Wyjazdy-Dakhla Maroko-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wietr
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zobacz ofertę
  21-06-2024
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Grupowy wyjazd WIND 2024

  Zobacz ofertę
  14-06-2024
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2024 nr 1
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • VASSILIKI Lipiec 2024

  Zobacz ofertę
  05-07-2024
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 1 Polska Szkoła
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • Windsurfing Vassiliki '24

  Zobacz ofertę
  28-06-2024
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zobacz ofertę
  30-05-2024
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2024
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
Powrót

Przewodniki

DAKHLA

 • DAKHLA
 • DAKHLA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - DAKHLA - MAROKO

Dakhla to miasto portowe znajdujące się na terytorium Sahary Zachodniej, lecz w rejonie kontrolowanym przez Maroko. Sytuacja polityczna Sahary Zachodniej jest niejasna.

Dakhla (po polsku oficjalnie Ad Dachla) leży na wąskim i długim półwyspie Yala na Atlantyku i liczy ok 70 tys. mieszkańców. Jeszcze do niedawna było ono bazą wojskową, obecnie, wraz z coraz większym napływem turystów, powstają tu hotele i bazy dla uprawiających sporty wodne. Mimo to trudno nazwać Dakhlę kurortem, a piękne piaszczyste plaże są raczej pustawe.

Do Dakhli przyjeżdża wielu wind- i kitesurferów, ale można próbować tez innych sportów wodnych takich jak SUP, pływanie na kajakach czy katamaranach po zatoce.

Wind i kitesurfing

Co sprawia, że to miasto, pomysł którego odwiedzenia w celach turystycznych do niedawna nie przyszedłby nikomu do głowy, staje się coraz popularniejszym celem kajtowców i windsurferów? Oczywiście wiatr. Wieje tu niemal cały rok (z niedługimi przerwami), rano zazwyczaj kilkanaście węzłów, po południu nawet 30-40.

Zimą wiatr (między październikiem a kwietniem) jest nieco mniejszy niż latem, lecz za to można liczyć na większe fale od strony oceanu. Latem w zatoce woda jest zupełnie płaska. 

Mimo szerokości geograficznej (niedaleko znajduje się zwrotnik Raka), ocean nie jest zbyt ciepły,  najlepsze będą pianki 4/3.

Uprawiać wind- i kitesurfing można w całej zatoce oraz wybrzeżu półwyspu od strony oceanu. Jedynym problemem jest dotarcie w miejsca bardziej odległe od baz. W tej kwestii można liczyć na ofertę baz, wsparcie lokalesów czy taksówek dysponujących samochodami z napędem 4x4. Poza główną drogą, biegnącą od samego miasta Dakhla przez cały półwysep i wzdłuż zatoki, nie da się jeździć zwykłym samochodem.

 

Main spot. Główny spot znajduje się ok. 25 km od Dakhli, w północno-wschodniej części zatoki, w pobliżu Hotelu Attitude. Jest tu mała, około dwustumetrowa laguna. W tym rejonie znajduje się kilka baz – kampów (np. Ocean Vagabond, Hotel Attitude, Mussafir, Dakhla Evasion) nad samą zatoką z niezłą ofertą kursów, zakwaterowania, wyżywienia i sympatyczną obsługą. Co roku odbywają się tu mistrzostwa świata w kitesurfingu. Warunki na tym spocie zależą od pływów. Podczas przypływu woda jest płytka i płaska. Przy niskim stanie wody odsłaniają się spore połacie pustyni i laguna oferuje nam głównie głęboką wodę z niewielkimi falami (do metra wysokości) gdy wieje mocniej i gdy odpłyniemy nieco dalej od lądu. Warunki idealne dla początkujących, ze względu na równiutki wiatr (side shore z północy) i płytką wodę w czasie przypływu.

Cała zatoka obfituje w warunki do długiego downwindu.

 

Speed spot – kilkaset metrów dalej na zachód, w kolejnej zatoczce, znajduje się tak zwany speed spot. Jak sama nazwa wskazuje, spot oferuje płaską wodę i idealny wiatr off shore. Świetne miejsce do życiówek w speedzie, zwłaszcza przy niskim stanie wody, gdy w zatoce tworzy się mały półwysep.

 

Duna Blanca (White Dune)

Niesamowite miejsce na południowo-zachodnim brzegu zatoki, absolutnie obowiązkowe do odwiedzenia w rejonie Dakhli. Przy wysokim stanie wody, w środku piaszczystej wydmy o księżycowym kształcie, tworzy się mała laguna z płaską wodą. Prawdziwy raj dla kitesurferów, którzy skaczą tu z wydmy wprost do lagunki.

Po drodze z głównego spotu do White Dune, znajduje się farma ostryg.

 

Dragon spot

Jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w zatoce Dakhla. Jest to niezwykle malownicza, skalista wysepka Dragon (przy odrobinie wyobraźni może przypominać smoka), w okolicy której pływanie jest samą przyjemnością. Na wyspę bez trudu dopłyniemy z brzegu, przy niskim stanie wody można tam dopłynąć wpław.

 

Od strony oceanu mamy doskonałe warunki do wave'u, zwłaszcza zimą, gdy fale są większe.

Istnieją tu dwa spoty - Oum Labouir, inaczej Oum El Bouir znajduje się w niewielkiej zatoczce, przez co fale są tu czyste i długie, a wiatr nieco słabszy niż na nieosłoniętych fragmentach wybrzeża. Jest położony blisko miasta Dakhla, w południowej części półwyspu.

Drugi spot Wave – Pointe d'Or, blisko głównego spotu od strony zatoki, czyli w północnej części półwyspu. Również długie fale, z niewielkim choppem, wiatr side shore lub side off shore.

Spoty od strony oceanu są przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych, nie można tu liczyć na żaden „assistance”.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

Gdzie na windsurfing za granicą ebook     Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów 

Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book

PRZELOTY I POBYT - DAKHLA - MAROKO

Jak dotrzeć?

Można wybrać kilka wariantów podróży (oczywiście najlepiej samolotem). Największe porty europejskie oferują loty do Casablanki, z której możemy lecieć do samej Dakhli. Można również wybrać połączenie przez Gran Canarię czy Agadir.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - DAKHLA - MAROKO

Główną atrakcją miejscowości jest ocean oraz wielka, malownicza zatoka, tworząca się między piaszczystym półwyspem (który kształtem nasuwa skojarzenia z naszymi bałtyckimi mierzejami) a głównym lądem. Stałym elementem tutejszej przyrody jest wiatr, dlatego Dakhla od kilku lat przyciąga fanów sportów wodnych. Dominuje krajobraz pustynny, wydmy, piach i skały, można by rzec, że pustynia schodzi z lądu wprost do oceanu. Wszystko urozmaicone jest oazami zieleni w miejscach zorganizowanych jako bazy dla turystów.

To dobre miejsce dla poszukiwaczy egzotycznej arabskiej kultury nieskażonej jeszcze wpływem turystyki. W samym mieście jest kilka hoteli, lecz zachowuje ono charakter przede wszystkim arabskiego portu i bazy wojskowej. Dlatego też nie jest to miejsce dla wielbicieli tradycyjnie rozumianego zwiedzania i zorganizowanego wypoczynku z liczną ofertą rozmaitych atrakcji. Hotele w samej Dakhli, prócz standardów takich jak restauracje, bary czy baseny, oferują tradycyjną marokańską saunę (zwaną hammam) i spa. Poza tym można wybrać się jeepem na wycieczkę na pustynię do źródeł ciepłej wody siarkowej o leczniczych właściwościach (nie zrażajcie się jej „charakterystycznym” zapachem).

Nie należy nadmiernie niepokoić się niewyjaśnioną i budzącą nieprzyjemne skojarzenia sytuacją Sahary Zachodniej, pozostającej pod okupacją marokańską. Fakt, że widoczna jest obecność wojska na ulicach miasta, lecz nie notuje się zbyt wielu incydentów z tym związanych, a jeśli są, to dla przybysza z zewnątrz, niezainteresowanego tematem polityki, będą one niezauważalne. Panuje leniwa, choć gwarna atmosfera arabskiego portu. Dakhla jest miejscem bezpiecznym dla turystów.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - DAKHLA - MAROKO

HOTELE W DAKHLI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - DAKHLA - MAROKO

Wizy

Polacy nie muszą posiadać wiz, jeśli nie przyjeżdżamy na dłużej niż 90 dni (dotyczy to również Sahary Zachodniej). Niezbędny jest jednak paszport, ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Można też spodziewać się żądania okazania środków finansowych na pobyt w kraju.

Zdrowie

Wybierając się do wszystkich afrykańskich krajów, warto pamiętać o tym, by pić wodę butelkowaną lub przegotowaną oraz dokładnie myć warzywa i owoce. Problemy ze strony układu pokarmowego to najczęstsze utrapienie turystów z Europy. Warto mieć przy sobie środki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Dobrze jest wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia w ośrodkach zdrowia i szpitalach, które w Maroku świadczą usługi na niezłym poziomie.

Nie są wymagane szczepienia, ale warto zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby czy wściekliznę oraz błonicę, tężec i polio.

Waluta

Walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). 1 euro to około 11 MAD. Ceny są nieco wyższe niż na przykład w Egipcie, ale nie jest drogo, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty lokalne (np. owoce południowe i warzywa kupowane na targach). Warto również „negocjować” ceny, co jest już tradycją w krajach arabskich.

Prąd

Wtyczki i napięcie są takie jak w Polsce.

Czas

Cofamy zegarki o godzinę.

Kuchnia

W Maroku możemy poznać typową kuchnię arabską z wyraźnymi wpływami kuchni francuskiej, czy dalekowschodniej (zioła i przyprawy). Jedzenie jest wyśmienite. Potrawki z mięsa (głównie jagnięcina, baranina czy drób) i duszonych warzyw, nazywane tadżin i jedzone palcami ze specjalnych naczyń, podaje się z kaszą kuskus czy chlebem. Inną typową potrawą marokańską jest harira – zupa z soczewicy lub ciecierzycy, mięsa, cebuli i innych warzyw. Można też próbować jej bezmięsnej wersji zwanej marakszija.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by