Aby dostać się do Soma Bay, należy odbyć podróż samolotem do Hurghady. Lot z Polski trwa okolo 4h. Następnie trzeba przejechać lokalnym transportem około 60km.
Aby zostać wpuszczonym na teren Egiptu, należy mieć ważny paszport – minimum 6 miesięcy od daty przyjadu.
Na lotnisku, uiszczamy opłatę wizową (wiza ważna 4 tygodnie) w wysokości 25 dolarów.
WAŻNE DOKUMENTY
Aby zostać wpuszczonym na teren Egiptu, należy mieć ważny paszport – minimum 6 miesięcy od daty przyjadu.
Na lotnisku, uiszczamy opłatę wizową (wiza ważna 4 tygodnie) w wysokości 25 dolarów.
AMBASADA POLSKI
Znajduje się pod adresem:
Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek
Tel. (0020) 2.7359583, 2.7367456
JĘZYKI
W hotelach bez problemów powinniśmy dogadać się w języku angielskim. Często jest możliwość rozmowy w języku niemieckim. Jezykiem urzędowym jest arabski. Dominującą religią jest Islam. Jego wyznawcy stanowią około 90% ludności Egiptu.
CZAS LOKALNY
Nie przestawiamy zegarka w Egipcie. Godzina pozostaje taka sama jak w Polsce.
KLIMAT
Zwrotnikowy suchy, częściowo śródziemnomorski. W delcie Nilu bardziej wilgotny. Występują duże różnice temperatur między dniem, a nocą w okresie jesienno – zimowym. Ze względu na mocne promieniowanie słońca w okresie letnim, zaleca się używania kremów z filtrów UV min. 20-30 UVA/UVB
WALUTA – KARTY KREDYTOWE
1 funt egipski to mniej więcej 50 gr, zatem każdą kwotę dzielimy przez 2 i mamy cenę polską.
W 2013 roku, za 1 USD otrzymywało się około 7 – 8 funtów egipskich, a za 1 euro dostawaliśmy około 10 funtów.
Duże hotele i restauracje akceptują płatność kartą, natomiast w mniej znanych miejscach, bądźmy przygotowani na to, że płatność odbywa się tylko i wyłącznie gotówką. W pobliżu jednak powinny być bankomaty, z których będzie można pobrać pieniądze.
BAKSZYSZ – to odpowiednik polskiego napiwku. W Egipcie przyjęte jest by wręczyć drobny napiwek za wykonaną usługę. Nie zdziwmy się, jeżeli ktoś coś dla nas zrobił i potem sam mówi „Bakszysz”, jeżeli widzi, że nie chcemy odwdzięczyć się finansowo.
NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE
Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce i pod napięciem 220 V.
ASPEKTY ZDROWOTNE
Czasami mogą przydarzyć się problemy żołądkowe. A wszystko to, z powodu innej flory bakteryjnej, która występuje w Egipcie. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, nie czekajmy, tylko od razu zażyjmy polski Nifuroksazyd lub egipski Antinal (polecam – lepiej działa). Są to leki przeciwbiegunkowe – przeciwwymiotne.
Zazwyczaj jest tak, że jak już raz będziemy mieli sensacje żołądkowe, to problem więcej się nie powtórzy, gdyż nasz organizm przyzwyczai się do flory bakteryjnej. Osobiście myłem jedzenie wodą z kranu i nic mnie złego nie spotkało. Wspominam o tym, gdyż często odradza się spożywanie wody z wodociągów, czy mycie nią jedzenia.
Opieka medyczna stoi w Egipcie na dobrym poziomie. Sam 2 razy miałem okazję korzystać z usług lekarza i jestem zadowolony. Prywatna wizyta to koszt około 20 – 40 USD, natomiast doba spędzona w szpitalu, może nas kosztować od 100 do 300 USD. Od pacjentów nie wymaga się szczepień.
TELEFONY
Numer kierunkowy do Polski 00 48, a do Egiptu 00 20. Można i polecam zakup oraz dzwonienie z egipskiej karty telefonicznej. Dzieki takiej karcie mamy znacznie tańsze połączenia. Zamiast 7-10zł/min, płacimy około 1,50zł/ min. Karty mozemy zakupić w dowolnej wielkości