Przewodnik - Węgry - wyjazdy, wakacje, biuro podróży
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2023
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2023 Wrzesień nr 2
 • Grupowy wyjazd WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  01-06-2023
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2023
 • Lefkada WIND 2023

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2023
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2023
 • Soma Bay jesień 2023

  Zapytaj o ofertę
  26-10-2023
  Soma Bay - jesień 2023 - windsurfing
 • Marzec 2023 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  02-03-2023
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Marzec 2023
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-09-2023
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2023 NR 2
 • LEFKADA Czerwiec 2023

  Zapytaj o ofertę
  23-06-2023
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2023 nr 4
 • DAHAB Maj 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-04-2023
  DAHAB Majówka 2023 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  20-04-2023
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - KWIECIEŃ 2023
 • Vassiliki Sierpień 2023

  Zapytaj o ofertę
  18-08-2023
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Egipt JESIEŃ 2023

  Zapytaj o ofertę
  09-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023 nr.2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  14-07-2023
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2023 nr 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  05-10-2023
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2023 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  16-06-2023
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2023 nr 3
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '23

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2023
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  11-08-2023
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2023
 • Windsurfing Vassiliki '23

  Zapytaj o ofertę
  30-06-2023
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2023
 • MARZEC 2023

  Zapytaj o ofertę
  25-03-2023
  DAHAB SURFSKI INSTRUCTOR TEAM FREESTYLE CAMP 2 - 2023
 • Wyjazd windsurfing 2023

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2023
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2023
 • Czerwiec w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2023
  WINDSURFING - CZERWIEC W SOMA BAY - wyjazd w Boże Ciało 2023
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  02-11-2023
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2023
Powrót

Przewodniki

WĘGRY

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - WĘGRY

Kraj położony w Środkowej Europie i ze względu na stosunkowo niedużą odległość i atrakcyjność, często odwiedzany przez polskich turystów od dziesiątek lat. Węgry od 1955 roku są członkiem ONZ, od 1999 są w strukturach NATO, a członkiem UE są od 2004, tak jak my. Wcześniej, także podobnie jak Polska, Węgry należały do wschodniego bloku komunistycznego (1949-1989). Ówczesne WRL było państwem satelickim Związku Radzieckiego. Po obradach Okrągłego Stołu, kraj przeszedł transformację ustrojową i powstała demokratyczna Republika Węgierska.

 

Węgry-Wycieczka-Atrakcje turystyczne-Hungary-Attractions

PRZELOTY I POBYT - WĘGRY

Transport

Na Węgry z Polski najłatwiej i najtaniej można dostać się po prostu samochodem. Kiedy wybierzemy się w kilka osób, to koszty podróży autem będą nieporównywalne do ceny przelotu samolotem. Można wybrać trasę przez Czechy i Austrię, jeśli ruszamy z zachodnio-południowej części Polski, ale ta trasa, ze względu na opłaty drogowe, będzie zdecydowanie droższa. Chyba, że chcemy w tych krajach zwiedzić kilka rzeczy po drodze. Najkrótsza i najtańsza będzie dla nas trasa przez Słowację, od naszej granicy do granicy Węgier to dystans około 200 km. Na terenie Słowacji musimy mieć wykupioną winietę (10 EUR/10 dni, 14 EUR/miesiąc), natomiast motocykle są z niej zwolnione. Na Węgrzech zapłacimy nieco mniej, bo 10-dniowa winieta to koszt 2.975 Ft, czyli jakieś 40 zł, a miesięczna 4.780 Ft, tj. około 65 zł. Winietek nie opłaca się kupować w Polsce, bo są ponad dwa razy droższe. Można je zakupić na najbliższej stacji benzynowej po wjeździe na teren Węgier. 

Noclegi

Najpopularniejsze noclegi na Węgrzech to kwatery prywatne oraz kampingi. Miejsce na kampingu znajdziemy już za 850 HUF/dobę, natomiast kwatera to około 3000-5000 HUF za pokój dwuosobowy. Oczywiście są okolice, gdzie noclegi są dużo droższe. To na pewno Budapeszt czy okolice Balatonu, gdzie ceny pokoju hotelowego podawane są już w euro, a koszt to około 50-250 EUR. 

 

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - WĘGRY

Budapeszt

Największe miasto Węgier i stolica kraju, a jednocześnie piękne miasto, pełne zabytków, atrakcji i życia. Dunaj płynący przez Budapeszt dzieli go na dwie części Budę i Peszt. Budapeszt jest jedną z ważniejszych metropolii Europy, ósmym najludniejszym europejskim miastem, ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Ponadto jest dość dobrze zarządzanym i zorganizowanym miastem, np. pod względem komunikacji wraz z imponującą siecią metra. Najważniejszym zabytkiem jest wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO, Zamek Królewski w Budzie. Na tej liście znajduje się także tutejszy brzeg Dunaju, aleja Andrássyego, Plac Bohaterów. Ciekawostką jest obecność na liście UNESCO pierwszej linii budapeszteńskiego metra, linii M1. Atrakcję dla zwiedzających stanowią także mosty na Dunaju, Most Łańcuchowy, Wolności, Małgorzaty i najsłynniejszy Most Elżbiety. Poza zabytkami warto także zobaczyć budapeszteńskie parki, zwłaszcza te znajdujące się na Wyspie Małgorzaty i Obudai. Budapeszt od wieków jest także miastem uzdrowiskowym, bogato zaopatrzonym w wody termalne, stąd też można spotkać tu kilkanaście zabytkowych łaźni i pijalni. Inne słynne punkty, warte obejrzenia to Wzgórze Gellerta, gdzie można wjechać kolejką, Parlament, Park Pomników, Ogród Zoologiczny, Pałac Cudów. Natomiast będąc na Wyspie Małgorzaty warto zobaczyć ruiny klasztoru dominikańskiego.

 

Debrecen (Debreczyn)

To drugie, co do wielkości węgierskie miasto. To zarazem miasto historyczne, najważniejsze w krainie Kriszana, ale także ważny ośrodek naukowy. Dla zwolenników zabytków historycznych warty zobaczenia jest Mały Zbór Kalwiński z początku XVIII w., którego znakiem charakterystycznym jest biała wieża z zegarem. Ciekawostką jest fakt, że silne wiatry wielokrotnie zdmuchiwały zwieńczenie wieży, dlatego nieoficjalnie nazywany jest kalekim kościołem. Ciekawostki dla turystów to także Ulica Targowa, nazwana tak na pamiątkę jarmarków, które tam były powszechne, a także hotel Aranybika, owiany legendami i znany ze wspaniałej Sali bankietowej. Poza zabytkami historycznymi, w Debreczynie czeka na turystów ogród botaniczny, zoo, wesołe miasteczko, a także kąpielisko geotermalne. Miasto słynie także z produkcji pierników, jest odpowiednikiem naszego Torunia.

 

Eger

Znajdziemy tu barokowe zabytki, uzdrowisko i wąskie, klimatyczne uliczki podzamcza. Znajduje się tu mnóstwo uroczych kawiarenek i restauracji, a także winnice, gdzie produkowane jest słynne wino Egri Bikavér.

 

Esztergom (Ostrzyhom)

Można powiedzieć, że to odpowiednik polskiego Gniezna, bo ma właśnie takie znaczenie dla Węgrów. Był pierwszą stolicą tego kraju. Warty zobaczenia jest odnowiony zamek Arpadów z XII wieczną kaplicą. Znajduje się tu również największa w kraju bazylika.

 

Hollókő

Niewielka miejscowość urzekająca tradycyjną zabudową i białym kościołem z drewnianą wieżą, uważaną za perełkę architektury. Na wzgórzu nieopodal miejscowości wznoszą się ruiny XIII wiecznego zamku.

 

Jaskinie Krasu Węgierskiego (Aggtelek)

Ochroną objęta jest tu fauna i flora, ale przede wszystkim zjawiska krasowe na wapiennych skałach. Warte zobaczenia są tutaj jaskinie, przy czym najważniejsza jest jaskinia Baradla o długości 26 km.

 

Jezioro Balaton

Najpopularniejsza okolica turystyczna na Węgrzech. Wokół jeziora skupiają się wędkarze, żeglarze i wczasowicze oczekujący plażowania i nocnych rozrywek. Znajdziemy tu wiele hoteli, kąpielisk, dyskotek i sklepów.

 

Jezioro Velence i Miasteczko Szekesfehervar

Okolice jeziora to bogata roślinność i wiele gatunków ptaków. Na powierzchni wody widoczne są charakterystyczne wysepki utworzone ze zbitej roślinności. W miasteczku Szekesfehervar można zwiedzić katedrę św. Stefana i barokowe śródmieście oraz serbski skansen.

 

Las Bakoński (Bakony)

Niezwykłej urody lasy, nieregularne formy skalne i ruiny średniowiecznych zamków. To także dawna tradycja zbójnicka owiana legendą. Wszystko to stanowi bardzo przyjemny widok dla oka turysty.

 

Oradea

To miasto rumuńskie leżące w krainie Kriszana, która podzielona jest pomiędzy Rumunię i Węgry. Oradea leży obecnie kilkanaście kilometrów od granicy Węgier i warto tam zajrzeć przebywając na terenie kraju węgierskiego. W mieście można zobaczyć barokową katedrę, twierdzę zbudowaną na planie pięciokąta oraz kościół Biserica cu Lună gdzie znajduje się ciekawy zegar pokazujący fazy księżyca.

 

Pannonhalma

W tym miejscu można zwiedzić najstarszy zabytek sakralny na Węgrzech, opactwo wzniesione w XI w. Opactwo odegrało kluczową rolę w edukowaniu i wprowadzaniu na tych terenach zwyczajów zachodnioeuropejskich. Dziś poza elementami sakralnymi można podziwiać tu imponującą bibliotekę.

 

Park Narodowy Hortobágy

Nietypowy park, bo całkowicie pozbawiony drzew. To stepowa równina, na której można zobaczyć jak żyją i pracują miejscowi pasterze. Godny uwagi jest system melioracyjny z wykorzystaniem okolicznych bagien.

 

Pécs (Pecz)

Miasto przyciąga swoją wielobarwnością i wielonarodowością, którą widać w także w zabudowie. W Peczu można zwiedzić ciekawe muzeum porcelany, ale także wczesnochrześcijańskie katakumby i najstarszy węgierski uniwersytet. Słynna jest także uliczka Széche­nyi, skłaniająca do romantycznych spacerów. Ponieważ w tym miejscu znajdowało się miasto założone przez Rzymian w IV w. o nazwie Sopianae, to miłośnicy historii znajdą tu kilka ciekawostek, np. najstarszą zachowaną nekropolię wraz z systemem korytarzy i grot.

 

Puszta w Hortobagy

To kolejny stepowy park na terenie Węgier, gdzie można zwiedzić dwa muzea, Muzeum Pasterstwa oraz Muzeum w Nagyivan.

 

Tapolca

Miasto znajduje się w zachodniej części Wegier, a słynie ze swojej uzdrowiskowej części Miszkolc. Lecznicza moc tej okolicy polega na tutejszych wodach termalnych, które są lekko radioaktywne i zawierają jod, brom oraz potas. Ich właściwości pomagają w chorobach oddechowych, nerwicach i innych problemach psychicznych, zaburzeniach krążenia i problemach z sercem, a także w problemach trawiennych. W Miszkolcu znajduje się jedyne w Europie kąpielisko termalne umiejscowione w jaskini. Uzdrowisko jest pięknie położone u podnóża Gór Bukowych. W wolnych od zabiegów chwilach można popływać łódką na tutejszym jeziorze lub zwiedzić zamek w Diósgyőr.

Tihany

Miejscowość leży na półwyspie na północnym brzegu jeziora Balaton. Półwysep także nazywa się Tihany i w całości jest zabytkowy. Jego centralna część to opactwo z XI w. Budowla przyciąga zwiedzających, ale także wielu artystów, bowiem stąd rozciąga się wspaniały widok na Balaton. Poza tym Tihany to popularna miejscowość wypoczynkowa.

 

Tokaj

Nazwa znana, ponieważ stąd właśnie pochodzi słynne wino Tokaj. Pełno tu malowniczych pagórków, porośniętych winoroślami. Tokaj to nazwa tego winiarskiego regionu, ale także niewielkiej miejscowości, uznawanej za jego stolicę. W okolicy znajdziemy wiele miejsc, gdzie można spróbować oryginalnych win, a we wsi Tolcsya można zwiedzić muzeum winiarstwa i znane piwnice Oremus.

 

Wyszehrad (Visegrád)

Miasto w północnych Węgrzech, 35 km od Budapesztu, w zakolu Dunaju. To miasto historyczne, które niegdyś było stolicą Królestwa Węgier. Atrakcję stanowią ruiny zamku królewskiego, cytadela oraz odbudowana Wieża Salomona. Jednak najbardziej w pamięć zapada widok na Zakole Dunaju pomiędzy górami.

 

Zoo w Nyirgyhazie (Nyíregyházi Állatpark)

Powstało w 1974 roku, ale dzięki ciągłej rozbudowie i modernizacji, dziś stanowi największą atrakcję tego typu na Węgrzech. Dąży się tu do zapewnienia zwierzętom warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, przy jednoczesnym wyeksponowaniu ich w sposób atrakcyjny dla turystów. Zoo zajmuje 35 h i mieszka tu 5 tyś. zwierząt. Pogrupowane są w sektory, które odpowiadają kontynentom. Codziennie odbywają się pokazy karmienia, nie brak też prezentacji multimedialnych. Największym powodzeniem cieszy się Zielona Piramida, gdzie znajduje się tropikarium i oceanarium z rekinami. Zoo czynne jest cały rok.

 

 

HOTELE NA WĘGRZECH

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - WĘGRY

Wizy i inne formalności. Polskich turystów nie obowiązują wizy. Do wjazdu i pobytu do 90 dni w tym kraju uprawnia nas ważny paszport lub po prostu dowód osobisty. Jedyne ograniczenia dotyczą osób, które zagrażałyby w jakiś sposób bezpieczeństwu państwa węgierskiego.

Ceny. Walutą Węgier od 1947 roku jest forint, pozbawione obecnie mniejszych jednostek, jakimi przedtem były fillery. Stało się tak w wyniku sporej inflacji, dlatego dziś 100 HUF nie jest dużo warte, to około 1,40 zł. Ceny są podobne do polskich, przy czym oczywiście w Budapeszcie są zdecydowanie wyższe. Za to w mniejszych miejscowościach wiele produktów ma ceny niższe niż w naszym kraju. Paliwo, np. benzyna 95 to cena około 410-420 HUF, ON kosztuje 413-430 HUF. Warto sprawdzić przed wyjazdem, gdzie znajdują się stacje, gdzie można zatankować gaz, ponieważ jest ich na Węgrzech stosunkowo niewiele.

W restauracji także nie zapłacimy bajońskich sum i nawet w samym Budapeszcie można znaleźć posiłki w przystępnych cenach, zwykle to koszt 1500-2000 HUF za obiad z przystawką i napojem. Frytki i inne przekąski kosztują około 250 HUF, piwo w restauracji lub barze 300 HUF, a kawa od 220 HUF. 

Kuchnia. Węgierska kuchnia jest jedną z bardziej wyrazistych kuchni Europy. Kojarzy się z pikantnymi potrawami i esencjonalnymi winami. Nie bez powodu tak jest, bowiem tradycyjnie na Węgrzech pija się wina do posiłku. Najpopularniejsza potrawa, której nazwa weszła do wielu europejskich słowników kulinarnych, to gulasz, po węgiersku gulyás. Tam tradycyjnie jadany jest na ostro, z dużą ilością papryki. Inna tradycyjna potrawa to halászlé, czyli zupa rybna. Kuchnia węgierska specjalizuje się zresztą w potrawach jednogarnkowych, do których można jeszcze zaliczyć paprykarz jagnięcy, bogracz albo lecsó. Są na tyle smaczne oraz proste w wykonaniu, że od lat jemy je w naszych domach. Wiadomo jednak, że zapożyczone potrawy przechodzą wiele modyfikacji, warto więc spróbować smaku tych oryginalnych.

Do posiłku lub poza nim mamy do wyboru sporą ilość węgierskich win. Królują tu słodki Tokaj, wino o bogatym bukiecie, wytrawne i esencjonalne Egri Bikavér z Egeru lub złocisty Gyöngyös z gór Mátra.

Muzyka. Tradycyjna muzyka ludowa na Węgrzech jest zdecydowanie tak odrębna, jak węgierska kuchnia. Najpopularniejsze są pieśni w formie lamentu, śpiewane przez kobiety. Nie są one spotykane w muzyce innych narodów. Węgierska muzyka tradycyjna ma też inne, bardziej taneczne oblicze. Można powiedzieć, że to kraj, który jak żaden inny, przyczynił się do rozwoju i rozsławienia muzyki cygańskiej. Mieszkające tam grupy Romów w połączeniu z węgierskimi muzykami stworzyli szereg znanych utworów, przy czym najsłynniejszy jest czardasz.

Ludność. Naród węgierski jest na pewno nietypowy. Prawdopodobnie wynika to faktu, że nie do końca znane jest pochodzenia tej nacji. Z opracowań naukowych i historycznych wynika, że jest to naród pochodzenia ugrofińskiego, podobnie jak Finowie i Estończycy, a pochodzący z północnej Azji. Oni sami chętnie podkreślają, że ich przodkami byli Hunowie, azjatyckie plemiona koczownicze. Można powiedzieć, że hipotezy te są dość odległe, jednakże może dzięki temu kultura i język węgierski to twory wyjątkowe i niepowtarzalne.

Skład społeczeństwa węgierskiego jest dość jednolity, bo aż 92% to Węgrzy. Największą grupę innych narodowości stanowią Romowie, zaraz po nich Niemcy, Słowacy i Chorwaci.

Pod kątem wyznania istnieje tu większe zróżnicowanie, katolicy stanowią 52%, protestanci 20%.

Klimat. Na obszarze Węgier panuje klimat umiarkowany kontynentalny, jednakże w niektórych rejonach widać wpływy klimatu śródziemnomorskiego i oceanicznego. To powoduje, że pomimo stosunkowo niedużej odległości, na Węgrzech jest cieplej niż u nas. Temperatury zimowe to maksymalnie −4 °C na wschodzie kraju, a zima jest zdecydowanie krótsza. Natomiast lata są długie i ciepłe, a temperatura przeważnie utrzymuje się na poziomie 20-25 stopni. Opady nie są zbyt obfite, zwykle są to przelotne, letnie deszcze. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Copyright 2014 - 2022

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Powered by