Stambuł

 

Stambuł

Stambuł – miasto, które jest obowiązkowym punktem wycieczki do kraju. Mimo, że Ankara jest stolicą Turcji, to właśnie Stambuł, zwany Konstantynopolem jest określany jako „serce Turcji”.

 

Leży na dwóch kontynentach, a umowną granicą dzielącą je na część europejską i azjatycką jest Cieśnina Bosfor.

 

W swojej niezwykle długiej historii, miasto zawsze odgrywało ważną rolę – raz, jako centrum Bizancjum, raz jako stolica chrześcijańskiego świata, a  potem z kolei, jako istotny punkt  Imperium Osmańskiego. Obecnie, ogromny Stambuł, w którym mieszka ponad 18% całej ludności Turcji przybiera postać postępowego europejskiego miasta dbającego jednak o korzenie i zabytki przeszłości.

 

Sultanahmet to dzielnica, gdzie najłatwiej znajdziemy dowody na bogatą i wielowiekową tradycję miasta. To tutaj zobaczymy słynną Bazylikę Mądrości Bożej –  Hagia Sophia (tur. Aya Sofya) . Czwarta na świecie, co do wielkości świątynia z tak zamkniętą przestrzenią. Poraża swoim ogromem, a podziwianie jej wnętrza generuje kolejne silne wrażenia. Kościół został wybudowany w VI wieku, za czasów tureckich został zaadaptowany na meczet, a od 1935 roku spełnia rolę muzeum.

 

Żeby podziwiać wnętrze, które zawiera piękne, misternie wykonane mozaiki, trzeba kupić bilet (często wiąże się to ze staniem w kolejce) za około 20 TRY.

Nieopodal Bazyliki Mądrości Bożej, znajduje się druga słynna budowla Stambułu, która miała przyćmić tę pierwszą, a jest to mianowicie  Sultan Ahmet Camii – Błękitny Meczet. Wybudowany w 1906 roku na polecenie  sułtana Ahmeda I, miał być podobno zadośćuczynieniem za nieodpowiednie prowadzenie się w młodości.

Budowla robi naprawdę niesamowite wrażenie. Otacza ją aż sześć minaretów. Jej wnętrze zdobi 21 tysięcy błękitnych płytek, od których świątynia wzięła popularną nazwę, światło do meczetu wpuszcza 260 okien, a filary podtrzymujące konstrukcje mają 5 metrów średnicy.

 

Meczet można bezpłatnie zwiedzać. Należy jednak pamiętać, że jest to świątynia muzułmańska, w której obowiązują ścisłe reguły: należy mieć zakryte ramiona, kolana, a w przypadku kobiet – włosy, a także zdjąć buty przed wejściem.

Kolejnym miejscem w Stambule wartym odwiedzenia jest Kryty Bazar (Kapali Carsi).

 

3 hektary powierzchni, 80 uliczek, 3500 sklepów w których można kupić wszystko (do XIX wieku włącznie z niewolnikami).

Proces nabywania produktów znacznie odbiega od europejskiego kupowania. Osoby ze zdolnościami aktorskimi,  będą miały pole do popisu, gdyż negocjacja cen jest praktycznie obowiązkowa, a im więcej przy tym teatralnych gestów, tym większa szansa na korzystną transakcję.

 

Tak samo jak kolorowy jest bazar, równie mocno zróżnicowany jest Stambuł. Dla spragnionych zwiedzania czeka jeszcze 2691 meczetów, 123 kościoły, 26 synagog oraz wiele zabytków poza budowlami sakralnymi. W mieście można spędzić wiele dni, czy tygodni by zobaczyć wszystkie jego atrakcje, a i tak przy kolejnych podróżach odkrywać będziemy coraz to nowe ciekawostki turystyczne.

 Alacati - Stambuł - zdjęcia, atrakcje

 

 

 Alacati - Stambuł - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 Alacati - Stambuł - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 Alacati - Stambuł - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 Alacati – Stambuł – zdjęcia, atrakcje