Inne potencjalne zagrożenia - bezpieczeństwo w windsurfingu cz.7
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
 • GRUDZIEŃ w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  30-11-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Grudzien 2023
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  12-10-2023
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2023 NR 2
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2023

  Zapytaj o ofertę
  19-10-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2023 NR 3
Powrót

Newsy

Inne potencjalne zagrożenia - bezpieczeństwo w windsurfingu cz.7

06-01-2023
Inne potencjalne zagrożenia - bezpieczeństwo w windsurfingu

Windsurfing – inne potencjalne zagrożenia

Podczas wyjścia na plażę, w trakcie każdej sesji na wodzie powinieneś pamiętać, że masz do czynienia z żywiołami. Wiatr i woda są w zasadzie nieobliczalne i mają naprawdę ogromną moc. Lekceważenie ich może mieć tragiczne skutki.

Umiejętność pływania wpław

Największym zagrożeniem podczas pływania na desce z żaglem jest oczywiście ryzyko utonięcia. Czasem nie wystarczy być wyśmienitym pływakiem, aby móc uniknąć najgorszego. Nieumiejętność pływania wpław powinna właściwie całkowicie eliminować z możliwości pływania na windsurfingu.

Argumentacja, że posiada się kamizelkę asekuracyjną jest właściwie nic nie warta, bo nie chodzi jedynie o możliwość utrzymania się na powierzchni wody, lecz także o możność poradzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

Uderzenie w głowę

Jedną z najczęstszych sytuacji, z jakimi mogą spotkać się (zwłaszcza początkujący windsurferzy) jest uderzenie w głowę przez upadający do wody pędnik. Oprócz tego, że z wody możesz wyjść z pokaźnych rozmiarów guzem, to w wyniku uderzenia może dojść do utraty przytomności. Aby zminimalizować to ryzyko powinieneś wypracować nawyk osłaniania głowy ręką ugiętą w łokciu.

Jeśli dojdzie do utraty przytomności (czy też w wyniku uderzenia przez upadający pędnik, czy też np. poprzez uderzenie o pokład deski, itd.) kamizelka asekuracyjna może okazać się prawdziwym zbawieniem. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zadaniem kapoka jest utrzymanie osoby znajdującej się w wodzie na jej powierzchni, w celu zminimalizowania ryzyka utonięcia.

Przykrycie windsurfera przez żagiel

Kolejną z pozoru niegroźną sytuacją może być przykrycie osoby znajdującej się w wodzie przez żagiel. W takiej chwili nie trudno o panikę, która uwierz mi, w niczym nie pomoże. Wręcz przeciwnie – może sprawić, że znajdziesz się w poważnych tarapatach. Dlatego też warto przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w wodzie potrenować wydostawanie się spod żagla. Pamiętaj, że kapok oraz uderzające do głowy adrenalina i kortyzol mogą znacznie utrudnić tę pozornie łatwą czynność.

Przyciśnięcie nogi do pokładu deski

Wielokrotnie widywałem windsurferów, którzy podczas upadku do wody borykali się z problemem przyciśnięcia nogi do pokładu deski przez maszt. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest złapanie masztu za lik dolny i uniesienie go w celu uwolnienia przytrzaśniętej kończyny. Z tego powodu z moimi kursantami ćwiczymy wypływanie spod żagla. Dzięki temu wiedzą oni jak zachować się w danej sytuacji.

Zaplątanie linek trapezowych wokół haka

Niejednokrotnie podczas pływania może dojść do zaplątania się linek trapezowych wokół haka. Po wpadnięciu do wody rozplątanie ich może okazać się trudne zwłaszcza, jeśli windsurfer straci zimną krew. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji powinieneś przede wszystkim uwolnić hak z linek. Kiedy okaże się to niemożliwe, wypnij się z trapezu.

Rozłączenie deski od pędnika

Może także dojść do rozłączenia się deski od pędnika. Dlatego też powinno się stosować linkę bezpieczeństwa. Jeśli jednak z jakiegoś powodu każdy z elementów Twojego sprzętu odpływa w inną stronę, priorytetem jest dogonienie deski. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż możesz jej użyć w roli tratwy ratunkowej. Siedząc na desce podpłyń do pędnika i spróbuj połączyć oba elementy. Jeśli nie jest to możliwe, zwiń pędnik i przy pomocy np. dodatkowej linki przytwierdź go do pokładu i wiosłując wróć na brzeg.

Podsumowanie

Windsurfing jest sportem bardzo bezpiecznym. Powyższa treść ma za zadanie zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia oraz wskazanie sposobu ich zapobiegania.  Uzbrojony w wiedzę i mający świadomość tego, co Cię może spotkać, w dużo bezpieczniejszy sposób będziesz mógł oddać się swojej pasji, jaką jest pływanie na desce z żaglem.

Pamiętaj o tym, by bez względu na wszystko zachować zimną krew, co z kolei pozwoli na zachowanie trzeźwości umysłu i podjęcie odpowiednich kroków. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wyjść obronną ręką z praktycznie każdej sytuacji.

Bycie sportowcem obliguje nie tylko do posiadania niezbędnej techniki, lecz także do bycia świadomym potencjalnych zagrożeń i umiejętności reagowania w kryzysowych sytuacjach. Jest to niezbędne nie tylko w chwilach, gdy sam znajdziesz się w tarapatach, lecz również kiedy pomoc będzie potrzebna komuś z Twoich znajomych czy przypadkowej osobie pływającej w tym samym miejscu co Ty.

Baw się dobrze, czerp radość z pływania na windsurfingu i zawsze bezpiecznie wracaj ze swoich windsurfingowych eskapad.

Zapoznaj się z innymi artykułami dotyczącymi bezpieczeństwa w windsurfingu:

Polecamy

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Copyright 2014 - 2022

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by