Inne

 

 Atrakcje turystyczne Bośni i Hercegowiny

Z żalem opuszczamy  Bośnię i Hercegowinę, gdyż ograniczone warunki czasowe, nie pozwoliły nam zgłębić wszystkich pięknych zakątków kraju. Na kolejną wyprawę musi poczekać m.in.:

 

Banja Luka

Praktycznie w pełni prawosławne miasto, gdzie wszystkie znaki i tablice informacyjne zapisane są serbską cyrylicą, nie ma żadnego meczetu a jedynie cerkwie. Charakter miasta jest skrajnie różny od oddalonych zaledwie kilka kilometrów wielokulturowych miejscowości. Znajduje się tu, także uzdrowisko z ciepłymi źródłami mineralnymi.

 

Travnik

Rodzinne miasto noblisty Ivo Andricia z XVI wieczną twierdzą i Kolorowym Meczetem. Gdzie są dwie wieże zegarowe na dwóch starych , tureckich placach handlowych.

 

Višegrad

Nad rzeką Neretwą za czasów Imperium Osmańskiego, wybudowano niesamowity, jedenastoprzęsłowy, kamienny most. Znajduje się on na liście UNESCO. Jest obecnie centrum wydarzeń kulturalnych miasta, a oprócz walorów estetycznych ma wymiar symboliczny: połączenie Bośni z Serbią.

 

Wodospady Kravice

Piękno przyrody utworzone przez zespół kaskad, których wysokość dochodzi do 25 metrów. Znajdują się niedaleko miejscowości Ljubuški, gdzie uprawia się winorośl i drzewa figowe. Nieopodal swoją siedzibę ma najstarsza w Bośni i Hercegowinie winiarnia.

 

Bośniackie piramidy

Hipotetyczny zespół trzech piramid w pobliżu miejscowości Visoko (około 30 km na północ od Sarajewa). Odkryte przez kontrowersyjnego bośniacki archeologa. Starożytne budowle mają się znajdować w głębi wzgórz, pod warstwą ziemi i rosnącej na niej drzewami. Hipoteza archeologa-amatora ma oczywiście więcej przeciwników niż zwolenników, jednak warto zobaczyć ten ewenement na własne oczy, choćby z ciekawości.

 Bośnia i Hercegowina - Różne - zdjęcia, atrakcje

 

Bośnia i Hercegowina – Różne – zdjęcia, atrakcje