Dlaczego Dahab

Poniższy artykuł, którego jestem autorem, opisuje urokliwe miejsce, jakim jest Dahab.

W całości ukazał się na portalu Windsurfing.pl dnia 30 lipca 2012

Dahab

Czołem!!!

Właśnie znalazłem wolną chwilę, żeby opisać wspaniałe miejsce na ziemi, jakim jest egipski Dahab!  Po kilku sezonach spędzonych w Polsce postanowiłem pozwiedzać, popracować i potrenować poza granicami naszego pięknego kraju. W zeszłym roku była to Turcja, a dokładnie Alacati. Teraz jest to Egipt, kraj który w ostatnim okresie przechodzi duże zmiany i różnie jest postrzegany przez społeczność międzynarodową.

Wiele osób wciąż obawia się odwiedzać ten arabski kraj, nie tylko ze względu na wydarzenia polityczne, ale również z powodu ogólnego poglądu, iż w okresie wakacyjnym jest zbyt gorąco. I właśnie w tym artykule chciałbym nie tylko pisać o kitesurfingu i windsurfingu, ale również obalić tezę, że w „Egipcie jest za gorąco i niebezpiecznie”.

Widok na góry z dzielnicy Dahabu- Masbat

dahab 2
Dahab
– miasto położone na Półwyspie Synaj, około 100 km na północ od Sharm El Sheikh. Panuje tutaj specyficzny mikroklimat. Temperatura powietrza jest średnio o 5 do 10 stopni niższa niż w innych regionach Egiptu. W dniu kiedy piszę, temperatura w cieniu wynosiła 42 stopnie Celsjusza. W tym samym czasie w Sharm El Sheikh było około 47. Mimo strasznie wyglądających liczb, to wcale te upały nie są nie do zniesienia, a to z powodu suchości klimatu, jaki tu panuje. Jest mała wilgotność, dzięki czemu 42 stopnie odczuwa się jak w Polsce 35. I prawdą jest, że trzeba dużo pić. Pierwszego dnia wypiłem chyba z 5 litrów wody. Teraz już organizm się przyzwyczaił i starczy troszkę mniej.

Windsurfing w Dahabie

W Dahabie jest przepiękny górzysty krajobraz. I właśnie to dzięki tym górom i wysokim temperaturom, panują tutaj wyśmienite warunki do uprawiania windsurfingu. Termiczny wiatr, który wieje tutaj 300 dni w roku, zostaje dodatkowo wzmocniony, przeciskając się przez szczyty. Wiatr osiąga siłę od 4 do 7 Beauforta. W okresie letnim wieje rano od 6 do 13 ( czasami do 15 lub nawet wieczorem ) z kierunku side offshore, natomiast zimą wieje onshore, ale statystyki są znacznie gorsze. Najlepszy okres do pływania to lipiec-październik. Odkąd tu jestem, nie wiało tylko przez 4-5 dni. A nadchodzący tydzień zapowiada się miażdżąco – wiatr dochodzący do 7 Beauforta. No i ta piękna, przezroczysta i bardzo ciepła woda. Można w niej spędzić cały dzień w samych szortach i lycrze.

Restauracje nad brzegiem morza w Dahabie – z widokiem na Arabię Saudyjską

dahab 3

Dla każdego coś dobrego. Znajdziemy akwen z płytką wodą, idealnie nadającą się do nauki, płaską wodę do freestyle’u, chop i wave na otwartym morzu – przy mocnych wiatrach fale są całkiem spore. Zwolennicy latawców znajdą tutaj lagunę, przeznaczoną tylko dla nich. W zależności od pory dnia, raz jest większa, a raz mniejsza. Mogą oni również pływać na otwartym morzu. Natomiast pływanie wśród windsurferów jest zakazane. Początkujący nie muszą się obawiać, że wiatr ich gdzieś zniesie. Każda szkółka ma motorówkę i na bieżąco obserwują akwen. A szkółek jest około 7-8. Trzy największe to: niemiecka Harry Nass, rosyjska Five Square ( 5 Kvadratow ) i Club Mistral.

 

Ale Dahab to nie tylko windsurfing i kitesurfing. To raj dla zwolenników wszelakich sportów wodnych: Wakeboard, SUP, Snorkelling, Nurkowanie (znajduje się tutaj polska szkółka Planet Divers Oasis). Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć rafę koralową na żywo i muszę przyznać, że jest to coś wspaniałego. A rafa ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża w Dahabie, więc schodząc do wody, od razu możemy nurkować i podziwiać podwodny świat. Jest tutaj całe akwarium ryb, które wraz z moją dziewczyną łowimy od czasu do czasu, gdy zabraknie mięska.

Którą rybkę wybrać?:)

dahab 4

Jeżeli chodzi o tutejszą społeczność i bezpieczeństwo, to zostaliśmy zaskoczeni tym, iż wszyscy są bardzo pomocni i ciekawi innych narodowości. Ludzie tutaj są już przyzwyczajeni do obcokrajowców i chętnie z nimi rozmawiają. Telewizyjna propaganda, nie zgadza się z zastaną rzeczywistością. Jest bardzo bezpiecznie. Gdyby nie Internet i telewizja, to ludzie mieszkający tutaj, nie wiedzieliby, co się dzieje w Kairze. Przykładem tego, że jest bezpiecznie niech będzie fakt, iż Aneta o 1 w nocy stała przez chwilę sama na ulicy, czekając na mnie i nikt jej nie zaczepił, a kierowca taksówki z uśmiechem pożegnał ją, gdy grzecznie odmówiła podwózki. Dla kogoś, kto pierwszy raz spotyka się z arabską kulturą, Egipcjanie mogą się wydać trochę natarczywi, ale nie można tego brać do siebie. Tacy już są i trzeba to uszanować. Wychodząc na spacer, co chwila usłyszymy pytanie: Taxi? Przechadzając się po restauracyjno-sklepowej cześć Dahabu – Masbat, Masharaba, Assalah, będziemy cały czas nagabywani przez sprzedawców, którzy wiedzą, że biały człowiek nosi pieniądz. Zaskoczyło nas to, iż praktycznie każdy z nich zna parę popularnych zwrotów w innych językach. W języku polskim usłyszeliśmy już: Mordo Ty moja, Zajebista baranina, Tadek Niejadek, Adam Małysz i Doda Elektroda, czy Świeża ryba. Oprócz typowych supermarketów, należy się targować. Np. kupiliśmy bęben za 5-krotnie niższą cenę, niż była oferowana na wstępie. Rower kupiliśmy za 50% ceny początkowej . Pamiątki, ubrania, owoce, taksówki, wycieczki – tutaj trzeba się targować, jeżeli nie chcemy przepłacać.

Kite Laguna

dahab 5

Atrakcje turystyczne w Dahabie i okolicach

Co do atrakcji turystycznych, to jest tu ich mnóstwo. W Dahabie działa dużo lokalnych biur podróży, które oferują wiele ciekawych wycieczek. Często ulotki napisane są nie tylko po arabsku, angielsku, czy niemiecku, ale także po polsku. Muszę przyznać, że zadziwił mnie fakt, iż jak na razie spotkałem garstkę moich rodaków, natomiast pełno jest Rosjan, Anglików, Niemców i Azjatów. Może mój artykuł przekona Polaków, iż warto tu przyjeżdżać, nawet w okresie wakacyjnym, bo wtedy ceny są niższe i nie ma tłumu. Warto podkreślić, iż od pewnego czasu działa tutaj pierwszy polski hotel: Dahab Hotel, którego współwłaścicielem jest Polak. Myślę, że warto udać się na choć jedną z wypraw, do miejsc takich jak: Blue Hole, Three Pools, Canyon, Ras Mohamed, Ras Abu Gallum (związane z nurkowaniem); Kolorowy Kanion, Biały Kanion, Oaza Beduińska, Tęczowy Kanion, Wydmy Piaskowe, Klasztor Św. Katarzyny, Góra Mojżesza, Jerozolima, Petra, Kair, Luxor. Inne atrakcje to: wycieczka łodzią ze szklanym dnem lub łodzią podwodną, pływanie z delfinami, jazda quadem, konno, na wielbłądzie, jeepem .

Beduini na Lagunie

dahab 6

Jeżeli o mnie chodzi, to prowadzę szkolenia indywidualne i grupowe na każdym poziomie zaawansowania.

Windsurfing w Dahabie

dahab 7

Każdy może być dobrym windsurferem. Piękna zatoka, silnie kołyszący wiatr, polski instruktor – czy Dahab to nie jest najlepsze miejsce do nauki? Wybierz  kitesurfing lub windsurfing w Dahabie!!!

Do zobaczenia na wodzie!!!

PS: Dzięki nagraniom udało mi się zmontować kilka filmów, dostępnych pod adresem:

https://www.youtube.com/user/PodrozeSurfski

Poniżej zamieszczam film, który jest kompilacją najlepszych fragmentów z wyjazdu (windsurfing – fragmenty ze szkolenia + akcje freestyle’owe, kitesurfing, rafy koralowe – Blue Hole i Island, centrum miasta Dahab, wycieczkę na quadach, górę Synaj, Klasztor Świętej Katarzyny i inne atrakcje):

Krzysztof Lipiński – kitesurfing, windsurfing w Dahabie
krzysztof.lipinski@poczta.onet.pl

Dahab windsurfing kitesurfing