LESBOS-grecka wyspa;Wyjazd windsurfingowy/kitesurfingowy na Lesbos
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zobacz ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zobacz ofertę
  12-07-2024
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zobacz ofertę
  23-05-2024
  Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
Powrót

Przewodniki

LESBOS

 • Lesbos
 • Lesbos

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - LESBOS - GRECJA

Lesbos to trzecia co do wielkości wyspa grecka. Leży na Morzu Egejskim. Od widocznego z wyspy wybrzeża tureckiego dzieli ją zaledwie około dziesięciu kilometrów (Cieśnina Lesbijska). Cechuje się wyżynnym i górzystym krajobrazem – najwyższy szczyt to Olimp (967 m n.p.m., nie należy go mylić z "właściwym" Olimpem, siedzibą mitycznych greckich bogów, mieszczącym się w kontyntentalnej części Grecji). Obszar, na którym leży Lesbos, może się poszczycić największa liczbą słonecznych dni w roku.

Roślinność wyspy jest zróżnicowana. Występują tu lasy sosnowe i dębowe, najczęstsze uprawy to oliwki i winorośl.

Lesbos rozsławiła przede wszystkim najsłynniejsza antyczna grecka poetka – Safona (VII – VI w p.n.e.). To na Lesbos, pochodząca z zamożnego rodu Safona, zajmowała się kształceniem dziewcząt, ucząc ich gry na instrumentach oraz poezji. W swych wierszach zawarła tak wiele miłości wobec otaczających ją kobiet, że do dziś uważa się ją za patronkę lesbijek, aczkolwiek nie ma pewności, czy Safona faktycznie sama była osobą homoseksualną. Tak czy owak określenie "kochających inaczej" kobiet pochodzi właśnie od nazwy wyspy. Z twórczości Safony zachowały się nieliczne wiersze, które różnie były potem interpretowane, zazwyczaj w zależności od obowiązujących w danych czasach norm społecznych.

Lesbos była także domem innego poety – Alkajosa, żyjącego w tych samych czasach, co Safona i będącego jej przyjacielem.

Stolica Lesbos to Mitylena, leżąca na wschodnim wybrzeżu wyspy. Miasto liczy około 35 tysięcy mieszkańców. Jest siedzibą Uniwersytetu Egejskiego.

Mitylena została założona już w Starożytności, ponad 1000 lat p.n.e. Wyspa, jak wiele innych w tym regionie, po okresie klasycznym, a następnie hellenistycznym (czasy rządów Aleksandra Macedońskiego), przechodziła kolejno we władanie Rzymian, Genueńczyków, Turków, aż do ostatecznego przyłączenia do Grecji, na początku XX wieku, po niemal stu latach walk z okupacją turecką.

Stąd też w Mitylenie zachowało się nieco zabytków z różnych epok. Nad miastem góruje twierdza genueńska – zwana Zamkiem Gateluzzi (od nazwiska rodu, który sprawował tu władzę), powstała w XII wieku, a przebudowana właśnie przez Genueńczyków. 

Z czasów antycznych zachowały się ruiny teatru z okresu hellenistycznego oraz fragmenty murów.

Warto odwiedzić w Mitylenie także Muzeum Archeologiczne, zawierające eksponaty z czasów starożytnych – m.in. dekoracje mozaikowe czy przedmioty z sanktuariów Demeter i Kory, ikony z okresu bizantyjskiego. Muzeum posiada także kolekcję greckiej sztuki ludowej.

Jednym z najbardziej znanych zabytków stolicy jest wspaniały kościół Agios Therapon, którego kopuła majestatycznie wznosi się ponad miastem, stanowiąc jego prawdziwą ozdobę, zwłaszcza w porze nocnej, gdy jest pięknie oświetlona.  

Gdy odwiedzimy port w Mitylenie, na pewno nie przeoczymy tak wysokiego obiektu, jakim jest Statua Wolności. Razem z podstawą liczy piętnaście metrów i przypomina o dniach, w których wyspa został wyzwolona od dominacji tureckiej.

W niedalekiej okolicy, w wiosce Moria (kilka kilometrów na północ od Mityleny), znajdziemy natomiast ruiny akweduktu Kamares z czasów rzymskich.

Największą atrakcją wyspy, poza jej zabytkami, jest tak zwany Skamieniały Las. Jego obszar został objęty rezerwatem. Ta osobliwość przyrodnicza powstała w wyniku procesu "petryfikacji" czy "sylifikacji", na skutek zasypania lasu sekwojowego przez popioły wulkaniczne, co wydarzyło się przed milionami lat. Skamieniałe drzewa zostały zatem "zaklęte" w kamieniu i możemy je do dziś podziwiać.

Skamieniały Las znajduje się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Sigri (zachodnie wybrzeże), słynącej z tureckiej twierdzy z XVIII wieku. Samo miasteczko, z drugim co do wielkości portem oraz wspaniałym wybrzeżem w jego okolicy, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie.

Zachodnie wybrzeże i jego plaże są rzadziej uczęszczane – można tam znaleźć miejsca całkowicie odludne i dzikie, zatem szczególnie poleca się je turystom poszukującym ciszy i spokoju.

Także w zachodniej częsci wyspy znajdziemy miejscowość Antissa, gdzie możemy zwiedzić ruiny starego miasta. W jej pobliżu znajduje się także monastyr Ipsilion u z początku XII wieku, wspaniale położony na szczycie wzgórza. Jeszcze bardziej imponujący, choć młodszy, wydaje się klasztor Limonos z 1527 roku – niestety tylko mężczyżni mogą do zwiedzać. Muzeum przy klasztorze, zawiera kolekcję ikon z czasów Bizancjum, a także średniowieczne (i nie tylko) manuskrypty.

Na północnym wybrzeżu warto odwiedzić miasteczko Molivos, niezwykle urokliwą miejscowość z klimatycznymi wąskimi uliczkami średniowiecznej starówki, ślicznym portem oraz górującą nad miastem XIII-wieczną twierdzą bizantyjsko – genueńską, odrestaurowaną przez rodzinę Gateluzzich.  Wysoko położone Molivos słynie także ze wspaniałego widoku na okolicę.

Żelaznym punktem dla wszystkich odwiedzających Lesbos, jest również miejscowość Petra, w północno-zachodniej części Lesbos. Jej najbardziej charakterystyczny, centralny punkt stanowi kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, położony na czterdziestometrowej skale. Prowadzi doń 114 kamiennych schodów. Petra znana jest także z ślicznej, piaszczystej plaży, przytulnych tawern i sklepików z pamiątkami. 

Z kolei w pobliżu zatoki Kallonis, w miejscowości Mesa, znajdziemy natomiast ruiny świątyni Afrodyty.

Warto odwiedzić także miateczko Agiassos, leżące u stóp Olimpu. Czekają tam na nas liczne sklepiki z pamiątkami, tradycyjnie ubrani i bardzo religijni mieszkańcy, niesamowita, oryginalna architektura oraz liczne kawiarenki i tawerny ze wspaniałą, grecką kuchnią. Warto udać się też do Muzeum Folkloru, gdzie zobaczyny ikonę Dziewicy Maryi z IV wieku.

Wielbicielom dzikiej przyrody z pewnościom spodobają się mokradła Erressos, zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków oraz żółwie.

Wyspa Lesbos słynie także ze źródeł wód termalnych, z których korzystali już starożytni. Najbardziej znane z nich znajdują się w pobliżu miejscowości Ayiassos, Lisvori, Thermi, Loutra, Eftalou i Argennos.

Jeśli chcemy zobaczyć coś więcej niż tylko Lesbos, płyńmy w rejs na "greckie Karaiby" czyli wyspy Tokmakia, gdzie znajdziemy wyjątkowo piękne, piaszczyste plaże. 

 

Spoty

Sigri to spot położony na zachodnim wybrzeżu Lesbos – mniej zaludnionym i nieoblężonym przez turystów. Wiatr jest tam znacznie silniejszy niż w innych częściach wyspy, głównie dzięki ukształtowaniu terenu wzdłuż wybrzeża (wzgórza).

W pobliżu Sigri mamy całe spektrum warunków, począwszy od płaskiej wody w zatoce, aż po fale różnej wysokości, doskonałe do jazdy i skoków.

Można wyróżnić kilka różnych spotów – zatoka, Faneromeni Beach, Limea.

Na pólnocnym wybrzeżu zatoki Kallonis można też pływać w pobliżu miejscowości Skala Kallonis – mamy tam płytką wodę, stabilny wiatr ok. 12-18 knts oraz szeroką plażę.

Niedaleko lotniska (kilka kilometrów od stolicy) jest też spot zwany Katia,działający rewelacyjnie przy północym i północno-wschodnim wietrze Meltemi (20-25 knts). Niestety spot jest dość oblężony, zwłaszcza w ścisłym sezonie, w sierpniu.

 

Do pływania na Lesbos przydadzą się buty ze względu na ryzyko bolesnego spotkania z ostrymi kawałkami muszelek.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - LESBOS - GRECJA

Na Lesbos znajduje się międzynarodowe lotnisko (MJT), kilka kilometrów na południe od Mityleny. Można tu dolecieć bezpośrednio z dużych lotnisk europejskich (np. Monachium) lub z przesiadką w Atenach. Najbardziej opłacalne jest jednak skorzystanie z oferty biur podróży, z lotem czarterowym.

Można też oczywiście płynąć na Lesbos promem – dostępne są połączenia z kontynentalnej Grecji – z przystani w Pireusie, Salonikach i Kavali.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - LESBOS - GRECJA

HOTELE NA LESBOS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - LESBOS - GRECJA

Kuchnia

Obowiązkowo trzeba odwiedzić greckie tawerny (i napić się nie tylko wspaniałego wina, ale rownież tradycyjnej greckiej wódki czyli ouzo) i restauracje. Kuchnia grecka słynie z jagnięciny z dodatkiem warzyw przyrządzanych na rozmaite sposoby oraz oczywiście, jak na wyspiarski kraj przystało, owoców morza. Najbardziej charakterystyczne dania kuchni greckiej to oczywiście gyrosmusaka – zapiekanka z bakłażana, mięlonego mięsa i pomidorów, pod sosem beszamelowym, tzatziki – dip z jogurtu, z czosnkiem i ogórkiem, dolmades – rodzaj gołąbków, w których zamiast liści kapusty używa się liści winorośli. Popularne desery to baklawa i chałwa.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by