Kair

         Kair

Stolica Egiptu jest zarazem największym miastem na całym kontynencie afrykańskim i centrum świata arabskiego. Położony w północnej części kraju, Kair jest podzielony na 14 dzielnic i zamieszkiwany przez 17 mln ludzi. Znajdziemy tu zarówno nowoczesną architekturę zgromadzoną wokół placu Majdan at-Tahrir, z którego mierzone są wszystkie odległości w Egipcie, jak i wąskie uliczki z zabytkami pamiętającymi czasy rzymskie. W Kairze na pewno warto zwiedzić Muzeum Egipskie, w którym znajdziemy kolekcję sztuki egipskiej, m.in. zmumifikowane zwierzęta, skarby z grobowca Tutanchamona (w tym jego złotą maskę) czy mumie faraonów znalezione w Luksorze. Kolejne muzeum warte odwiedzenia to Muzeum Sztuki Islamu, w którym można pochylić się nad ręcznie pisanymi egzemplarzami Koranu, islamską ceramiką, manuskryptami czy bronią. Zobaczymy też np. fontannę pochodzącą z czasów panowania Mameluków, liczne tkaniny i rzeźby.

 

Z każdego miejsca w Kairze widać słynną Cytadelę, która kiedyś stanowiła siedzibę władz Egiptu. Wybudowana w XI w., znajduje się na wzgórzu Mukkatom i obecnie przyjmuje postać małego miasteczka, podzielonego na dwie dzielnice. W jej południowej części znajduje się Meczet Muhammada Alego, wybudowany w XIX w. i skrywający grobowiec swego patrona. W Cytadeli mieszczą się również: Muzeum PolicjiMuzeum Powozów, Muzeum Wojska. Innym meczetem wartym zwiedzenia w ramach Cytadeli jest Meczet an-Nasira Muhammada.

 

W Kairze znajdziemy też wielką nekropolię, która jednocześnie sranowi miejsce…zamieszkania dla wielu ludzi. Miasto Umarłych to setki nagrobków i ulic oraz… 3 mln ludzi, którzy mieszkają w domach lub w samych grobowcach.

 

Soma Bay - Kair Egipt - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Soma Bay - Kair Egipt - zdjęcia, atrakcje

 

Soma Bay – Kair Egipt – zdjęcia, atrakcje