią się minimalnie, są wolne chodzone, innym razem szybkie i okraszone figurami akrobatycznymi. W tańcach chodzonych zwykle tancerze ustawiają się w rzędzie i tańczą trzymając się za ramiona. Najpopularniejszy taniec tego typu to halay. W Turcji popularny jest także taniec brzucha, inaczej gobek dans. Obecnie muzyka turecka to także muzyka rozrywkowa, w której słychać motywy tradycyjne, a same utwory są bardzo rytmiczne i taneczne. Turcja jest regularnym uczestnikiem konkursu Eurowizji a raz była jego zwycięzcą.

 

Ludność

Liczebność narodu tureckiego jest dwukrotnie większa od naszego. To dość jednolite społeczeństwo, około 75% to Turcy. Pozostałe grupy to Kurdowie, Bośniacy, Albańczycy, Gruzini i Arabowie. Jednolitość dotyczy także wyznania. Turcja, zgodnie z zapisami swojej konstytucji jest państwem świeckim, ale szacuje się, że ponad 99% ludności to muzułmanie. Obywatele Turcji, co dziwne w obliczu takich zapisów konstytucyjnych, mają wyznanie wpisywane w dowodzie, a zapis „ateista” jest rzadkością. Pozostałe, niewielkie grupy to chrześcijanie i żydzi.

 

Klimat

Turcja to nie tylko wakacyjny upał, to kraj zróżnicowany klimatycznie. Nad Morzem Egejskim i Śródziemnym panuje klimat śródziemnomorski, gdzie przez większość roku jest ciepło, jedynie od grudnia do marca panują zwiększone opady i nieco niższe temperatury. Tereny wyżynne to suchy zwrotnikowy klimat, natomiast rejony wysokogórskie charakteryzują się piętrami klimatycznymi. W niektórych partiach panują zimy na tyle solidne, że pomału rozwija się tam infrastruktura dla narciarzy.

 

Turcja - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

 

Turcja – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje