Dlaczego Lanzarote

Lanzarote położona jest około 125 km od Maroka. Wokół otocza wyspę potężny Ocean Atlantycki. Na wyspie znajduje się około 300 wulkanów. Podobnie jak na Fuerteventurze, przeważa niskie budownictwo. Wyjątkiem jest stolica wyspy Arrecife.

Pod względem liczby turystów, zarówno Lanzarote i Fuerteventura, odstają od sąsiedniej Teneryfy i Gran Canarii. Wciąż są one mniej oblegane, dzięki czemu przyroda ma szansę przetrwać.

 

Wyspa została wpisana na listę UNESCO. I jak najbardziej, zgadzam się z tym, że Lanzarote zasługuje na to, by być na tej liście. Wyspa jest jeszcze bardziej zróżnicowana krajobrazowo, niż Fuerteventura. A punkt widokowy Mirador del Rio to po prostu mistrzostwo świata – istne dzieło Boga. Takiego widoku nie spotkałem jak narazie w żadnym innym miejscu. Wszystko wygląda jakby było po prostu namalowanym obrazem. Z góry widzimy połać Oceanu, a na nim wysepki – w tym słynną La Graciosę. Widok jest tak piękny, że aż nierzeczywisty. Można by tam spędzić cały dzień i patrzeć przed siebie, w przestrzeń.

 

 

Gdy na południu, większa część wyspy ma charakter wulkaniczny, tak północ obfituje w żyzną glebę. Czekają na nas ogromne przestrzenie stepowe. Na wschodniej stronie znajdują się kurorty turystyczne. Tam też położony jest główny spot windsurfingowy.

Na wyspie, praktycznie w każdym miejsce, uraczymy arcydzieła architektury lokalnego artysty Cesara Manrique.

Najważniejsze kurorty to Costa Teguise, Playa Blanca oraz Puerto del Carmen. W Puerto del Carmen, napotkamy ogromną, kilkukilometrową plażę. Playa Blanca odznacza się plażą barwy białej – stąd nazwa tego miasta. W Costa Teguise panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Na południu wyspy, można spotkać się z czarnymi plażami.

Port w Playa Blanca na południu wyspy

 

Costa Teguise sąsiaduje ze stolicą wyspy Arrecife. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Idealne miejsce dla rodzin. Do atrakcji prócz możliwości pływania na desce, możemy zaliczyć tamtejszy aquapark, wiele restauracji i barów, pole golfowe i przepiękne plaże, takie jak:

 

 • Las Cucharas – główny spot windsurfingowy
 • Las Caletas
 • Los Charcos
 • Bastian
 • El Jabillo

 

Statystki wiatrowe są do pozazdroszczenia. Szczególnie w okresie letnim, gdyż średnia dni wietrznych, sięga ponad 80%. Temperatura wody sięga trochę powyżej 20 stopni Celsjusza. W oceanie raczej ciężko o wyższą temperaturę:) Natomiast woda w zatoczkach jest znacznie cieplejsza. Polecamy jednak pływanie w krótkiej lub długiej piance.

 

Wietrzne warunki, Lanzarote zawdzięcza stałym wiatrom Passatom, wiejącym z kierunku północno – wschodniego. Siła tych wiatrów, ulega wzmocnieniu, natrafiajac na wyspy kanaryjskie.

 

Najlepsze wiatry czekają na nas w okresie letnim, od Czerwca do Sierpnia. Nierzadko wieje z siła 8-9 B 🙂 W okresie zimowym statystyki wskazują poniżej 50% dni wietrznych.

 

 

Sam spot w Las Cucharas, uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Początkujący uczą się pod okiem instruktora wewnątrz zatoki, gdzie siła wiatru jest mniejsza. Natomiast średniozaawansowani i zaawansowani będą mieli super warunki poza zatoką. Również pasjonaci wave’u znajdą coś dla siebie. Wiatr wieje z lewej strony zatoki, czyli side shore, zatem pływamy od brzegu do brzegu.

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing

 

Dla zwolenników pływania na fali, polecany jest spot Jameos del Aqua. Tam również znajduje się atrakcja turystyczna o tej samej, wdzięcznej nazwie. Miejsce to uznawane jest za najlepszy spot wave na wyspie.

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing

 

Lanzarote oferuje również niecodzienne warunki do uprawiania surfingu. Najlepsze miejscówki znajdują się na północy (La Calet de Famara i La Santa) i północnym wschodzie wyspy  (Od Arrieta do Orzoli).

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing

 

W Las Cucharas znajduje się bardzo dobrze wyposażona baza Fanatic Board Center – FBC (Club Natalie Simon), położona tuż obok hotelu Les Alizes du Sahara.

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing

 

W Las Cucharas odbywają się zawody PWA we freestyle’u. Jednak można spotkać się z falami dochodzącymi do 3-4m wysokości, co z pewnością jest nie byle gratką dla pływających wave.

 

Polecany kierunek wiatru to NE, czyli północno – wschodni. Wieje wtedy side shore z lewej strony. Kiedy wieje z północnego zachodu NW, na spocie jest to kierunek od brzegu – offshore. Wtedy nie pływamy. Często rozwiewa się dopiero po południu. Ale są też dni, kiedy wieje cały dzień.

 

Spot w Las Cucharas nie jest łatwy, szczególnie dla początkujących. Startujemy z miejskiej plaży, w pobliżu bazy Windsurf Paradise. Ze względu na bliskość hoteli, które znajdują się po stronie nawietrznej, wiatr przez pierwsze 200-300 m jest szkwalisty – nierówny. Dopiero dalej od brzegu, zaczyna równiej wiać.

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing

 

Zagrożeniem, szczególnie dla słabo pływających, są kamienie chroniące przed falami, po stronie zawietrznej. Może spotkać nas niemiła sytucja, gdy zbyt mocno zwieje nas z wiatrem.

 

Niedaleko głównego spotu, znajduje się rafa, na której załamują się fale. Można tam trenować pływanie wave. Należy jednak uważać w momencie odpływu. Wtedy niektóre miejsca, stają się zbyt płytkie, do pływania. W miesiącach zimowych na Lanzarote i innych wyspach kanaryjskich pojawia się regularny swell.

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing

 

Inne znane spoty na wyspie to:

 

 • Jameos del Aqua
 • Mirador del Rio
 • Playa de Famara
 • Playa Honda
 • Playa Dorada
 • Los Charcos
 • Matagorda
 • La Garita
 • Los Pocillos

 

 

Lanzarote Las Cucharas windsurfing kitesurfing