Atrakcje turystyczne

 

Transport. Zasadniczo do Egiptu, a więc i na półwysep Synaj, najprościej jest polecieć samolotem. Niemniej taki środek transportu łączy się w wyjazdem zorganizowanym. Z Polski nie ma regularnych połączeń rejsowych, pozostaje więc wykupienie wczasów i lot czarterowy do Taby lub Sharm El Sheik a następnie przejazd autokarem. Takim rozwiązaniem gardzą turyści niezależni, chcący spędzić czas urlopu po swojemu. Wtedy wybierają podróż własnym samochodem. To na pewno dość żmudna droga, w czasie której konieczne są noclegi, bo to około 4 tyś km, ale na miejscu zyskuje się teoretycznie niezależność od programów wycieczek. Teoretycznie, bo na przejazd niektórymi drogami na terenie Egiptu konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Z Polski trasa wiedzie przez Bułgarię lub Grecję, Turcję, Syrię i na końcu Jordanię, z której trzeba dostać się promem z Akaby do Nuweiby. Można też wjechać od strony Izraela. Podróż autem do Egiptu ma też ciemne strony. Trzeba wykupić dokument celny tzw. Cernet de Passage, który można także kupić w naszym kraju i kosztuje około 400 zł. To daje gwarancję, że będzie można wyjechać potem swoim autem bez płacenia cła. Do tego dochodzi konieczność uiszczenia depozytu gwarancyjnego w wysokości około 20 tyś. i można się spotkać z odmową wydania lub dużo większą kaucją. Ponadto na teren Egiptu nie są wpuszczane diesle i samochody terenowe, a benzyna bezołowiowa jest dostępna tylko w Kairze i Aleksandrii. Tak czy owak niezależność motoryzacyjna w Egipcie jest dość trudna i kosztowna.

 

Wizy i inne formalności. Kiedy wybieramy się do Egiptu musimy brać pod uwagę dodatkowy koszt 25 USD. To cena wizy, która jest ważna przez 30 dni. Kupuje się ją na lotnisku i wkleja do paszportu, a następnie pokazuje celnikowi. Urzędnik podbiją ją pieczątką i do tego momentu jest ważna. Ponadto po przylocie otrzymujemy kartę wjazdową do wypełnienia, w której drukowanymi literami należy wpisać podstawowe dane: imię nazwisko, miejsce urodzenia i datę, numer paszportu oraz nazwę hotelu,  w którym zamieszkamy. Paszport musi mieć przynajmniej pół roku ważności od czasu, kiedy wygaśnie wiza. Kiedy jednak wybieramy się na półwysep Synaj, to obowiązuje nas to wszystko poza opłacaniem wizy, pod warunkiem, że nie wybierajmy się poza półwysep. Wtedy uzyskujemy wizę „Sinai only”. Jeśli w trakcie pobytu zdecydujemy się jednak pojechać do Luksoru lub Kairu to konieczne będzie wykupienie normalnej wizy. Na teren Egiptu można wwieźć 2 l alkoholu, 200 papierosów, 25 cygar. Do tego można wwieźć lub wywieźć maksymalnie 10 tyś. USD. Zakazane jest wywożenie koralowców i innych morskich dóbr, skór zwierząt oraz antyków. Warto pamiętać, że dziecko musi mieć swój osobny paszport.

 

Ceny. Walutą egipską są funty egipskie, ale mile widziane jest płacenie dolarami, euro czy funtami brytyjskimi. Należy jednak bardzo uważać, bo reszta jest wydawana zwykle w walucie egipskiej i trzeba szybko przeliczać, czy sprzedawca wypłacił ją uczciwie. Kantory znajdują się w hotelach. Ceny w Egipcie są umowne i podlegają targowaniu. W wyniku negocjacji można uzyskać około 40% zniżki, zwykle od zawyżonej ceny początkowej. Tu uwaga, Egipcjanie traktują targowanie jak chęć dokonania zakupu, kiedy więc dobijając targu nagle zrezygnujemy z towaru powstanie konfliktowa sytuacja. Warto też wstrzymać się przez dotykaniem towaru, bo daje to ten sam efekt. Jeśli chodzi to artykuły podstawowe, to ceny są na następującym poziomie: butelka wody 2-5 LE, cola 1L- 10-15 LE, papierosy 10-15 LE, piwo 10-15 LE.

 

Noclegi. W Dahab znajduje się ponad 100 hoteli w różnym standardzie. Znajdziemy tu drogie ekskluzywne hotele i nieco mniejsze, przypominające pensjonaty i oferujące noclegi w rozsądnych cenach. Koszt noclegu zaczyna się od kwoty około 70 zł/noc, a kończą w okolicach 250 zł/noc, więc można uznać, że ceny nie są wygórowane.

 

Kuchnia. Jadąc na wczasy do Egiptu spotkamy w hotelu raczej menu dostosowane do upodobań turystów. Niemniej zawsze jest spory wybór zarówno takich dań, jak i składników do złożenia sobie na talerzu potrawy bardziej regionalnej. Można także przyprawić kminkiem, kurkumą, sezamem czy miętą. Zwolennikom ostrych przypraw będzie ich w Egipcie brakowało, potrawy nie są mocno doprawiane. W każdym hotelu i na każdym turnusie organizuje się wieczory regionalnej kuchni, wtedy też turyści mają okazję spróbować miejscowych specjałów. Przeważnie to koftu, czyli mielona i grillowana baranina z miętą lub fasola przyrządzana na tłuszczu, tzw. foul. I oczywiście, jako przekąska nieodłączny falafel, kulki z bobu smażone i posypane sezamem. Czasami podawane są owoce morza, ale te częściej można zjeść w restauracji lub z przydrożnego wózka. Można też odwiedzić targ, gdzie w niskich cenach można kupić przeróżne warzywa, owoce oraz soki. To jednak przygoda dla tych, którzy nie boją się zemsty faraona.

 

Muzyka. Tradycyjna muzyka egipska jest oryginalna, a treści śpiewane poruszają ważne, życiowe tematy. Egipcjanie są zresztą dość muzykalni, lubią nucić i śpiewać. Ich muzyka jest dynamiczna i rytmiczna, z użyciem bogatego asortymentu instrumentów. Rytm nadawany jest z użyciem bębnów i często może się kojarzyć z galopem konia. Specyfiki nadaje połączenie rytmów afrykańskich z muzyką azjatyckich muzułmanów. Inne oblicze muzyki egipskiej to muzyka rozrywkowa, grana w hotelowych dyskotekach. Poza światowymi przebojami puszcza się tu egipskie szlagiery, grane pod publiczkę z rytmami arabskimi i słowem habibi (kochanie) w tle.

 

Ludność. Egipcjanie stanowią społeczeństwo jednolite pod względem wyznania i pochodzenia. Szacuje się, że aż 99% ogółu stanowią zarabizowani potomkowie starożytnego, egipskiego narodu. Aż 90% to wyznawcy sunnickiego odłamu Islamu. Na terenie kraju mieszka mniejszość chrześcijańskich Koptów, stanowiąca 10% ogółu. Islam jest tu religią narodową i przynależność religijna jest wpisywana do dowodu. Teoretycznie można wybrać inną wiarę, ale wolność religijna w tym kraju to fikcja, a takie osoby nie uzyskują dowodów osobistych.

 

Większość społeczeństwa na południu kraju jest rasy czarnej i pomimo, że używają języka arabskiego, to za arabów nie są uważani. To głównie Berberowie oraz plemiona negroidalne. Największe zaludnienie Egiptu skupia się w miastach położonych nad Nilem, w przy pustynnych oazach, względnie na terenach nadmorskich, czyli wszędzie tam gdzie woda, możliwości prowadzenia upraw lub zwyczajnie większe możliwości zarobkowe. W miastach żyje prawie 50% społeczeństwa.

 

Klimat. Egipt oblewają dwa morza, Śródziemne i Czerwone. Klimat panujący w tej strefie Afryki to ogólnie suchy klimat zwrotnikowy, a im dalej na południe, staje się skrajnie suchy. Jedynie niewielki pas na północy kraju jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, czyli łagodniejszego. Temperatury średnie w ciągu roku wahają się od 15 do 32 stopni, a realnie sięgają nawet 50 stopni. Egipska zima to około 10-15 stopni na północy, a 20-25 na południu. Deszcze w Egipcie to rzadkość, zwykle mają formę nagłych i krótkich ulew. Ciekawostką jest, że nasłonecznienie w Egipcie jest tak duże, że piasek pustynny nagrzewa się do 70 stopni, ponieważ słońce pada tu praktycznie pod kątem prostym

 

Film z rafy Blue hole + trasa widokowa z hotelu do rafy (EGIPT – DAHAB 2014)

 

 

Miasto Dahab nocą – Film z nocnego wypadu do Shisha baru oraz finał meczu Polska-Brazylia

 

 

Freestyle windsurfing Dahab 2014

 

 

Film z rafy Islands + droga na rafę + promenada do miasta Dahab + uroczysta kolacja w restauracji

 

 

Quady Dahab

 

 

Góra Synaj Dahab

 

 

Klasztor Świętej Katarzyny Dahab

 

 

Egipskie Koty

 

 

Blue Hole

Dahab - Blue Hole - zdjęcia, atrakcje

 

 

Blue Lagoon

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Dahab miasto

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Dahab spot windsurfingowy

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Dahab Kite laguna

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

El Tur

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Giza

giza

 

 

Góra Synaj – Mojżesza

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

Islands

Dahab - Islands - zdjęcia, atrakcje

 

 

Kair

kair

 

 

 

Klasztor Świętej Katarzyny

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

Quady

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Rafy koralowe

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Sharm El Sheikh

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Taba 

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Inne atrakcje turystyczne w Egipcie

 

Kair – stolica Egiptu

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

Aleksandria

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

Giza

giza1

giza2

 

 

 

 

Karnak

In Karnak temple, Luxor, Egypt

 

Luksor

luksor2

 

 

 

Dolina królów

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

Asuan

asuan

 

Hurghada

hurghada

 

Izrael

izrael

 

Jerozolima

jerozolima

 

Petra

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

Miejscowy kociak w blasku świec !!!:P… Lubią się bawić…

Egipt - Dahab - zdjęcia, atrakcje turystyczne

 

 

 

Egipt – Dahab – zdjęcia, atrakcje turystyczne