Kontynuujemy naszą wycieczkę przemieszczając się w głąb kraju do miasta Płowdiw. Jest to ważny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy i drugie co do wielkości (po Sofii) miasto Bułgarii.
Otoczone jest przez wzgórza – tepe, sześć z nich dalej istnieje, siódme natomiast zostało zniwelowane przy budowie miasta.
Płowdiw ma bardzo ciekawą historię: zamieszkany był jeszcze długo przed I tysiącleciem p.n.e. Następnie znajdował się tu gród Traków, podbity przez Macedończyków, których z kolei pokonali Rzymianie. Dzięki nim powstał tu stadion, amfiteatr, łaźnie i wiele innych budynków, których ruiny są obecne do dziś. Kolejnym najeźdźcą byli Turkowie – miasto odziedziczyło po nich orientalny charakter i m.in. łaźnie Czifte z XVI wieku.
Od końca XIX wieku miasto przeszło całkowicie pod władanie Bułgarii. Ważnym wydarzeniem wpływającym na jego obecną pozycję jako głównego ośrodka handlu w kraju, było zorganizowanie w 1882 roku po raz pierwszy Targów Płowdiwskich, odbywających się corocznie do czasów obecnych.
Do atrakcyjnych zabytków miasta, którym warto poświecić kilka chwil należy cerkiew Św. Konstantyna i Heleny, minaret i meczet Dżumaja oraz cerkiew Św. Mariny.
Niedaleko Płowdiwu, znajduje się prawosławny klasztor zbudowany w bizantyńsko-bałkańskim stylu (Monastyr Zaśnięcia Matki Bożej w Baczkowie) mieszczący się w pobliżu tzw. Doliny Róż, tłumnie odwiedzanej przez turystów za sprawą największych na świecie ogrodów różanych. Tradycyjną pamiątką z tego regionu jest wytwarzany tu aromatyczny olejek różany zamknięty w pięknej, zdobionej buteleczce.