Przewodnik - Safaga Egipt- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
 • SOMA BAY 2024

  Zobacz ofertę
  03-10-2024
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zobacz ofertę
  13-09-2024
  Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  16-08-2024
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
 • Wrzesień w SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  29-08-2024
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
 • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

  Zobacz ofertę
  05-12-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
 • Windsurfing w Egipcie

  Zobacz ofertę
  17-10-2024
  SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
 • LEFKADA Sierpień 2024

  Zobacz ofertę
  02-08-2024
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
 • Jesień 2024 SOMA BAY

  Zobacz ofertę
  10-10-2024
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  26-09-2024
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
 • Lefkada WIND 2024

  Zobacz ofertę
  30-08-2024
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
 • WIND w Soma Bay 2024

  Zobacz ofertę
  31-10-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
 • MAURITIUS

  Zobacz ofertę
  07-09-2024
  MAURITIUS - LE MORNE - WYJAZD Z OKAZJI 10 LECIA SURFSKI - WRZESIEŃ 2024
 • Power Jibe Week '24

  Zobacz ofertę
  19-07-2024
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
 • Wind w Soma Bay'24

  Zobacz ofertę
  24-10-2024
  SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zobacz ofertę
  06-09-2024
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
 • Ladies on WS Board

  Zobacz ofertę
  23-08-2024
  All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
 • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

  Zobacz ofertę
  28-11-2024
  WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zobacz ofertę
  09-08-2024
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
 • Wyjazd windsurfing 2024

  Zobacz ofertę
  26-07-2024
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
 • Windsurfing LISTOPAD 2024

  Zobacz ofertę
  07-11-2024
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2024 nr.2
Powrót

Przewodniki

SAFAGA

 • SAFAGA
 • SAFAGA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - SAFAGA - EGIPT

Safaga to niewielkie portowe miasto około 50 km na południe od Hurghady, największy port egipski Morza Czerwonego. Miejscowość, niegdyś niewielka osada rybacka, zyskała w ostatnich latach sporą popularność, zwłaszcza wśród wind i kitesurferów – ze względu na równy i niezawodny wiatr przez cały rok. Obecnie jest znanym kurortem tak zwanej Riwiery Morza Czerwonego, jednak nieco spokojniejszym niż licznie odwiedzana Hurghada.

Safadze udało się zachować klimat starego portu, przez co jest świetnym miejscem dla poszukiwaczy egzotyki, marzących o uchwyceniu na fotografiach charakterystycznej arabskiej architektury, wąskich uliczek, chaosu bazarów i twarzy wszędobylskich dzieciaków. Wystarczy odwiedzić tutejszą starówkę i część portową, by ulec złudzeniu, że czas się tu zatrzymał.

Spot

Sesja na spocie windsurfingowo kitesurfingowym w Safadze-Windsurfing session in Safaga Spot 2015

Spot dla wind- i kitesurferów znajduje się w pobliżu hoteli Shams Safaga i Imperial Shams Safaga. Od południowej strony (ok. 3 km na północ od portu w Safadze) mamy część przeznaczoną dla początkujących windsurferów, również dzieci;  jest to laguna, w której woda jest płytka, a wiatr nieco słabszy. Dalej, w środkowej części, mamy główny spot windsurferowy, tu znajduje się Club Mistral Windsurfing. Około 300 metrów na północ jest strefa kajciarzy (zwana Crazy Bay) i Club Mistral Kitesurfing. 

Wiatr z lewej side off shore (pierwsza połowa dnia) potem side shore (po południu) dość równy i bez niespodzianek. Plaża jest szeroka, piaszczysta, aczkolwiek dobrze jest uważać na niewielkie kamyki czy kawałki rafy z uwagi na możliwość skaleczenia się przy wchodzeniu do wody.

Bliżej woda płaska, trochę dalej niewielkie fale.

Warunki dobre dla każdego poziomu zaawansowania i różnych stylów, od freeride'u i slalomu po bump&jump i freestyle na falach nieco dalej od brzegu. Świetne miejsce dla tych, którzy chcą opanować start z wody. 

Woda ciepła, można pływać bez pianki.

 

Innym spotem w okolicy Safagi jest Soma Bay. Można wybrać się tam łodzią, powrót zapewnia downwind prosto do hotelu. Podobne warunki powrotu umożliwia nam wyspa Tobia (chociaż trudno nazwać to miejsce wyspą – Tobia to po prostu mielizna, trochę piachu wystające ponad poziom wody), położona ok. 4 km od spotu.

Należy zaznaczyć, że Soma Bay jest zupełnie odrębnym kurortem, z własną bazą hotelową, leży ok. 5 km bliżej od Hurghady niż Safaga, warunki do uprawiania wind- i kitesurfingu podobne do tych w Safadze.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

 

PRZELOTY I POBYT - SAFAGA - EGIPT

Jak dotrzeć?

Do Egiptu najlepiej dostać się samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w Hurghadzie i latają tam zarówno loty czarterowe jak i liniowe (możemy przebierać w bogatej ofercie wielu linii lotniczych).

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - SAFAGA - EGIPT

Safaga City Club Mistral Fanatic ION Windsurfing Kitesurfing Spot

Największą atrakcją miejscowości są jednak piękne, piaszczyste plaże oraz jej położenie, między morzem a pustynią i imponującym łańcuchem górskim.

Safaga może stanowić dobrą bazę wypadową do Luksoru i innych znanych miejsc Górnego Nilu.

W Luksorze i okolicach zobaczymy słynne Kolosy Memnona, świątynię królowej Hatszepsut, świątynię Karnak, świątynię Luksor oraz oczywiście słynną Dolinę Królów (w tym grobowiec Tutenhamona) i wiele innych zabytków starożytnej cywilizacji egipskiej. Gdy przybędziemy do Luksoru, możemy spodziewać się sporej grupy naganiaczy hotelowych, jednak warto jest rozejrzeć się i wybrać mniejszy, rodzinny pensjonat, który daje okazję do przyjrzenia się, jak wygląda życie zwykłych ludzi w Egipcie.

Jeśli mamy nieco więcej czasu, zróbmy również wyprawę do Abydos i Dendery.

Miastem, które z pewnością nas zachwyci i pokazuje nieco inne oblicze Egiptu (dzięki wyraźnym wpływom nubijskim) jest słynący z wyjątkowo suchego klimatu Asuan. Tu została zbudowana Wielka Tama Asuańska, która uregulowała poziom wody w Nilu i zapobiega powodziom. W rejonie tego miasta trzeba zobaczyć miejscowość Abu Simbel, nad brzegiem Jeziora Nasera (sztuczny zbiornik powstały po zbudowaniu tamy asuańskiej), gdzie znajdują się dwie świątynie – większa poświęcona jest bogom słońca – Amonowi-Re oraz Re-Horachte oraz Ptahowi, zaś mniejsza została zbudowana dla bogiń Hathor i Nefertari. Ciekawostką jest fakt, że świątynie te zostały w całości przeniesione o kilkadziesiąt metrów wyżej – aby zapobiec ich zalaniu przez wody Nilu, po zbudowaniu tamy w Asuanie. Inne atrakcje w tej okolicy to świątynia Izydy na wyspie Agilkia (przeniesionej z wyspy File, zalanej po budowie tamy) oraz świątynia Mandulisa oraz Ramzesa II na wyspie Kalabsze.

W ofercie biur podróży znajdziemy także wyprawy na pustynię (m.in. przejażdżki na wielbłądach, szaleństwo na quadach, zwiedzanie wioski Beduinów). W okolicy znajdują się również pozostałości po starożytnej rzymskiej osadzie-kamieniołomie, zwanym Mons Claudianus, pochodzącym z czasów I-III wieku n.e.. Warto wybrać się w to miejsce, by zobaczyć nadal leżące tam granitowe kolumny (najdłuższa ma kilkanaście metrów długości) oraz ruiny domów czy łaźni publicznych.

Innym interesującym miejscem dla poszukiwaczy śladów historii Egiptu jest dolina Wadi Hammamat, czyli droga w wąwozie (dawne koryto rzeki) między wybrzeżem (miasto Quseir) a Nilem (miejscowość Coptos, na północ od Teb). Ściany pokryte są hieroglifami i rysunkami wyrytymi w kamieniu.

W Safadze obowiązkowo trzeba również spróbować nurkowania, by zobaczyć zachwycające bogactwo tutejszych raf koralowych.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - SAFAGA - EGIPT

HOTELE - SAFAGA - EGIPT

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - SAFAGA - EGIPT

Waluta

W Egipcie walutą jest funt egipski (EGP lub LE). Można wymienić walutę w Marsa Alam, ośrodku nieco częściej odwiedzanym przez turystów niż Hamata, aczkolwiek kantor spotkamy również w resorcie Wadi Lahmy.

1 funt egipski to ok 0,46 złotego. Ceny piwa lub przekąsek nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Napiwki są ogólnie przyjętą normą.

 

Paszport/wizy

Wiza egipska kosztuje obecnie 25 USD i jest wydawana na lotnisku. Jest wydawana na okres trzydziestu dni. Należy pamiętać, by ważność paszportu w chwili przylotu do Egiptu był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Dzieci również muszą mieć swój paszport.

Ambasada polska w Egipcie znajduje się w Kairze - Kair Sh. Aziz Osman 5, Zamalek, Tel. (0020) 27359583, 27367456.

 

Kuchnia i zdrowie

W Egipcie mamy okazję zjeść niedrogo i bardzo smacznie. Niezbędnym składnikiem podawanym do każdego posiłku jest chleb typu pita – pusty w środku, tak by można było wypełnić go jedzeniem. Je się tu większość znanych nam mięs, z wyjątkiem wieprzowiny, zabronionej muzułmanom. Tradycyjne potrawy egipskie to na przykład foul czyli fasola przyrządzona na tłuszczu, najczęściej podawana w sosie pomidorowym, taameja – kotlety z fasoli, mahszi czyli coś w rodzaju gołąbków – mięso z ryżem, z tą różnicą, że najczęściej zawija je się w liście winogron. Często używany jest sezamowy sos tahini. Egipcjanie, prócz mięsa, jedzą dużo warzyw – pomidorów, fasoli, bakłażanów, ogórków, itd. oraz owoców.  Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców oraz piciu wyłącznie wody butelkowanej lub przegotowanej, ze względu na duże ryzyko biegunek i zatruć.

Nie są wymagane szczepienia.

Kultura i język

Egipt to przede wszystkim kraj islamski i od turystów wymagany jest szacunek dla tutejszych zwyczajów. Przede wszystkim dotyczy to stroju, zachowania kobiet oraz kwestii jedzenia i picia. Zazwyczaj latem w Egipcie przez miesiąc trwa Ramadan – muzułmański post. W tym czasie wierni nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnego posiłku (iftar). Dobrze jest zatem nie afiszować się w te dni z jedzeniem czy papierosem na ulicy, gdyż będzie to niegrzeczne wobec muzułmanów.

Kobiety podróżujące samotnie czy przechadzające się po ulicach miast bez męskiego towarzystwa, muszą przygotować się na zaczepki ze strony mężczyzn. Muzułmanie przywiązani do tradycji nie pozwalają swoim żonom, córkom czy narzeczonym na samotne spacery.

Absolutną koniecznością jest odpowiedni strój, gdy odwiedzamy miejsca kultu religijnego – ramiona i nogi nie powinny być odkryte (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), kobiety powinny mieć również zakryte włosy. Warto stosować się do tego zakazu również podczas zwykłych spacerów po mieście, gdyż dzięki temu nie narazimy się na nieprzyjazne spojrzenia miejscowych (oczywiście nie dotyczy to plaży czy ulic typowych kurortów, gdzie panuje swobodniejsza atmosfera). Nie jest to pozbawione sensu również ze względów praktycznych – słońce grzeje naprawdę mocno i warto jest osłaniać skórę przed jego działaniem.

Pogoda

Sucho i gorąco latem, zimą bardzo ciepło w ciągu dnia, lecz noce mogą być zimne (nawet ok. 10 stopni). W Morzu Czerwonym można kąpać się cały rok, jednak w najzimniejsze dni z pewnością podczas kąpieli będą nam towarzyszyć wspomnienia z zimnego, nadbałtyckiego lata.

Czas

Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę. Przed wylotem należy upewnić się, jaki jest aktualny czas w Egipcie, gdyż zmiany czasu w tym kraju nie pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce. Można to zrobić tutaj: http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php

Prąd

Napięcie i wtyczki jak w Polsce.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  i weź udział w niepowtarzalnej podróży
  po świecie windsurfingu!
  Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
  ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
  Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

  Trwa zapis na newsletter


  Copyright 2014 - 2024

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by