SARDYNIA

Sardynia to druga po Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego, położona około 200 kilometrów na zachód od Włoch kontynentalnych. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste. Natomiast przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. To urokliwe połączenie morza, plaż i historii. Liczne cyple, szerokie, głębokie zatoki. Tysiące nuraghe (kamiennych budowli), dowodzących, że ludzie doceniali tutejszy klimat już przed tysiącami lat. Około 7 tysięcy megalitycznych warownych wież obserwacyjnych, które pochodzą z połowy II tysiąclecia p.n.e. Krajobraz z długimi, prostymi odcinkami oraz mniejsze wyspy w pobliżu wybrzeża.

 

Na Sardynii każdy znajdzie coś dla siebie: ekskluzywną Costa Smerelda na północy, średniowieczne Alghero na północnym wschodzie, kolorową stolicę Cagliari na południu. Stolica wyspy ujmuje przede wszystkim swoim portem oraz położonym na wzgórzu starym miastem, z którego jest imponujący widok na zatokę. Ludność posługuje się językiem sardyńskim i włoskim. Wyspa znajduje się w klimacie podzwrotnikowym śródziemnomorskim: zimy łagodne i deszczowe, lata gorące i suche. Głównym wiatrem jest północno-zachodni Mistral, (wiejący zimą i wiosną).

 

Bardzo dobrze rozwinięta jest tu turystyka. Oprócz tego jest tu mnóstwo malowniczych miasteczek (stare kościółki i zacienione miejsca) oraz czyste, białe, piaszczyste plaże otoczone stromymi skałami. Lazurowa woda, która w zatokach delikatnie rozbija się o brzeg, rajski cel turystyczny. Jedne z najpiękniejszych plaż wyspy to: Costa Rei i na Costa Paradiso. Zachęca się do nurkowania, snorkingu, żeglowania, windsurfingu i kitesurfingu, wycieczek rowerami górskimi. Wiele tras wspinaczkowych, do wędrówek pieszych umożliwiających podziwianie pięknego krajobrazu.

 

Włochy - Sardynia - windsurfing kitesurfing

 

Włochy – Sardynia – windsurfing kitesurfing