Podstawowe informacje

 

Chorwacja

Kraj, który nieodmiennie przyciąga rzesze polskich turystów. Jedni z nich planują tam pojechać, ponieważ wiele słyszeli o urokliwych, wartych zobaczenia miejscach. Inni wracają tam po raz kolejny, aby zobaczyć te zakątki jeszcze raz, zwiedzić coś nowego albo zwyczajnie poczuć ponownie ten specyficzny klimat. A Chorwacja, bo o niej mowa, ma wiele do zaoferowania każdemu turyście. To państwo, które chyba najlepiej poradziło sobie gospodarczo po upadku Jugosławii, rozwijając między innymi sektor turystyczny, wykorzystując walory estetyczne i przyrodnicze swojego kraju oraz jego bogate dziedzictwo kulturowe.

 

Terytorium i regiony.

Jedną z cech, która składa się na wyjątkowość tego kraju, jest jego położenie i ukształtowanie terenu. Republika Chorwacka leży w Europie Środkowej, nad Morzem Adriatyckim. Specyfika tego terytorium polega na bardzo długiej i atrakcyjnej linii brzegowej, a także na ogromnej liczbie wysp, bo jest ich aż 1185, w tym zaludnionych 66. Część lądowa to powierzchnia sześciokrotnie mniejsza niż teren Polski, zaledwie 56 610 km2. Kraj podzielony jest na 21 żupanij, przy czym miasto stołeczne Zagrzeb stanowi jedną z nich. To oficjalny podział administracyjny, jednak równolegle istnieje podział, który można nazwać „turystycznym”. Tu terytorium Republiki Chorwackiej zwykło się dzielić na Chorwację północną, Chorwację centralną, Dalmację, Istrię i Kvarner, wyspy, Zagrzeb. Część nadmorska kraju o wydłużonym kształcie i bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu, składa się z Istrii i Kvarneru na północy oraz Dalmacji na południu.

 

Dojazd

Aby dotrzeć do tego kraju, można skorzystać z samolotu, lot trwa około 2,5 h. Może to być wyjazd zorganizowany w całości, albo możemy wykupić sam przelot. Przy odrobinie refleksu można znaleźć takie bilety w promocyjnej cenie ok. 300 zł. Oczywiście najpopularniejszym środkiem transportu dla polskich turystów jest samochód. Jesteśmy wtedy zupełnie niezależni i możemy zwiedzić tyle miejsc, ile chcemy oraz w odpowiadającym nam tempie. Wybór trasy do Chorwacji zależy od miejsca zamieszkania w Polsce. Wyruszając z północy naszego kraju lepiej wybrać trasę przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Z południa rozsądniej wybrać kolejność Czechy/Słowację, Austrię /Słowenię czy Węgry.

 

Wysokość opłat drogowych w tych krajach:

 

  • Niemcy-bez opłat
  • Czechy-winieta na autostrady i drogi ekspresowe,10-dniowa 310 CZK, miesięczna 440 CZK (do nabycia na stacjach benzynowych i na poczcie)
  • Słowacja-winieta na wybrane odcinki dróg, 10-dniowa 10 EUR, miesięczna 14 EUR(motocykle-zwolnione)
  • Słowenia– winieta na autostrady i drogi ekspresowe, 7-dniowa 15 EUR, motocykle 7,5 EUR, miesięczna 30 EUR, motocykle 25 EUR (do zakupienia na przejściach granicznych, stacjach benzynowych)
  • Węgry– wymagana e-winietka, 10 dniowa za 2975 HUF, motocykl 1470 HUF, miesięczna 4780 HUF
  • Austria-winieta na autostrady, 10-dniowa 8,30 EUR, motocykl 4,80 EUR, miesięczna 24,20 EUR, motocykl 12,10 EUR. Opłaty dodatkowe za wjazd do licznych tuneli-koszt od 6,50 do 11 EUR.

Klimat 

Ogólnie w Chorwacji panuje klimat umiarkowany, ale na wybrzeżu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tu króluje klimat śródziemnomorski, ciepły i łagodny, a temperatury to średnio 20-30 stopni. Nawet w sezonie zdarzają się opady deszczu, ale są zwykle obfite i krótkotrwałe. Częste są także silne wiatry, ale w zasadzie od maja do października Chorwacja daje nam gwarancję na pewną, wakacyjną pogodę. Najcieplej jest na Dalmacji, najbardziej na południe wysuniętego regionu kraju. Poza sezonem wybrzeże powita nas mokrą i wietrzną aurą, jednak nawet w czasie zimy temperatura często przekracza tu 15 stopni. Oczywiście, jeśli udamy się w głąb kraju, w góry, to spotka nas sroga zima.

 

Ludność

Chorwację zamieszkuje obecnie 4,5 mln ludzi, choć odnotowuje się w ostatnich latach tendencję spadkową, spowodowaną dużą emigracją obywateli w celach zarobkowych do krajów zachodnioeuropejskich. Ludność składa się głównie z Chorwatów wyznania rzymsko-katolickiego oraz prawosławnych Serbów (około 12%), którzy stanowią najliczniejszą mniejszość. Inne mniejszości to Włosi, Bośniacy, Czesi, Węgrzy, Albańczycy i Macedończycy. Język urzędowy to chorwacki, jednak w wielu gminach jako drugi język obowiązuje język dominującej tam mniejszości narodowej.

 

Kuchnia

W części nadmorskiej kraju królują wpływy włoskie, więc często podawane są pizze i makarony w wielu rodzajach. Druga popularna grupa to potrawy z ryb i owoców morza. W głębi kraju dominują potrawy mięsne i kremowe ciasta, widać więc, że istotną rolę w menu odgrywa klimat. Poza tymi standardowymi grupami, Chorwacja obfituje w małe knajpki z typowo lokalnym jedzeniem. Takie lokale to konobe, małe lub większe gospody. W nich spróbujemy typowych przysmaków, jak na przykład slane serdele (słone sardynki), szynka dalmacka, ser, placek burek z mięsem, a do tego lokalne trunki (pyszne wina i rakija).

 

Muzyka

To nieodłączny element kultury bałkańskiej, której częścią składową jest także Chorwacja. Muzykowanie, słuchanie muzyki to czynności, które towarzyszą Chorwatom ciągle, to bardzo muzykalny naród. Przywiązanie do rytmów bałkańskich czuje się nawet w nowoczesnych utworach, należących do obecnej pop kultury. Praktycznie w każdym utworze wplecione są motywy regionalnego folkloru.

 

Ceny

Chorwacja waluta to kuny (HRK), przy czym 1 EUR to około 7,2 HRK. Średnia cena obiadu w restauracji to koszt około 12 EUR, napoju 2 EUR, piwa 2 EUR, wina 4 EUR/250 ml. Lokalne środki transportu: autobus 3-5 EUR, taksówka 8-15 EUR. Plaże są publiczne, bezpłatne, natomiast serwis w postaci 2 leżaków i parasola to koszt około 15 EUR. Dodatkowy koszt dla turysty to opłata klimatyczna płatna przy zameldowaniu, w wysokości 1-2 EUR/ dzień, dzieci 50% tej kwoty.

 

Wizy

Obecnie turyści z krajów Unii Europejskiej mogą swobodnie przekraczać granicę, a następnie przebywać na terenie Chorwacji do 90 dni. W tym czasie wystarczy dokument w postaci naszego dowodu osobistego, kiedy jednak posługujemy się paszportem, to musi on być ważny jeszcze przynajmniej przez 3 miesiące.

 

Chorwacja - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

 

Chorwacja – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje