Przeloty, pobyt

Aby dostać się do Soma Bay, należy odbyć podróż samolotem do Hurghady. Lot z  Polski trwa okolo 4h. Następnie trzeba przejechać lokalnym transportem około 60km.

 

Aby zostać wpuszczonym na teren Egiptu, należy mieć ważny paszport – minimum 6 miesięcy od daty przyjadu.

 

Na lotnisku, uiszczamy opłatę wizową (wiza ważna 4 tygodnie) w wysokości 25 dolarów.

wyjazdy windsurfing kitesurfing soma bay

 

WAŻNE DOKUMENTY

Aby zostać wpuszczonym na teren Egiptu, należy mieć ważny paszport – minimum 6 miesięcy od daty przyjadu.

Na lotnisku, uiszczamy opłatę wizową (wiza ważna 4 tygodnie) w wysokości 25 dolarów.

 

AMBASADA POLSKI

Znajduje się pod adresem:

Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek

Tel. (0020) 2.7359583, 2.7367456

 

JĘZYKI

W hotelach bez problemów powinniśmy dogadać się w języku angielskim. Często jest możliwość rozmowy w języku niemieckim. Jezykiem urzędowym jest arabski. Dominującą religią jest Islam. Jego wyznawcy stanowią około 90% ludności Egiptu.

 

CZAS LOKALNY

Nie przestawiamy zegarka w Egipcie. Godzina pozostaje taka sama jak  w Polsce.

 

KLIMAT

Zwrotnikowy suchy, częściowo śródziemnomorski. W delcie Nilu bardziej wilgotny. Występują duże różnice temperatur między dniem, a nocą w okresie jesienno – zimowym. Ze względu na mocne promieniowanie słońca w okresie letnim, zaleca się używania kremów z filtrów UV min. 20-30 UVA/UVB

 

WALUTA – KARTY KREDYTOWE

1 funt egipski to mniej więcej 50 gr, zatem każdą kwotę dzielimy przez 2 i mamy cenę polską.

 

W 2013 roku, za 1 USD otrzymywało się około 7 – 8 funtów egipskich, a za 1 euro dostawaliśmy około 10 funtów.

 

Duże hotele i restauracje akceptują płatność kartą, natomiast w mniej znanych miejscach, bądźmy przygotowani na to, że płatność odbywa się tylko i wyłącznie gotówką. W pobliżu jednak powinny być bankomaty, z których będzie można pobrać pieniądze.

 

BAKSZYSZ – to odpowiednik polskiego napiwku. W Egipcie przyjęte jest by wręczyć drobny napiwek za wykonaną usługę. Nie zdziwmy się, jeżeli ktoś coś dla nas zrobił i potem sam mówi  „Bakszysz”, jeżeli widzi, że nie chcemy odwdzięczyć się finansowo.

 

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE

Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce i pod napięciem 220 V.

 

ASPEKTY ZDROWOTNE

Czasami mogą przydarzyć się problemy żołądkowe. A wszystko to, z powodu innej flory bakteryjnej, która występuje w Egipcie. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, nie czekajmy, tylko od razu zażyjmy polski Nifuroksazyd lub egipski Antinal (polecam – lepiej działa). Są to leki przeciwbiegunkowe – przeciwwymiotne.

 

Zazwyczaj jest tak, że jak już raz będziemy mieli sensacje żołądkowe, to problem więcej się nie powtórzy, gdyż nasz organizm przyzwyczai się do flory bakteryjnej. Osobiście myłem jedzenie wodą z kranu i nic mnie złego nie spotkało. Wspominam o tym, gdyż często odradza się spożywanie wody z wodociągów, czy mycie nią jedzenia.

 

Opieka medyczna stoi w Egipcie na dobrym poziomie. Sam 2 razy miałem okazję korzystać z usług lekarza i jestem zadowolony. Prywatna wizyta to koszt około 20 – 40 USD, natomiast doba spędzona w szpitalu, może nas kosztować od 100 do 300 USD. Od pacjentów nie wymaga się szczepień.

 

TELEFONY

Numer kierunkowy do Polski 00 48, a do Egiptu 00 20. Można i polecam zakup oraz dzwonienie z egipskiej karty telefonicznej. Dzieki takiej karcie mamy znacznie tańsze połączenia. Zamiast 7-10zł/min, płacimy około 1,50zł/ min. Karty mozemy zakupić w dowolnej wielkości

 

Wyjazdy windsurfing kitesurfing Soma Bay