Podstawowe informacje

Bośnia i Hercegowina

Ciężko doświadczone wojną, jawią się  w wyobrażeniach wielu z nas, jako zniszczony, niebezpieczny i nieatrakcyjny region. Jak mylne jest to stwierdzenie, przekonał się każdy kto choć raz odwiedził to przepiękne miejsce lub zadał sobie trud poznania jego historii i kultury.

 

Zapraszam Państwa na wędrówkę po urokliwej krainie, pełnej pięknych krajobrazów, niesamowitych miast oraz unoszącego się zewsząd zapachu parzonej kawy.

 

Naszą przygodę zaczniemy od Sarajewa. Zanim jednak udamy się do stolicy kraju – garść informacji na temat Bośni i Hercegowiny.

 

Niepodległa Socjalistyczna Republika Bośni i Hercegowiny powstała w 1992 r. Zdobycie przez nią suwerenności przyczyniło się bezpośrednio do rozpadu Jugosławii i ponad trzyletniej  wojny domowej. Pokój zawarty w Dayton określił  obowiązujący podział kraju na Federację Bośni i Hercegowiny, Republikę Serbską i Dystrykt Brczko.

 

Bośnia i Hercegowina leży na Półwyspie Bałkańskim nad Morzem Adriatyckim, graniczy ze znacznie popularniejszą turystycznie Chorwacją, a także Czarnogórą i Serbią.

 

Kraj zamieszkują trzy grupy etniczne oraz przedstawiciele trzech wyznań (muzułmanie, prawosławni i katolicy), co sprawia kulturowo-religijną różnorodność przejawiającą się we wszystkich dziedzinach życia – od architektury przez język, na  tradycji i kuchni skończywszy.

 

Krajobraz Bośni, zdaje się odzwierciedlać niejednorodność jej mieszkańców, gdyż  większości terytorium kraju to teren górzysty, graniczący z bujnymi lasami i częścią kotliny Panońskiej, do tego równie wyrazisty klimat: srogie zimy i upalne lata.

 

Stolica kraju jest przykładem jego skrajności.

 

Dla osób już zauroczonych lub zaciekawionych Bośnią i Hercegowiną, kilka informacji ogólnych na temat kraju oraz podpowiedzi, ułatwiających zaplanowanie podróży i pobytu:

 

W przestworzach, na kołach, po torach – do celu

 

Dotarcie do Bośni i Hercegowiny publicznym środkiem transportu jest dość skomplikowane.

 

Najrozsądniejsze połączenie kolejowe, które możemy wybrać to Warszawa- Budapeszt, gdzie następuje przesiadka do pociągu do Belgradu, skąd autobusem udajemy się do Sarajewa.

 

Droga lotnicza również wymaga przesiadek, możemy wybrać wariant podróży przez Niemcy lub Austrię. Albo polecieć do Chorwacji (Dubrownik) skąd autobusem dojedziemy do Sarajewa.

 

Decydując się na podróż samochodem i chcąc wybrać najkrótszą trasę trzeba kierować się przez Słowację (Chyżnem)  do Budapesztu, dalej chorwacki Osijek aż do przejścia granicznego w Bosanskim Šamacu. Skąd od Sarajewa dzieli nas około 250km.

 

Oprócz głównych miast, w których nie brakuje hoteli, czy pensjonatów o różnym standardzie, baza noclegowa nie jest zbyt rozbudowana. W mniejszych miejscowościach, warto więc poszukać kwater prywatnych, gdzie za stosunkowo niewielką cenę uzyskamy wygodne lokum i zakosztujemy gościnności właścicieli.

 

Co spakować – bikini czy kożuch, czyli jakiej pogody możemy się spodziewać

W zależności od tego, w której części roku udamy się do Bośni i Hercegowiny, taką garderobę powinniśmy spakować. Zimą należy spodziewać się niskich temperatur i mocnych wiatrów powodujących sztorm. Latem natomiast, upałów, często ponad 30 stopni, zwłaszcza na południu kraju, gdyż kraj znajduje się w strefie przejściowej między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym.

 

Dokumenty-formalności

Przy wyjazdach krótszych niż 90 dni, nie potrzebujemy wizy. Do przekroczenia granicy uprawnia nas dowód osobisty lub paszport.

 

Pieniądze

Obowiązującą walutą jest marka konwertybilna (KM) o stałym kursie 1,95 KM w stosunku do 1 euro. Jedna marka to 100 feningów.

 

W wielu miejscach można płacić także euro, jednak jest to mniej korzystne niż posługiwanie się  KM.

 

Przygotowując budżet wyjazdu, można przyjąć, że ceny podstawowych produktów i usług, kształtują się podobnie jak w Polsce. I tak za chleb zapłacimy ok.1,20 KM, za półtoralitrową wodę ok. 1 KM a za piwo w barze ok. 2-3 KM.

 

Na nocleg w hotelu będziemy musieli wydać od 15 do 30 euro (lub więcej), jednak za kwaterę prywatną zapłacimy znacznie mniej, tak jak za kemping, gdzie znajdziemy miejsce już od 3,5 euro za osobę. W okresie letnim ceny są wyższe, a poza sezonem mniejsze nawet o połowę.

 

Ludność

Podróżując po Bośni, najczęściej na swojej drodze spotkamy Boszniaków (stanowią blisko połowę z 3,8mln mieszkańców kraju), rzadziej – Serbów czy Chorwatów. Przedstawiciele tych głównych trzech grup etnicznych to głównie muzułmanie, prawosławni lub katolicy.

 

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia bazuje na naturalnych smakach i aromatach. Głównym składnikiem dań jest mięso. Popularną potrawą są ćevapčići, czyli grillowane paluszki z mielonego wieprzowego, wołowego lub cielęcego mięsa, podane na talerzu lub w picie razem z pokrojoną cebulą, polane gęstym słonawym sosem z krowiego mleka- kajmakiem.

 

Drugie danie, którego warto spróbować to burek: zapiekane ciasto z farszem mięsnym, serowym lub szpinakowym.

 

Na deser – słodkości: baklava lub rahatlokum i obowiązkowo mocna kawa podawana w tradycyjnym mosiężnym tygielku.

 

Muzyka

Tradycyjną muzyką ludową jest sevdalinka (nazywana także sevdah) .Słowo „sevda” pochodzi z  języka tureckiego i oznacza miłość. Kilkuwersowe utwory są liryczne, opisujące głównie nieszczęśliwą miłość lub inne trudne uczucia mają bardzo melodyjny i melancholijny charakter. Wykonywane są przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów strunowych, takich jak saz czy szargija.

 

Jednym ze współczesnych bośniackich muzyków znanych w Polsce jest Goran Bregovic i jego „Kalashnikov”, a także inne utwory nagrane w duecie z Kayah i Krzysztofem Krawczykiem.

Bośnia i hercegowina-Podstawowe informacje-przewodnik,zdjęcia,atrakcje

Bośnia i hercegowina-Podstawowe informacje-przewodnik,zdjęcia,atrakcje