Inne

 Atrakcje turystyczne Izraela

 

Ściana Płaczu

To jedyna zachowana część Świątyni Jerozolimskiej, obecnie wpisana w później wybudowaną świątynięMoria. Stanowi najświętsze miejsce wyznawców judaizmu.

 

Wiszące ogrody Bahai w Hajfie 

Dziewiętnaście ogrodów tarasowych rozciągających się na Górze Karmel obok mauzoleum Baba. W roku 2008 zostały wpisane na listę UNESCO, a ponadto określane są jako ósmy cud świata.

 

Grób w Ogrodzie 

To grota, znajdująca się w Jerozolimie, którą oficjalnie uznają jako autentyczny grób Jezusa, zarówno protestanci, anglikanie, jak i mormoni.

 

Bazylika Grobu Świętego

To z kolei miejsce uznawane przez większość świata chrześcijańskiego za domniemaną lokalizację grobu Chrystusa. Dlatego też postawiono tu przed wiekami Bazylikę, w której znajduje się pięć ostatnich stacji drogi krzyżowej. Nieopodal znajdziemy także Golgotę, skałę gdzie wbito krzyż, na którym ukrzyżowano Jezusa.

 

Wzgórze Świątynne

Znajduje się we wschodniej części Jerozolimy. Jest to największy na świecie obszar sakralny. W starożytności znajdowała się tu Świątynia Jerozolimska, a obecnie jest to muzułmańskie święte miejsce, gdzie znajduje się meczet Al-Aksa.

 

Herodion

Forteca oddalona o 11 km od Jerozolimy, niedaleko Betlejem na Pustyni Judzkiej. Ten ufortyfikowany pałaczostał zbudowany został przez króla Heroda Wielkiego na planie koła.

 

Megiddo

To bodajże najbardziej imponujące stanowisko archeologiczne w Izraelu. Znajduje się na terenie Parku Narodowego na wzgórzu Tel Megiddo i zostało wciągnięte na listę UNESCO. Znajduje się tam muzeum zmakietą przedstawiającą dawny wygląd miast Chasor i Beer Szewy oraz prezentacją multimedialną. Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszy cię podziemny tunel.

 

Kumran

W tym miejscu dokonano wyjątkowego znaleziska. Odnaleziono tu, schowane w skale, zwoje papirusa zawierające najstarsze z dotąd znanych zapiski fragmentów Pisma Świętego.

 

Jafa

Dziś jest częścią Tel Avivu, ale nie zawsze tak było, dlatego też opisywana jest do dziś jako osobna miejscowość. I nic dziwnego, jest starsza od Tel Avivu o bagatela kilka tysięcy lat, a jej wygląd jest zupełnie odmienny od tego nowoczesnego miasta. Tam też przyjeżdża mnóstwo wycieczek, aby zobaczyć starówkę, izabytkowy port, a także znaleźć się na wyjątkowo barwnym targowisku, gdzie kupić można dosłownie wszystko.

 

Akka

To największe na świecie miejsce wyznawców bahaizmu. Znajdują się tam potężne fortyfikacje z cytadelą i wieżami obronnymi oraz podziemne miasto Krzyżowców. Warta zobaczenia jest także synagoga i kaplica grobowa Baha Allacha stanowiąca dla bahaizmu święte miejsce. Akka to także miasto, którego historia sięga epoki brązu. To jedyne miasto w Izraelu, które jest dwukrotnie wpisane na listę UNESCO. Raz, ze względu na zabytkową zabudowę, a drugi raz ze względu na świątynię bahaizmu.

 

Góra Syjon

Wzgórze w Jerozolimie, na którym według przekazu biblijnego, Dawid zdobył twierdzę Jebuzydów i umieścił tam Arkę Przymierza. Na szczyt można dostać się od strony Starej Jerozolimy. Podziwiać tam można Wieczernik, miejsce ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami, symboliczny grób Dawida, klasztorZaśnięcia Marii Panny. Ciekawostką jest, że na tutejszym cmentarzu spoczął, zgodnie z jego życzeniem,Oskar Schindler.

 

Brama Damasceńska

Jedna z bram pozwalająca wejść poza mury Starej Jerozolimy. Ta mocno ufortyfikowana brama, służyła niegdyś jedynie pielgrzymom i znakomitym gościom. Obecnie otwarta jest dla ruchu turystycznego i wiedzie do Dzielnicy Chrześcijańskiej i Muzułmańskiej. Jej nazwa pochodzi od fakty, że wychodzący tą bramą podróżni kierowali się do Damaszku.

 

Izrael - Różne - zdjęcia, atrakcje

Izrael – Różne – zdjęcia, atrakcje