Przewodnik - Kos Wyspa Grecja - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
Powrót

Przewodniki

KOS

 • KOS
 • KOS

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - KOS - GRECJA

Kos to grecka wyspa, leżąca u wybrzeży Turcji, w archipelagu Sporady Południowe. Zalicza się ją również do archipelagu Dodekanez, którego zakres w większości pokrywa się ze Sporadami.

Wyspa liczy około 26 tysięcy mieszkańców.

Kos jest popularnym celem turystów kochających piaszczyste plaże, czystą wodę i łagodny klimat. Jak przystało na Grecję, nie brakuje tu zabytków z czasów starożytnych. Sezon trwa od maja do października. Wyspa zachwyca różnorodnością krajobrazu – znajdziemy na niej zarówno malownicze, choć niezbyt wysokie górskie zbocza, z których rozciągają się wspaniałe widoki oraz urodzajne niziny, gdzie rozwija się rolnictwo. Turystyka kwitnie głównie w mieście Kos, oferującym liczne hotele, tawerny, sklepy oraz mnóstwo innych obiektów powstałych na potrzeby osób przybywających w to piękne miejsce. Na wybrzeżu jest również kilka spokojniejszych, lecz nie mniej atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych.

Spoty

Psalidi

 

Kefalos

Kos to świetne miejsce do uprawiania wind- i kitesurfingu, ze względu na gwarantowany w sezonie północny wiatr zwany meltemi. Najlepiej przyjechać tu w miesiącach letnich, między majem a październikiem. Wtedy dostepne są wszystkie turystyczne obiekty, łatwiej się też poruszać po wyspie ze względu na częstsze kursy autobusów oraz otwarte wypożyczalnie wszelkich pojazdów.

Główny windsurfingowy spot wyspy to zatoka Kefalos.

Wiatr side offshore, woda najbardziej płaska ze wszystkich miejsc na wyspie, przy większym wietrze chop. Jeśli siła wiatru nie jest zadowalająca, trzeba wypłynąć ok. pół kilometra od brzegu, gdzie wieje silniej (tu nie zasłania nas już wysokie wybrzeże) i fale są większe. Spot uniwersalny, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych – wszystko zależy od pory dnia. W godzinach przedpołudniowych wieje słabiej i jest to dobra pora na naukę. W miarę upływu dnia wiatr nasila się – i jest to stałe zjawisko – wtedy warunki pozwalają na wejście do wody bardziej zaawansowanym windsurferom.

Trudność początkującym może sprawiać dość głęboka woda oraz slaby wiatr przy samej plaży, co przy jego kierunku nie ułatwia powrotu na brzeg. Doskonała okazja do treningu halsowania ;)

 

Drugie miejsce zajmuje Psalidi, ok. 4 km od stolicy. Dla początkujących i zaawansowanych kite- i windsurferów. Żwirowa plaża, świetna baza sprzętowa. W osłoniętej cyplem części spotu woda raczej płaska lub choppy, po wypłynięciu na pełne morze – silniejszy wiatr i często niezły swell. Woda głęboka niemal od samego brzegu.

Jego kierunek to sideshore z lewej lub side offshore z lewej.

 

Kohilari Beach – znany spot kitesurfingowy na północnym wybrzeżu wyspy. Są tu również dobre warunki do uprawiania wave - fale sięgają nawet do 2 metrów, wiatr onshore, raczej płytka woda. Spot znajduje się ok. 3 km na północ od Kefalos – tyle że po drugiej stronie wyspy, która w tym miejscu jest najwęższa.

 

Theologos Wave Beach (Agios Theologos) to spot wave, położony na zachodnim krańcu wyspy. Plaża jest mocno eksponowana na wiatr z różnych kierunków. Najlepsze warunki powstają, gdy wieje z północy i północnego-zachodu.

Trzeba uważać na skaliste cyple.

 

Kajtowców (ale również windsurferów) spotyka się również w Marmari (na prawo od hotelu Caravia Beach), Tigaki i Mastrichari. Najczęstszy kierunek wiatru na północnym wybrzeżu to onshore. Woda – od niemal płaskiej po całkiem niezłe fale, w zależności od siły wiatru. W sezonie wieje codziennie, najsilniej po południu. Najpewniejszą gwarancję wiatru zyskujemy w lipcu i pierwszej połowie sierpnia, jednak statystyki wiatrowe (4-8 Bft i 70-80 % wietrznych dni latem) zachęcają do wybrania się na Kos przez cały sezon letni.

 

Na Kos w sezonie można pływać w samych szortach lub lycrze, temperatura morza sięga 23 stopni. 

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

Gdzie na windsurfing za granicą ebook     Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów 

Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book

PRZELOTY I POBYT - KOS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, w miejscowości Antimachia, na które odbywa się wiele lotów czarterowych i liniowych. Warto jednak popłynąć na Kos promem, ponieważ tutejsze wybrzeże oglądane z morza robi niesamowite wrażenie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - KOS - GRECJA

Kos ma bogatą historię, której podstawy warto znać, gdyż jej ślady spotkamy podczas zwiedzania wyspy. Początki zorganizowanego osadnictwa datuje się na XX w p.n.e., gdy przybyli tu Achajowie. W XI w p.n.e. wyspę przejęli Dorowie i panowali nad nią aż do momentu podbicia Grecji przez Imperium Rzymskie. Po jego upadku, Kos stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. W XIV wieku została podbita przez Wenecjan, a następnie sprzedana zakonowi Joannitów (znanych dzisiaj jako kawalerowie maltańscy), którzy władali wyspą przez dwieście lat. Od XVI wieku przez czterysta lat Kos znalazła się pod panowaniem tureckim, które trwało aż do XX wieku, gdy znówu przejęli ją Włosi. Po II wojnie światowej przez krótki czas protektorat nad wyspą sprawowali Brytyjczycy – do roku 1947, kiedy to została ostatecznie włączona do państwa greckiego.

W stolicy wyspy, mieście Kos, powstałym już w 366 r p.n.e. nie zachowała się starówka, ponieważ występowały tu liczne trzęsienia ziemi. Ostatnie z nich, w 1933 roku, zniszczyło zabudowę Kos niemal doszczętnie.  Mimo wszystko posiada ono wiele uroku – promenada obsadzona palmami; kamienice i domy w różnych stylach – wynik mieszanki wpływów kilku kultur; mnóstwo kafejek i tawern z ogródkami na świeżym powietrzu oraz błękitne wody portu, ozdobione licznie przypływającymi tu jachtami – wszystko to tworzy fantastyczny, wakacyjny klimat. Z czasów starożytnej Grecji zachowały się w Kos pozostałości świątyń – Afrodyty, Heraklesa i Dionizosa. 4 km na północ od stolicy możemy podziwiać także ruiny Asklepiejonu, świątyni Asklepiosa, który był szczególnie czczony na wyspie. Trzeba dodać, że okolice świątyni to również doskonały punkt widokowy. Stąd zobaczymy m.in. wyspy Kalymnos i Pserimos.

To na Kos urodził się Hipokrates (w 460 r p.n.e.), uważany za prekursora medycyny (dlatego Kos bywa nazywana Wyspą Hipokratesa). Wybudowany już po jego śmierci Asklepiejon zasłynął także jako uzdrowisko i szkoła nauk medycznych.

Obowiązkowym obiektem do odwiedzenia w stolicy jest Muezum Archeologiczne (zbudowane w XX wieku), w którym możemy podziwiać marmurowy posąg Hipkratesa z IV w p.n.e., zaś w centrum miasta znajduje się platan, pod którym ponoć siadał. Niestety, badania drzewa wykazały, że ma ono "tylko" ok. 600 lat, jest więc o wiele za młode, by faktycznie być Drzewem Hipokratesa, jednak z pewnością warto posiedzieć w jego pobliżu, wyobrażając sobie jak wyglądała Kos za czasów ojca medycyny. Muzeum Archeologiczne trzeba zobaczyć również ze względu na inne cenne zabytki z czasów starożytnych – m.in. posągi Didonizosa, Artemidy i Hygiei (córki Asklepiosa) oraz wspaniałe mozaiki.

Z czasów rzymskich w Kos zachowaly się ruiny Agory, Casa Romanum oraz Amfiteatru.

Po Joanitach zostały ruiny zamku z XV wieku roku; do dziś górują one nad miastem. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na port i niezbyt odległe tureckie wybrzeże.

Panowanie tureckie pozostawiło osiemnastowieczne meczety –  Meczet Paszy Hassana (już nieczynny) oraz Meczet Defterdar – mauzoleum Hadżiego Paszy (nadal odbywają się tu modlitwy dla nielicznych pozostałych na Kos muzułmanów).

Wiele prac, takich jak rekonstrukcja Asklepiejonu, budowa Muzeum Archeologicznego oraz prace wykopaliskowe, dzięki którym odkryto świątynie bogów oraz starożytne pozostałości miasta, zostało wykonanych przez włoskich archeologów.

 

Mieszkańcy Kos utrzymują się z rolnictwa oraz turystyki. Uprawiane są tu oliwki, pomidory, winogrona, tytoń, figi czy kukurydza. Życie w wioskach nie zmieniło się od wielu lat, co stwarza doskonałą okazję do poznania miejscowych zwyczajów oraz greckiego folkloru. Można wynająć samochód, by móc poznać wszystkie interesujące zakątki niewielkiej Kos, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypożyczenie roweru lub skutera, gdyż to pozwoli nam w pełni cieszyć się przepięknymi widokami i słońcem. Interior wyspy bez trudu objedziemy w jeden dzień, a jest równie wart uwagi, co samo wybrzeże.

Szukając pamiątek lub prezentów dla rodziny, wybierzmy się do wioska Zia, słynącej z tamtejszych sklepików, gdzie kupimy przyprawy, olejki oraz inne specjały i wyroby. Miejscowość jest przepięknie położona na zboczu Góry Dikeos, pośród lasów i winnic. Jeśli lubimy wędrowanie, wejdźmy na sam szczyt, gdzie znajduje się mała kapliczka zwana Metamorfosis. Poprowadzi nas tam szlak trekkingowy, wiodący przez jedyny na wyspie naturalny las.

W okolicy wioski Zia znajduje się winnica. Produkowane w niej wino (można oczywiście degustować je na miejscu!) staje się coraz słynniejsze i już zdobywa medale na targach w Grecji.

Warto również odwiedzić wioskę Pyli. Osada zwana Paelo Pyli była dawniej stolicą Kos. Znajdują się tam ruiny zamku z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego oraz nieliczne pozostałości po osadzie.

W miejscowości Antimachia popularną atrakcją jest stary wiatrak. Można wejśc do środka i zobaczyć jak działa – w sezonie jest on uruchamiany, ku radości ciekawskich turystów. W pobliżu znajdziemy też kamienny dom, w którym urządzono skansen. W Antimachii obejrzymy również (a nawet przede wszystkim) ruiny imponującego wielkością zamku Joanitów, z dobrze zachowanymi potężnymi murami. Twierdza stanowi także wspaniały punkt widokowy. W jej obrębie można zwiedzać także dwa niewielkie urocze kościółki – Agios Nikolaos i Agia Paraskevi.

To w Antimachii znajduje się również jedyne na Kos międzynarodowe lotnisko.

 

Kos słynie ze wspaniałych plaż, z których ogromna większość jest piaszczysta. Wybrzeże ma 112 km długości, a plaże stanowią jego 70 procent. W samej stolicy możemy wylegiwać się na Lambi, oferującej doskonałą infrastrukturę i wygodnej ze względu na bliskość głównego ośrodka turystycznego wyspy.

W niewielkiej odległości od Kos znajdują się dwa spokojne miasteczka – Tigaki (słynące z przepięknej, szerokiej plaży) oraz Marmari (mniejsze od Tigaki), idealne dla turystów, którzy nie przepadają za dużymi, głośnymi kurortami. By odpocząć od plażowania, można wybrać się na rozlewisko Aliki, zalane wodą w pierwszej połowie roku. Zamieszkują je tysiące ptaków oraz żółwie wodne, a znajduje się między plażami Marmari i Tigaki.

Jadąc dalej na zachód, W Mastrichari, oferującym równie doskonałe warunki do plażowego lenistwa, trafiamy do portu, z którego można udać się na wyspy Kalymnos i Pserimos. Pierwsza z nich jest górzysta i znajdują się na niej tak cenne zabytki, jak ruiny bizantyjskiego zamku z IX wieku oraz zamku Joaninów. Kalymnos słynie z tego, że zajmowano się tu poławianiem morskich gąbek, służących do pielęgnacji ciała.

W samym Mastrichari warto zobaczyć bazylikę Agios Ioannis (czyli Św. Jana) z V wieku.

W południowo-zachodniej części wyspy znajdują się popularne miejscowości wypoczynkowe - portowe miasteczko Kefalos oraz kurort Kamari. Tutejsze plaże uważane są przez wielu turystów za najpiękniejsze w Grecji. W ich pobliżu możemy podziwiać pozostałości chrześcijańskiej bazyliki Agios Stefanos z VI wieku, w której zachowała się m.in. wspaniała mozaika.

Najpopularniejszym ośrodkiem od strony południa jest Kardamena, niegdyś wioska rybacka, dziś rozrywkowa miejscowość turystyczna z piaszczysto-żwirową plażą. Stąd wypływają promy do położonej na południe od Kos wyspy Nissyros, bardzo popularnego celu wycieczek. Wyspa ta słynie ze zdrowotnych wód siarkowych oraz czynnego wulkanu.

 

Północno-wschodni kraniec wyspy to Psalidi, miejscowość ze żwirową plażą, polecana przede wszystkim wielbicielom aktywnego wypocznku, ze względu na świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Obowiązkowo należy odwiedzić pobliskie Embros Therma - miejsce dla fanów gorących źródeł, gdzie można powygrzewać się w leczniczych wodach, w specjalnie zbudowanym jeziorku z kamieni, a następnie ochłodzić w morzu. Gwarantowany relaks, zwłaszcza po aktywnie spędzonym dniu.

Jeśli odwiedzamy Kos w sezonie, z pewnością ucieszą nas organizowane na Kos wydarzenia kulturalne. Co roku, 24 sierpnia, odbywa się tu Festiwal Miodu, podczas którego można próbować lokalnych specjałów, w których miód gra główną rolę.

Od lipca do sierpnia trwa Festiwal Hipokratesa, na którym zobaczymy liczne przedstawienia, spektakle czy pokazy sztuki ludowej. Znaczna część tych wydarzeń odbywa się w ruinach zamku Joanitów w Kos.

 

Jeśli nie lubimy spędzać zbyt wiele czasu w jednym miejscu, możemy wybrać się z Kos do... Turcji. Biura podróży często oferują wycieczkę do Bodrum, pięknie połozonego miasta, do którego można popłynąć promem z portu w Kos. Warto skorzystać z bliskości tureckiego wybrzeża i przez chwilę znaleźć się w Azji. Najbardziej znane obiekty w Bodrum to ruiny Mauzoleum (jeden z dawnych siedmiu cudów świata - grobowiec perskiego władcy Mauzolosa), starożytny teatr, zamek zbudowany przez Joanitów w XV wieku oraz starówka.

Rejs do Turcji trwa około godziny,

Z Kos blisko jest również na Rodos.

 

Mimo że Kos jest niewielka i wszystkie zabytki można obejrzeć w najwyżej kilka dni, na pewno nie będziemy się tu nudzić. Nurkowanie, rowery, trekking, skutery, gokarty – to tylko kilka z licznych sportowych atrakcji, które czekają na nas na tej pięknej wyspie. Przede wszystkim przybywają tu jednak wielbiciele windsurfingu, ze względu na słynny wiatr meltemi.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - KOS PSALIDI - GRECJA

 

wyjazdy kos

wyjazdy kos

 

HOTELE W PSALIDI NA KOS

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - KOS - GRECJA

Czas

Zegrki przesuwamy godzinę do przodu.

Waluta

W Grecji walutą jest euro.

Kuchnia

W Grecji okazji do próbowania miejscowych, lokalnych przysmaków jest wiele. Liczne tawerny i restauracje oferują prawdziwą, tradycjną grecką kuchnię, której bazą są owoce morza, ryby, warzywa, oliwa z oliwek, jagnięcina oraz wyśmienite regionalne wino. Koniecznie trzeba skosztować domowej baklawy, innych deserów z dodatkiem miodu oraz greckiej wódki ouzo.

Wizy

Grecja to kraj UE, wiza nie jest wymagana, wystarczy paszport lub dowód osobisty. Pamiętajmy, że jeśli chcemy wybrać się z Kos do Turcji, potrzebny będzie paszport, ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by