Aleksandria

         Aleksandria

Aleksandria to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Egiptu, a z pewnością najważniejsze miasto jeżeli chodzi o kulturę. Niegdyś była stolicą kraju, a w czasach swojej świetności – jednym z najbardziej wpływowych miast portowych leżących w basenie Morza Śródziemnego. To w niej skupiało się życie handlowe, to ona nadawała ton kulturze Egiptu,  wreszcie to ona była ostoją religijności Egipcjan oraz ich kultury. Zdystansowana przez Kair, który stał się nową stolicą, Aleksandria zaczęła odzyskiwać znaczenie podczas budowy Kanału Suesskiego, który połączył Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym.

 

W Aleksandrii znajdziemy słynną Bibliotekę Aleksandryjską, która została utworzona w III wieku p.n.e. przez Ptolemeusza I Sotera. Krótko po powstaniu zgromadziła największy i najbardziej znaczący zbiór papirusów w całym świecie starożytnym. Ciekawostką może być fakt, że każdy, kto przekroczył granice Aleksandrii, a był w posiadaniu jakiejkolwiek księgi, musiał oddać ją do skopiowania – dopiero wtedy mógł opuścić miasto. Kopia trafiała do biblioteki usytuowanej przy muzeum. W ten sposób niebywały arsenał biblioteczny wciąż się powiększał. Biblioteka Aleksandryjska miała część dostępną tylko dla naukowców oraz część dla ludu.  Biblioteka została zniszczona wielokrotnie, m.in. w 391 r. podczas najazdu rzymskiego. Przepadły wszystkie cenne odkrycia, jakich w niej dokonywano, i wszystkie księgi. Niedawno odbudowano gmach – w 2002 roku otwarto bibliotekę i muzeum.

Centrum dzisiejszej Aleksandrii stanowi Midan Saad Zaghloul, czyli nadbrzeżny plac, na którym stoi pomnik egipskich nacjonalistów. To  miejsce pełne sklepów, kawiarni i hoteli, z odchodzącą od niego starożytną uliczką Sharia Nabi Daniel, na której znajdziemy dziś wielu ulicznych sprzedawców.

 

 

Kolejny zabytek o długiej historii sięgającej starożytności to rzymski amfiteatr na Kom al-Dikka. Amfiteatr został zburzony, jednak zespół polskich archeologów odnalazł sporo jego pozostałości. W amfiteatrze możemy też podziwiać podwodne znaleziska z rejonów Fortu Kaitbeja. Fort zbudowano w XV wieku, na fundamentach legendarnej latarni morskiej, która miała liczyć aż 135 m. Budynek jest ogromny i robi wrażenie. Wewnątrz mieści się Muzeum Morskie, gdzie znajdziemy przedmioty znajdujące się na okrętach podczas bitew czasów rzymskich i napoleońskich.

Muzeum Grecko-Rzymskie to 25 sal, w których możemy obejrzeć ok. 40 000 eksponatów dokumentujących tysiąc lat istnienia miasta.  W pięknym muzealnym ogrodzie możemy podziwiać piękne rzeźby oraz zrekonstruowaną świątynię krokodylego boga z Fajum.

 

 

Aleksandria to centrum religijne Egiptu, nie dziwi zatem liczba świątyń. Wśród meczetów wyróżnia się na pewno Meczet Attarine, który leży w Midan Tahrir, dzielnicy antyków. W mlaowniczych uliczkach znajdziemy antyki sięgające nawet czasów napoleońskich.

 

W Aleksandrii warto wejść również pod ziemię – to tu znajduje się podziemne miasto wykute w skale, z greckimi nekropoliami i rzymskimi katakumbami. Pięć podziemnych katakumb zgromadzonych w Nekropolii Anfuszi pochodzi z III w. p.n.e.

 

Soma Bay - Aleksandria - zdjęcia, atrakcje

 

 

 

 

Soma Bay - Aleksandria - zdjęcia, atrakcje

 

 

Soma Bay – Aleksandria – zdjęcia, atrakcje