Inne

 

 Atrakcje turystyczne Bułgarii

SOFIA

Swoją podróż zaczynamy od stolicy kraju: Sofii. W Polsce zasłynęła zwłaszcza dzięki..winie o tej samej nazwie.  Oprócz trunku  ma  oczywiście jeszcze inne atrakcje. Zwiedzając  Sofię – największe miasto Bułgarii, warto jednak trzymać się centrum, gdyż wycieczka po przedmieściach może rozczarować betonową architekturą i szarością.

 

Warta zobaczenia jest natomiast Cerkiew Sweta Nedelja , uznawana za najpiękniejszy budynek miasta dzięki charakterystycznym zielonym kopułom.  Świątynia ma krwawą historię, gdyż była miejscem ataku terrorystycznego, którego głównym celem  był zamach na życie  cara Borysa III w 1925 roku. Podczas ataku na miejscu zginęło 150 osób, a 500 zostało rannych (wiele z nich zmarło w szpitalach na skutek odniesionych obrażeń). Główny cel terrorystów nie ucierpiał jednak, gdyż mimo wcześniejszych informacji, nie przybywał w cerkwi  w chwili zamachu.  Świątynia w znacznym stopniu została zniszczona i dopiero dwa lata po zamachu odbudowano ją i doprowadzono do obecnego wyglądu.

 

W stolicy warto zwiedzić również Sobór Aleksandra Newskiego – największą bałkańską cerkiew, a takżeRotundę św. Jerzego pochodzącą z II-IV w.

 

WARNA

Kilkanaście  kilometrów od Złotych Piasków znajduje się Warna. (to tu w poległ w bitwie w 1444 roku król Władysław III zwany właśnie Warneńczykiem). Jest to trzecie co do wielkości miasto Bułgarii. Najciekawszą budowlą jest tu Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (prawosławni nie uznają terminu „wniebowzięcie”) katedra uwieńczona jest efektownymi złotymi kopułami oraz Termy Rzymskie  – publiczne łaźnie powstałe w II wieku. Prawdziwym centrum życia miasta, gdzie przechadzają się tłumy turystów do późnych godzin nocnych, jest jednak plac Nezavisimost z urokliwą fontanną i licznymi kawiarniami i knajpkami.

 

W Warnie warto również odwiedzić z patriotycznego obowiązku mauzoleum króla Polski i Węgier Władysława III.

 

Na zachód od miasta znajduje się kolejna ciekawostka turystyczna i archeologiczna: Kamienny Las utworzony przez wapienne formy sprzed 50 mln lat. Niektóre z nich przyjmują niesamowite kształty – można wśród nich odnaleźć m.in. podobiznę rodziców z dzieckiem.

 

SŁONECZNY BRZEG

Alternatywą dla Złotych Piasków jest ośmiokilometrowa plaża w miejscowości Słoneczny Brzeg. Jest to miejsce zwane Las Vegas Europy Wschodniej, nastawione na zamożniejszych klientów, których zachęca wielorakimi atrakcjami – festiwale, imprezy plenerowe, gry oraz rozbudowaną infrastrukturą: hotele o wysokim standardzie, baseny, kluby jachtowe, place zabaw dla dzieci. Kurort znajduje amatorów głównie wśród rodzin z dziećmi i to jest główna grupa wczasowiczów.

 

NESEBYR

Sąsiednie miasto to Nesebyr, warte odwiedzenia ze względu na unikatową architekturę (pozostałości zabudowań rzymskich, cerkwie, wąskie kamienne uliczki, muzea), z których większość znajduje się na liście UNESCO, a całe miasto traktowane jest jako rezerwat architektoniczny i archeologiczny.

 Bułgaria - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

 

Bułgaria – Różne – zdjęcia, atrakcje