Podstawowe informacje

 

Grecja

 

To kraina, która przyciąga rzesze turystów dzięki swej bogatej przeszłości, pełnej mitów i burzliwych dziejów. Zdarzenia te pozostawiły po sobie wiele śladów w postaci zabytków znanych dziś na całym świecie. Dzięki temu możemy podziwiać kraj, gdzie powiew wielowiekowej barwnej historii miesza się z nowoczesnym klimatem. Tu zresztą upatruje się początków Europy, a grecka wyspa Kreta uważana jest za kolebkę kultury zachodnioeuropejskiej. Dziś kraj ten stanowi bardzo atrakcyjny cel wakacyjny. Ma wszystko, czego potrzeba turyście, ciepły klimat, piękne plaże, bogatą roślinność a do tego spory katalog miejsc do zwiedzania. Dodatkowym atutem Grecji są rozliczne wyspy, ale zacznijmy od jej lądowej części.

Republika Grecka położona jest na południowej części Półwyspu Bałkańskiego, a graniczy z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Co ciekawe Grecja posiada dziesiątą co do długości linię brzegową na świecie, a ponadto ma dostęp do czterech mórz – Egejskiego, Śródziemnego, Kreteńskiego i Jońskiego.

 

Obecna Grecja uważana jest za spadkobierczynię Grecji starożytnej, a tym samym za kolebkę cywilizacji, kultury, demokracji, filozofii, teatru, politologii. Dorobek dawnych czasów to niezliczona ilość starożytnych zabytków, w tym 17 z nich to obiekty wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Transport

Polski turysta może dotrzeć do Grecji lądowej samolotem, przy czym loty bezpośrednie do Aten odbywają się tylko z lotniska w Krakowie i Warszawie, a lot trwa około 3 godziny. Inny sposób to przejazd autokarem i takie oferty przewoźników znajdziemy w każdym większym mieście. Można także wybrać się na własną rękę samochodem. Trasa optymalna wiedzie przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Na tej trasie można jednak spodziewać się wielu kontroli rumuńskiej i bułgarskiej policji, przy czym jedyną regułą, jaka panuje podczas takiego zatrzymania, to korupcja. Część podróży odbywa się promem ( odprawa bułgarsko-rumuńska wzdłuż Dunaju). Inna trasa to kolejno: Słowacja, Węgry, Serbia, Bułgaria. Do niedawna, ze względu na wojnę na terenie Serbii, przejazd tędy nie był możliwy. Obecnie także należy uważać na grupy przestępcze i nie zatrzymywać się na odludziu. Trzecia trasa jest bardziej kosztowna, ale odpowiednia dla osób, które chciałyby zahaczyć o Włochy. Trzeba jednak doliczyć koszt rejsu promem z Włoch do Grecji, który kosztuje około 500 zł/ samochód.

 

Po terenie Grecji, o ile nie mamy tam swojego samochodu, najkorzystniej jest poruszać się komunikacją miejską. Jest dość dobrze zorganizowana, a autobusem można dojechać praktycznie do każdego ważnego zabytku.

 

Noclegi

Podobnie ma się sprawa z noclegami, ponieważ nawet w nadmorskich kurortach znajdziemy noclegi w za 25 EUR/dzień (w głębi kraju 18-20 EUR). Oczywiście im większy standard hotelu tym cena wyższa, tak więc za trzy gwiazdki zapłacimy 35-60 EUR/noc, za cztery nawet 80-150 EUR/noc.

 

Wizy i inne formalności

Polscy turyści mają prawo wjazdu bezwizowego do Grecji, przy założeniu, że czas pobytu nie przekroczy 90 dni. Trzeba oczywiście posiadać przy sobie paszport lub dowód osobisty. Nasze prawa jazdy są w Grecji honorowane, więc można się swobodnie poruszać po drogach. Wymaga się natomiast posiadania minimalnej kwoty 25 euro/dzień, wywieźć można natomiast maksymalnie 2 tyś. euro.

 

Ceny

Walutą Grecji od 2002 roku jest euro i jest uważana za najtańszy kraj strefy euro. Ta zasada jednak nie dotyczy kurortów w okresie wakacyjnym, tu ceny bywają dwa razy wyższe niż głębi kraju. Tak więcrozpiętość cenowa to np. 0,60-1,60 EUR za chleb, 1,50-3 EUR za 10 jajek, 0,50-1 EUR za 1kg ziemniaków, 0,60-1,50 EUR za wodę mineralną. Wino to około 3 EUR, uliczny gyros 2-3 EUR, a obiad w restauracji kosztuje średnio 10 EUR. Napoje w lokalach to np. kawa za 1,5-5 EUR, piwo 3-4 EUR, a drink 7-10 EUR. Mniejsze rozbieżności cenowe dotyczą paliw, ponieważ benzyna 95 to koszt 1,70-1,80 EUR/litr, a gaz 1,40-1,45 EUR. Tak czy inaczej ceny i tak są tu konkurencyjne w stosunku do innych popularnych wakacyjnych kierunków w Europie, np. w Hiszpanii.

 

Kuchnia

Kuchnia grecka jest powszechnie uznawana za bardzo zdrową i lekką, ponieważ używa się tu wieluziół, oliwy z oliwek, warzyw, owoców morza i czosnku. Warzywa i owoce dojrzewające w pełnym słońcu mają esencjonalny smak, więc ich użycie w połączeniu z baraniną lub rybami daje świetny efekt. Głównym filarami, z których kuchnia grecka słynie są oliwa z oliwek i wino. Oliwki zresztą są także dodawane do wszelkich sałatek, gdzie łączone są na przykład z typowo greckim serem feta. Znaną potrawą jest musaka, połączenie mięsa mielonego, ziemniaków i bakłażana. Na deser, podobnie jak w innych krajach bałkańskich, podawana jest baklava, ciastka z orzechami uformowane z ciasta podobnego do francuskiego. Popularne są także rozmaite słodkie ciasteczka. Grecy lubują się w bardzo słodkich smakołykach i oczywiście ważne miejsce zajmuje tu chałwa, produkowana w wielu rodzajach. Jeśli chodzi o alkohol to rzecz jasna czeka na nas cała paleta greckich, przepysznych win, a dla nielicznych anyżowe ouzo.

 

Muzyka

To ważny element w życiu Greków, przez całe życie towarzyszy im muzyka i taniec. I chociaż tańce ludowe nie są zbyt dynamiczne, bo przeważnie to utwory typu „chodzony”, to jednak greckie rytmy rozpozna każdy turysta na świecie. Najpopularniejszą muzyką jest rembetiko, smętne utwory o niespełnionej miłości, cierpieniu, śmierci. Najbardziej znany taniec ma formę korowodu, gdzie tańczący trzymają się za ramiona i tańczą. Najczęściej tańczona jest jego odmiana o nazwie chassapiko, znana z filmu „Grek Zorba”. Najczęściej używany instrument to buzuki, wyglądający jak fletnia z długim gryfem. Obecnie młodzi Grecy, przy całym szacunku dla dorobku muzycznego swojego kraju, bawią się w klubach przy nowszej muzyce, ale nawet tam, w greckich utworach, można wyczuć rodzimą nutę. W dyskotekach przeważa światowa muzyka klubowa, ale na wieczorach greckich w hotelach, a także w lokalnych knajpkach można posłuchać typowo greckich utworów.

 

Ludność

Grecja jest dość jednolita pod względem narodowości, ponad 91% ludności to po prostu Grecy. Pozostała część to mniejszości Albańczyków, Macedończyków, Turków i Bułgarów. Naszych rodaków jest na terenie Grecji około 40 tyś, ale wciąż nie są to pobyty zalegalizowane, nawet, jeśli są to pracownicy kontraktowi. Pod koniec ubiegłego wieku Grecja borykała się z nadmierną imigracją, głównie mieszkańców Albanii i byłej Jugosławii. Dziś można obserwować tendencję odwrotną, ponieważ Grecja przechodzi kryzys i brakuje miejsc pracy.

 

Zaludnienie Grecji jest dość nierównomierne, aż 60% ludności mieszka w miastach, przy czym najwięcej w aglomeracji Aten, 40% na wsiach. Turystyka jest w tym kraju ważną dziedziną ekonomii, także pod względem zatrudnienia, ponieważ około 67% ludności jest zatrudnione w tej branży. Większość mieszkańców Grecji to wyznawcy prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, podzielonego na 81 diecezji.

 

Klimat

Turystyka grecka opiera się między innymi na tym, że leży w strefie klimatu podzwrotnikowego i śródziemnomorskiego, co w efekcie daje długie, ciepłe lato oraz delikatne zimy. Plażowaniu sprzyja pogoda od maja do października, a reszta miesięcy, kiedy upał nie jest tak uciążliwy, świetnie nadaje się na zwiedzanie. Okazuje się także, że w wyższych partiach gór w głębi lądu, temperatury spadają na tyle, że można tam znaleźć kilka ośrodków narciarskich i pojeździć na nartach czy desce.

 Grecja - Podstawowe informacje - przewodnik, zdjęcia, atrakcje

 

Grecja – Podstawowe informacje – przewodnik, zdjęcia, atrakcje