Potencjalne urazy - bezpieczeństwo w windsurfingu cz.6
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zobacz ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zobacz ofertę
  23-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
Powrót

Newsy

Potencjalne urazy - bezpieczeństwo w windsurfingu cz.6

06-01-2023
Kontuzje w windsurfingu; jak ich uniknąć; bezpieczeństwo w windsurfingu

Windsurfing – potencjalne urazy

W świecie idealnym pojęcie urazów doznawanych podczas pływania na desce z żaglem nie istniałoby. Niestety tak nie jest i musisz mieć świadomość tego, że w każdej chwili może dojść do sytuacji, w której doznasz zranienia, tudzież innego uszkodzenia ciała.

Otarcia naskórka

Zacznijmy od najbardziej prozaicznego urazu, jakiego możesz doznać. Mowa o otarciu skóry. Pomimo, iż współczesny sprzęt windsurfingowy produkowany jest z materiałów mających na celu m.in. zredukowanie do minimum ryzyka urazów, to jednak wciąż takie występuje. Najlepszym sposobem na zapobieganie otarciom naskórka jest stosowanie odzieży, jak szorty, lycry, rękawiczki czy buty do pływania.

Urazy kończyn górnych

Wspomniane otarcie skóry dłoni czy rozcięcia wydają się być błahostkami w porównaniu do złamań palców czy wybicia lub skręcenia nadgarstka, łokcia, tudzież barku.

Pływanie pływaniem, frajda frajdą, ale pamiętaj, że cokolwiek robisz musisz być w pełni skoncentrowany na wykonywanej czynności. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.

Stałe i intensywne wykorzystywanie siły rąk może prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych. Windsurferzy narzekają na bóle łokci. Występują one podczas ruchu przedramienia, szczególnie pod obciążeniem, dając wrażenie zablokowania stawu. Dolegliwość ta nie jest bardzo groźna, aczkolwiek nieleczona może prowadzić do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.  Jak tego uniknąć? Przede wszystkim spróbuj odciążyć ramiona podczas pływania. Jak? Poprzez dobór odpowiednio dopasowanego trapezu oraz żagla adekwatnego do panujących na akwenie warunków.

Bolące i opuchnięte dłonie mogą być efektem zapalenia ścięgien. Jeśli masz na sumieniu pływanie przy silnym wietrze, niskiej temperaturze powietrza i niskiej temperaturze wody, to prawdopodobnie masz również diagnozę. Ścięgna łączące palce z ich zginaczami niezbyt dobrze tolerują zimno ponieważ są okryte jedynie przez bardzo cienką warstwę skóry. Jeśli zafundujesz im intensywny trening w trudnych i niekorzystnych warunkach atmosferycznych, musisz liczyć się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości powinieneś bezwzględnie udać się na konsultację lekarską.

Urazy kończyn dolnych

Podczas uprawiania windsurfingu istnieje ryzyko nabawienia się urazu kończyn dolnych. Niekontrolowane przemieszczanie się stóp po pokładzie deski, poślizgnięcie się czy chwila zwykłej nieuwagi może doprowadzić do uderzenia się lub skaleczenia nóg o wystające elementy sprzętu.

Dlatego też tak ważne są jego szczegółowe oględziny jeszcze przed wyjściem na wodę. Szyna masztowa, dolna część masztu, itd. mają dedykowane im specjalne gumowe lub piankowe ochraniacze. W Twoim dobrze pojętym interesie jest dokładne sprawdzenie sprzętu. W żadnym wypadku nie powinno się stosować prowizorycznych sposobów naprawy sprzętu windsurfingowego.

Nie tak rzadko dochodzi również do stłuczeń oraz skręceń stawów (skokowy, kolanowy) występujących głównie z powodu błędnie wyregulowanych uchwytów na stopy, tudzież intensywnym treningiem wyszukanych ewolucji wymagających skoków.

Urazy tułowia

Pływając na windsurfingu musimy się liczyć z ryzykiem uderzenia się np. bomem w tułów. Podczas niekontrolowanego wpadania do wody można również zawadzić o pokład deski własnej lub cudzej. Pomijając to, że można się nieźle poturbować, to może także dojść do złamania żeber, a w skrajnych wypadkach nawet do uszkodzenia kręgosłupa.

Dlatego też tak ważnym jest trzymanie do samego końca bomu na wyprostowanych rękach, czyli z dala od naszego tułowia. Niezwykle przydatna okazuje się kamizelka asekuracyjna noszona podczas pływania. Jej wypełnienie świetnie amortyzuje wszelkiego rodzaju uderzenia.

Podczas wyciągania żagla z wody oraz w trakcie żeglugi nasze plecy, a konkretnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa narażone są na wzmożony wysiłek. Prowadzi to wprawdzie do wzmocnienia mięśni grzbietu, czego nie można powiedzieć o mięśniach brzucha. W efekcie możemy spotkać się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Skutecznym „antidotum” może okazać się trening wzmacniający mięśnie brzucha.

Pamiętaj, aby podczas wyciągania pędnika z wody zachować prawidłową postawę ciała. Chwytaj obiema rękami koniec fału w pozycji półprzysiadu, odchyl się do tyłu do wody, plecy i ramiona wyprostowane. Staraj się ciągnąć linkę pod kątem około 45º do wody. Jeśli opadniesz zbyt nisko (pełny przysiad) i pociągniesz za maszt, nie uzyskasz pożądanego efektu. Z drugiej strony nadmierne wyprostowanie kolan w pozycji wyjściowej może doprowadzić do niemożności pełnego wykorzystania siły mięśni nóg, co w efekcie może przyczynić się do przeciążenia ramion i pleców.

Pamiętaj o doborze odpowiedniego do panujących warunków rozmiaru żagla. Tzw. przeżaglowanie prowadzi do zbytniego obciążenia mięśni grzbietu. Podobnie dzieje się w sytuacji, w której korzystamy z nieodpowiednio dobranego trapezu lub pływamy z nieumiejętnie ustawionymi linkami trapezowymi.

Urazy głowy

Do urazów głowy może dojść niezależnie od poziomu zaawansowania jaki posiadasz. Zauważa się jednak, iż dochodzi do nich dużo częściej w przypadku osób początkujących. Wynika to z faktu braku wypracowanych nawyków podczas użytkowania sprzętu. Osobom początkującym brak też koordynacji ruchów koniecznych do zminimalizowania ryzyka odniesienia obrażeń.

Najczęściej do urazów głowy podczas pływania na windsurfingu dochodzi w wyniku uderzenia głową o pokład deski czy też przez pędnik. Nierzadko zdarza się „zawadzenie” głową o znajdujące się w wodzie boje czy sprzęt osób pływających nieopodal. Dlatego tak ważnym jest zachowanie bezpiecznej odległości zarówno od innych windsurferów, jak i różnego rodzaju przeszkód znajdujących się w wodzie (wspomniane boje, pomosty, skały, itd.).

Zapoznaj się z innymi artykułami dotyczącymi bezpieczeństwa w windsurfingu:

Polecamy

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

i weź udział w niepowtarzalnej podróży
po świecie windsurfingu!
Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

Trwa zapis na newsletter


Copyright 2014 - 2024

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by