Cala Gonone

 

Cala Gonone

Włoskie nadmorskie miasteczko i gmina w Dorgali, prowincji Nuoro, w regionie Sardynii. Współczesna wioska została odkryta przez rybaków z wyspy Ponza na początku dwudziestego wieku (dawna wioska rybacka). Miasto pozostało w znacznym stopniu odizolowane od reszty Sardynii, dopóki nie został otworzony tunel przez wzgórza Dorgali w 1860 roku. Miejscowość jest usytuowana w zatoce Orosei na wschodzie wyspy i w geograficznym regionie Supramonte (wspaniały widok na zatokę), 9 kilometrów od Dorgali, 41 od Nuoro i 108 od Olbia.

 

Blisko wioski i w zasięgu morza jest jaskinia turystyczna Bue Marino. Ze względu na środowisko naturalne, położenie (terytorium należące do Gennargentu National Park) i jakość wód, Cala Gonone jest popularnym turystycznie miejscem. Świetny punkt wypadowy do zwiedzania wschodniego wybrzeża oraz pięknych, najwyższych gór Sardynii – Parku Narodowego. Najbardziej znane plaże w pobliżu to: the Spiaggia Centrale (centralna plaża), S’Abba Durche, Cala Luna, Cartoe, Osalla, Cala Fuili, Sos Dorroles, S’Abba Meica, Ziu Martine and Cala Fuili. Od południa Cala Gonone znajduje się przepiękna panorama, wapienne wzgórza. Morze jest w niezwykle turkusowe. Występują tu dęby skalne, krzewy jałowca oraz rozmarynu. Bardzo urozmaicone wybrzeże, a zatoczki poprzedzielane są klifami (dodatkowo w skalnych ścianach wybrzeża kryją się groty- wiele z nich można zwiedzać). W miejscowości jest też jedno z największych akwariów.

 

Warto spróbować win Canonau z winnic Dorgali lub Olieny, wstąpić do restauracji. Te dwa urocze miasta są godne polecenia ze względu na bogatą sztukę tutejszych artystów (szczególnie złotników). W Olienie znajdziemy też popularny hotel (odwiedzany przez celebrytów) i mini muzeum. Można zwiedzić muzeum archeologii. W okolicy jest też wiele szlaków do wspinaczki (przecinają wysokie klify wybrzeża od Cala Gonone do Santa Maria Navarese). Jest tu najgłębszy w Europie kanion Su Goroppu i wejście do wielu grot w okolicy. To również miejsce dla turystów lubiących wędrówki (piękne pejzaże, dzika natura). Można odkryć tu wiele niezapomnianych i robiących wrażenie miejsc. Polecany jest też rejs z La Caletta, Orosei, Cala Gonone, od południa z Arbatax i Santa Maria Navarese. Otwarte festyny, festiwale, sagry odbywają się w miejscowości Bargrabii (głównie w lecie i jesienią).

Sardynia - Cala Gonone - zdjęcia, atrakcje

 

Sardynia – Cala Gonone – zdjęcia, atrakcje