WYJAZDY FUERTEVENTURA - Wyspy Kanaryjskie - Przewodnik
  • Windsurfing Vassiliki '24

    Zobacz ofertę
    28-06-2024
    Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2024
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • Vassiliki Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    16-08-2024
    Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
  • WIND w Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    31-10-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - LISTOPAD 2024
  • Wrzesień w SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    29-08-2024
    Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - WRZESIEŃ 2024 nr 1
  • Lefkada WIND 2024

    Zobacz ofertę
    30-08-2024
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
  • Kurs WIND w Egipcie

    Zobacz ofertę
    02-05-2024
    Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2024 - MAJÓWKA NR 3
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    30-04-2024
    DAHAB Majówka nr 2 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Wyjazd windsurfing 2024

    Zobacz ofertę
    26-07-2024
    Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
  • Soma Bay WIND 2024

    Zobacz ofertę
    28-04-2024
    Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    09-08-2024
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
  • WINDSURFING LEFKADA

    Zobacz ofertę
    21-06-2024
    Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2024 nr 2
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
  • Kurs WINDSURFING Grecja

    Zobacz ofertę
    12-07-2024
    Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    27-04-2024
    DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Ladies on WS Board

    Zobacz ofertę
    23-08-2024
    All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • LEFKADA Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    02-08-2024
    Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 1
Powrót

Przewodniki

FUERTEVENTURA

  • FUERTEVENTURA
  • FUERTEVENTURA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - FUERTEVENTURA - HISZPANIA

Na Fuerteventurę wyleciałem 6.10.2013. Wylot o 2 w nocy. Lot trwał 5h. Trzeba pamiętać, iż następuje zmiana godziny o 1 wstecz. Ciekawostką jest fakt, iż na Wyspach Kanaryjskich, najdłuższe dni występują we Wrześniu i Październiku (11h). Kiedy u nas ciemno było już koło 17.00, to na Fuerteventurze widno było do mniej więcej 19-19.30.

Lotnisko jest całkiem spore. Na hali znajduje się bardzo dużo stanowisk do odbioru bagażu. Transfer z Punta del Rosario (stolicy wyspy) do Corralejo, zajął około 40minut.

 

Klimat

Muszę przyznać, iż lecąc na Fuerteventurą (nigdy wcześniej nie byłem na żadnej z Wysp Kanaryjskich), byłem przekonany, że nic mnie nie zaskoczy, jeżeli chodzi o klimat, widoki, kulturę, roślinność. Myślałem, że już wiele w swoim krótkim życiu widziałem. Bardzo się myliłem. Fuerteventura jest inna od wszystkich krajów, które zwiedziłem. Olbrzymie pustynne i stepowe przestrzenie, czasami sprawiały, iż czułem się jak na dzikim zachodzie. W miastach jest dużo zieleni, mnóstwo palm, kaktusów itp. Klimat jest wspaniały. Wieczna wiosna:) Temperatura podobno nigdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. No i te widoki !!! Sąsiadujące wyspy, cudowny, turkusowy kolor wody oceanicznej. O właśnie, w tym miejscu nadmienię, iż po raz pierwszy ujrzałem Ocean:) Do tego jeszcze miałem okazję pływać na jego wodach, na windsurfingu, kitesurfingu oraz stawiać pierwsze kroki na surfingu.

Fuerteventura, to druga co do wielkości wyspa kanaryjska. Większa jest tylko Teneryfa. Co charakterystyczne, wyspa ta jest najrzadziej zaludniona. Ponoć jeszcze 30 lat temu, rdzenni mieszkańcy poruszali się tylko na wielbłądach. Jest to stosunkowo nowa destynacja turystyczna, ale szybko się rozwija i z roku na rok przybywa coraz więcej turystów.

Swój pustynny charakter zawdzięcza położeniu w pobliżu kontynentu afrykańskiego (oddalonego zaledwie o 100km).

W krajobrazie dosyć sporą część zajmują piaszczyste wydmy, naniesione wskutek działania wiatru. Południowa część Fureteventury jest bardzo uboga pod względem roślinności. Dominują łańcuchy górskie oraz wąwozy, które nazywa są „barrancos”. Częsty widokiem są wiatraki. Na wyspie jest ich setki. Energia, którą produkują, wykorzystywana jest to wydobywania wody spod powierzchni ziemi. Ubogość flory spowodowana jest suchym klimatem i wykarczowanie lasów. Uwaga !!! Na Fuerteventurze prawie nigdy nie pada deszcz. Woda pitna uzyskiwana jest poprzez odsalanie wód oceanicznych lub importowana statkami. Dlatego w łazienkach widnieją ostrzeżenia mówiące o tym, by oszczędzać wodę. Wyspę charaktyryzują długie na wiele kilometrów piaszczyste plaże. Można je porównać do naszych bałtyckich plaż. Piasek jest równie przyjemny w dotyku. I ten złocisty kolor. Spotkać można również czarny piasek wulkaniczny. Najładniejsze plaże są w Corralejo, Costa Calmie oraz Cofete.

Prawo budowlane na Fuerteventurze (i być może na wszystkich wyspach kanaryjskich) stanowi o stawianiu mało kondygnacyjnych (niskich) budynków. Stąd nie uraczymy żadnych wieżowców, kilkupiętrowych bloków (za wyjątkiem być może kilku Hoteli). Wiele budynków jest koloru białego. Na mniej zurbanizowanych terenach wyspy, domy poprzedzielane są małymi murkami. Dosyć częstym widokiem są wiatraki i palmy.

Fuerteventura ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę nurkową. Na wyspie znajduje się wiele baz nurkowych, a najciekawsze miejsca to:

  • Na północy wyspy: Corralejo ( La Bocaina, El bajón del Rio, El Calamereo)
  • W centralnej części wyspy: Ajuy (La Catedral), Puerto del Rosario (Las Salinas, El Castillo)
  • Na południu wyspy: Morro Jable (Puerto Morro Jable,Veril Grande, Veril Chico)

Muszę przyznać, iż mile zaskoczony byłem temperaturą wody. Statystyki wskazują w okresie Października najwyższą temperaturę (ze względu na fakt, iż woda długo nagrzewa się) 23 stopnie Celsjusza. W zwyczajnej długiej piance 3mm było mi bardzo ciepło.

 

Charakterystyka spotu Flag Beach w Corralejo

Spot Flag Beach znajduje się już praktycznie na terenie Parku z wydmami pustynnymi. Oko cieszy cudowny kolor wody. Kilka metrów od brzegu nie ma już dna. Występuje przybój.Wiatr wieje side shore. Pływamy w kierunku Wyspy Lobos (oddalona o około 2 km od wybrzeża Fuerteventury) i z powrotem. Im dalej od brzegu tym większe, bardziej regularne fale. W okresie zimowym, który charakteryzuje słabszy wiatr, uraczy nas lepszymi falami. Możemy tam spotkać sety wysokości masztu. Na spocie dominują kiterzy (90% pływających). Na spocie działa 1 baza, o tej samej, wdzięcznej "flagowej" nazwie "Flag Beach". Jest to mała szkółka. Można wypożyczyć sprzęt windsurfingowy i kitesurfingowy. Nie ma dużego wyboru, ale lepsze to, niż nic:) Szkolenia prowadzone są w całkowicie innym miejscu. Wszystko dlatego, iż lokalny spot nie nadaje się dla początkujących.

Surfing

Na Fuerteventurze stawiałem pierwsze kroki na surfingu. Wykupiłem lekcję z instruktorem ( 45 euro/4h zajęć ze sprzętem). Pierwsze kroki stawiałem niedaleko Corralejo. Na spocie pojawiały się regularne, małe falki. Idealne warunki dla początkujących. Sport nie jest łatwy. Ale zawsze chciałem spróbować nauczyć się dyscypliny, od której pochodzą zarówno windsurfing, jak i kitesurfing. Na małych (dochodzacych do metra) falach była super zabawa. Wiel razy udawało mi się stanąć na desce i płynąć. Kolejnym razem sam pojechałem do El Cotillo, gdzie miałem okazję zmierzyć się z prawdziwymi falami. I dopiero tam zrozumiałem tak naprawdę, jak trudny jest to sport. Fale dochodziły do 2 m wysokości (a są przecież "wariaci" surfujący na falach wysokości 30 m!!! :P) i praktycznie przez każdą z nich zostałem sowicie przemielony:) Jak ktoś chce się szybko zmęczyć, to polecam. Ale pamiętajcie, że trzeba być w stanie dość sporo czasu wstrzymać oddech pod wodą, kiedy jesteśmy w „pralce” :)

 

Charakterystyka spotu Sotavento

FILM PREZENTUJĄCY SPOT FUERTEVENTURA - SOTAVENTO ORAZ BAZĘ RENE EGLI

Fuerteventura Sotavento Spot Windsurfing Session Hiszpania Wyspy Kanaryjskie-Spain Canary Islands

Drugiego dnia pobytu, postanowiliśmy odwiedzić słynny spot Sotavento. Dojazd z Corralejo zajął nam około 1,5 godziny samochodem. Na wiele kilometrów przed punktem docelowym, wjeżdżamy w iście pustynny, wydmowy klimat. W krajobrazie dominują ogromne piaszczyste przestrzenie. Sam obszar Sotavento, gdzie znajdują się bazy wind/kite jest ogromny. To największa plaża, jaką do tej pory miałem okazję oglądać (oczywiście w momencie odpływu, kiedy nie ma laguny).

Na Sotavento wiatr wieje z kierunku NE (cross-offshore). Wysypy kanaryjskie charakteryzują się bardzo dobrymi warunkami wietrznymi, za sprawą wiejących tam z kierunku północno-wschodniego, stałych wiatrów zwanych pasatami. Taki kierunek wiatru sprawia, iż na spocie wieje od lądu, a siła wiatru ulega wzmocnieniu z powodu przepływu strug powietrza między pobliskimi wzgórzami. Niestety wiatr też jest bardziej szkwalisty. Na spocie występują też wiatry termiczne, które są najsilniejsze w godzinach rannych i wieczornych. Nie można ich przewidzieć, ale zazwyczaj wieją przez kilka-kilkanaście dni z rzędu. Na wielu spotach występują wiatry termiczne i z doświadczenia wiem, że najczęściej występują w okresie letnim, kiedy jest gorąco i występuje znaczna różnica w temperaturach podłoża i wody. Na Sotavento siła wiatru może dochodzić do atomowych 50-60 węzłów!!! Pływa się często na żaglach 3-4 metrowych. W czasie dni, kiedy wieje na większe zestawy, wielu surferów po prostu odpoczywa:) Poza okresem letnim, statystyki wiatrowe nie są imponujące, ale też nie jest najgorzej. Wieje natomiast do brzegu, czyli onshore (przewaga wiatrów wschodnich i południowych).

Na spocie znajdują się 2 bazy windsurfingowe oraz 1 kitesurfingowa. Baza Rene Egli, położona przy hotelu Melia Gorriones, działa bardzo sprawnie i profesjonalnie. Ma w swojej ofercie deski JP Australia i Starboard oraz żagle Neilpryde. Po raz pierwszy miałem okazję pływać na naprawdę dobrym sprzęcie, na zagranicznym akwenie. Deski, żagle, maszty, bomy – idealne. Do tej pory zawsze było coś nie tak i pływałem tylko na własnym sprzęcie. A tutaj pozytywnie:)

Druga baza to Club Mistral Risco del Paso, położona w miejscu dawnej bazy Rene Egli Center 2. W ofercie mamy deski Fanatica i żagle North Sails. Obydwie bazy zapewniają swoim klientom transport z hotelu do bazy i z powrotem. Zajęcia prowadzone są zarówno na Oceanie jak i Lagunie. Kursanci z Rene Egli zawożeni są specjalnymi Shuttle Busami, które kursują wahadłowo w odleglejszą, południowo – zachodnią część laguny.

 

Spot przy bazie Rene Egli

Baza Rene Egli Kite Center położona jest pomiędzy bazami windsurfingowymi, w niedalekiej odległości od hotelu Melia Gorriones. Jest zakaz pływania na windsurfingu w obrębie akwenu kitesurfingowego. Wpłynięcie do Kite Zone skutkuje ostrzeżeniem od ekipy Rescue na skuterach wodnych. Możemy pływać albo na otwartym oceanie albo na lagunie.

Przed przyjazdem sprawdźcie tabelę pływów, żeby nie było potem zdziwienia i pytanie "gdzie jest ta słynna laguna?" :) Podczas mojego pobytu laguna pojawiała się tylko na chwilkę, w godzinach późno-popołudniowych i była głęboka na maksymalnie 30 cm.

 

Całoroczna tabela pływów na Sotavento

Pływanie na oceanie nie jest dla początkujących, a to głównie ze względu na dosyć spore fale i przybój. Akwen przy Rene Egli jest ograniczony bojami. Niestety nie miałem poczucia wolności, takiego jak na innych zagranicznych spotach:( Jeżeli wypłyniecie poza wyznaczony teren, po chwili podpłynie do Was kolega na skuterze wodnym, ostrzeże i każe wrócić. 2-3 takie ostrzeżenia, oznaczają odebranie sprzętu (i oczywisty brak zwrotu zapłaconych pieniędzy :p ). Takie ograniczenia tyczą się tylko osób pływających na sprzęcie szkółkowym. Jeżeli mamy swoją własną dechę i żagiel lub latawiec, to możemy śmigać, gdzie nam się tylko podoba:)

Jeżeli spłyniecie trochę z wiatrem, to znajdziecie fajne warunki do ścigania się (speed'u) i freeride’u. Z pewnością jednak napotkacie na swojej drodze kitesurferów, także uważajcie na spadające latawce:) Płynąc natomiast w drugim kierunku, czyli pod wiatr, natraficie na całkiem przyzwoite warunki do ćwiczenia trików freestyle’owych na małym chopie.

Pamiętajcie jednak, iż każda awaria sprzętu na wodzie (nie dotyczy pływania na lagunie), sprawia iż wiatr wiejący cross-offshore, będzie Was dryfował w kierunku otwartego Oceanu. Możecie wtedy liczyć na ekipę Rescue z bazy Rene Egli, lecz każda taka akcja będzie Was kosztować 50 euro (dotyczy osób pływających na prywatnym sprzęcie, nie-wypożyczanym z bazy).

Początkujący powinni przyjeżdżać w okresie występowania laguny (zajrzyj do powyższej tabeli pływów). Akwen jest naprawdę duży i bezpieczny, gdyż z każdej strony odgrodzony jest kawałkiem plaży. Na lagunie siła wiatru też jest mniejsza, niż na otwartym oceanie, a to ze względu na osłonięcie pobliskimi wzgórzami. Im dalej od brzegu, tym mocniej i równomierniej wieje. W okresie letnim Fuerteventura zamienia się w istny huragan. Siła wiatru często dochodzi do 8-10 Beauforta. Jedna ze znajomych instruktorek skomentowała to tak: „w okresie wakacji mam problem, żeby sama utrzymać 4m latawiec, a co dopiero moi kursanci!!! :) ” Najmocniej wieje od Maja do Września. W pozostałych miesiącach wiatr jest słabszy i rzadziej wieje.

 

Spot przy bazie Club Mistral - Risco del Paso

Dobre warunki dla początkujących i średniozaawansowanych panują na spocie Risco del Paso (Club Mistral). Powstaje tam laguna, ale jej powierzchnia nie jest idealnie płaska, lecz lekko zafalowana (chop). Głębokość laguny zależy od dnia pływu. Czasami jest tak mało wody, że powierzchnia jest płaska i akwen nadaje się do freestyle’u. Ale są też dni, kiedy wody jest znacznie więcej. Amatorzy pływania na fali, mogą wypłynąć w głąb Oceanu i tam czekają na nich 1-1,5 m fale. Jeżeli chcecie poskromić większe okazy, to należy skierować się na północ:)

Ja pływałem w pierwszym tygodniu Października i muszę przyznać, że temperatura wody była całkiem przyjemna. Miałem ze sobą zimową piankę z gumy 5mm, ale spokojnie można było pływać w długiej 2-3mm. W okresie letnim słyszałem, że starczy krótka pianka, a niektórzy śmigają w samych shortach, szczególnie na lagunie, gdzie woda szybko się nagrzewa. Pamiętajcie jednak, że wiatr owiewając ciało, prędko obniża temperaturę naszego ciała i negatywnie pływa na stawy.

Spot Sotavento znany jest również z tego, iż od ponad 25 lat, każdego roku odbywają się tam zawody w ramach Pucharu Świata w windsurfingu PWA (freestyle i slalom).

 

Jeżeli chodzi o inne spoty na wyspie (w tym również surfingowe), to do najbardziej znanych należą:

  • El Cotillo,
  • Glass Beach,
  • Jandia Playa,
  • La Pared,
  • Majanicho,
  • Matas Blancas,
  • Mejillones,
  • Puerto Lajas,
  • Punta Blanca,
  • Punta de Jandia,
  • Rocky Point,
  • Shooting Gallery,
  • Waikiki.

 

Informacja dla osób chcących podjąć pracę na Fuerteventurze: praca tylko legalnie, musi być umowa i ubezpieczenia. Dużo formalności załatwianych w stolicy Wyspy - Corralejo.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - FUERTEVENTURA - HISZPANIA

Jak dostać się na wyspę

Na Fuerteventurę wyleciałem 6.10.2013. Szukałem tanich ofert przelotów i owszem, jest to możliwe, ale trochę skomplikowane. Można kupić bilet w 2 strony nawet za 600 zł. Wyloty z Niemiec (Frankfurt), Hiszpanii (Madryt, Barcelona) oraz Wielkiej Brytanii (Londyn) należą do najtańszych opcji, ale wpierw trzeba się tam dostać, co też kosztuje:) . Oferty jednak są bardzo atrakcyjne.

Do głównych europejskich stolic możemy polecieć czarterem, nawet za około 100 zł. Tam z kolei przelot na Fuerteventurę w sezonie może kosztować około 100 euro. Natomiast poza sezonem (czyli od Listopada do Kwietnia) możemy nabyć bilety po 40-50 euro. Pozwala nam to na kupno biletu w 1 stronę za 300zł i powrotny w takiej samej cenie. Trzeba jednak liczyć się z niedogodnością terminów oraz trwającą czasami kilkanaście godzin przesiadką.

Biura podróży dawały oferty po 400 zł za bilet bezpośredni w 1 stronę. Bilet na lot bezpośredni tam i z powrotem na 6-ego Października kosztował 1400zł, a na 7-ego 1600zł. Dostałem także ofertę na lot 6 października (Niedziela) i powrót 20-ego (niedziela) za 990 zł. Loty odbywały się tylko w Niedziele i Poniedziałki.

W końcu zdecydowałem się na kupno pełnego pakietu, czyli przelot + transfer + zakwaterowanie + wyżywienie. Na Fuerteventurę można również dostać się, lecąc wpierw czarterem na Teneryfę i stamtąd promem (który kursuje również na inne wyspy). 

Amatorzy jazdy samochodem, mogą dojechać do Cieśniny Gibraltarskiej i stamtąd promem. Jeżeli nie kupiliście całej wycieczki, lecz sam lot, powinniście zawczasu pomyśleć o transporcie z lotniska lub portu, gdyż bazy windsurfingowe nie świadczą takich usług. Pozostaje zatem wynajęcie taxi, busa lub wypożyczenie samochodu. Polecam wypożyczenie auta, gdyż cena to około 30 euro/dobę i maleje wraz z wydłużaniem okresu wypożyczenia. Cena benzyny jest niższa niż w Polsce (około 4.5zł). Uwaga!!! Cześć firm niechętnie patrzy na wykorzystywanie samochodu do transportu sprzętu. Podnoszą ceny lub odmawiają.

 

Pobyt w Hotelu Oasis Papagayo w Corralejo

Wybrałem ofertę za 1800 zł w hotelu Papagayo w Corralejo (drugim po Costa Calmie, największym kurorcie turystycznym). Z tego, co się zorientowałem, to normalna cena w sezonie za taki pakiet, to 3300 zł. Jest to jeden z większych hoteli na wyspie, biorąc pod uwagę przestrzeń jaką zajmuje. Nie jest to standardowy hotel, gdzie wszyscy mieszkają w 1 budynku. Papagayo Oasis to cały kompleks niskich budynków, gdzie turyści mieszkają na parterze i na piętrze. To są tak naprawdę ogromne apartamenty. Byłem przekonany, że skoro lecę z kolegą, czyli będziemy mieć pokój 2 osobowy, to będzie to 1 pokój z 2 łóżkami i tyle (typowy polski standard). A tu kolejne zaskoczenie. Ogromny pokój dzienny, z 2 kanapami i tv, kuchnia, łazienka, pokój sypialny oraz taras. Po prostu żyć nie umierać. Zapowiadało się cudownie. Choć tak naprawdę w ciągu całego tygodnia, w samym apartamenciem spędzaliśmy tylko noce. Wstawaliśmy wcześnie rano i wracaliśmy koło 21.00. 

Jedzenie też było bardzo smaczne. Duża stołówka i wyżywienie typu bufet szwedzki. Codziennie inne potrawy. Jedzenie było raczej tradycyjne, bez regionalnych specjałów. Szkoda tylko, że darmowe napoje serwowano tylko na śniadanie. W czasie obiadokolacji, tylko osoby z all inclusive, mogły korzystać z obfitości różnych napojów. Niestety mnie i kolegi to nie dotyczyło. Choć dopiero 2-go dnia, bardzo miła kelnerka, zwróciła nam uwagę na ten fakt:) Nikt nas wcześniej nie ostrzegł. Tak czy siak, przez 2 dni bez problemu piliśmy, co chcieliśmy:) W hotelu znajdują się także 2 baseny, korty tenisowe, prawdopodobnie minigolf, dyskoteka. Gorąco polecam. Jeżeli uda Wam się zakupić tanio bilety, to rezerwujcie noclegi w tym hotelu. Szczególnie, jeżeli sami będziecie gotować. O ile dobrze pamiętam, cena apartamentu za tydzień to 400-500zł.

Zakwaterowanie na Sotavento

Najbardziej popularny, ale jednocześnie i najdroższy jest hotel Melia Goriones, położony tuż przy bazie Rene Egli. Można również skorzystać z oferty tańszych hoteli, znajdujących się w pobliżu: Pajara oraz H10 Tindaya. Lokalesi polecają wynajęcie apartamentów w pobliskiej Costa Calmie (30-40 euro/dobę/3-4 osobowy apartament). Część z kompleksów oferuje wyżywienie. Dużo ofert znajduje się na niemieckich stronach. Warto poszukać:) Artykuły spożywcze oraz jedzenie w restauracji kosztują mniej więcej tyle, co w Polsce. Dzieje się tak za sprawą objęcia całej wyspy strefą wolnocłową. Dzięki temu litr benzyny kosztuje wspomniane wczęśniej około 4,50 zł :)

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FUERTEVENTURA - HISZPANIA

Fuerteventura Hiszpania Wyspy Kanaryjskie -Atrakcje turystyczne-Spain Canary Islands Attractions

Przypomnijcie sobie najpiękniejszy wakacyjny sen – złocista piaszczysta plaża, lazurowa woda, ciepło i słonecznie. Tak właśnie wyglądają  Wyspy Kanaryjskie. Witajcie na jednej z nich, przed Wami: Fuerteventura!

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na  Atlantyku na północny zachód od wybrzeży Afryki. Należą one do Hiszpanii i tworzą 2 prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria. Drugą co do wielkości (po Teneryfie) wyspą archipelagu jest Fuerteventura.

Nazwa wyspy pochodzi od hiszpańskiego określenia <silny wiatr – fuerte  viento> lub według innej teorii od „mocna  przygoda”. (Podczas podboju wyspy ekspedycja Jeana de Béthencourt, natrafiła na mocny opór ze strony jej mieszkańców, żeby go przełamać, konieczne było ściągnięcie posiłków z Hiszpanii. Stąd też określenie wyspy jako „mocna przygoda” <fr. forte aventure> )

Trudno rozstrzygnąć, która wersja jest bliższa prawdy, gdyż na pewno nie zabraknie Wam tu i silnych wrażeń i równie wietrznej pogody.

Fuerteventura jest wyspą o spokojnym, dość jednolitym pustynnym i półpustynnym krajobrazie. Lecz myli się ten, kto sądzi, że będzie się tu nudził. Piękne piaszczyste plaże – idealne do błogiego lenistwa przez cały rok, bardzo dobre warunki dla amatorów sportów wodnych i niezwykle przyjazne usposobienie mieszkańców, sprawiają, że jest to miejsce godne odwiedzenia.

Nie bez powodu  w 2013 roku, Fuerteventura została wybrana w plebiscycie Internautów na jedną z dziesięciu najchętniej odwiedzanych europejskich wysp.

 

Wyspa oferuje naprawdę całą masę atrakcji turystycznych i krajobrazowych!!!  Do najbardziej znanych i przeze mnie polecanych należą:

(atrakcję są wymienione alfabetycznie)

 

De Ajuy

De Ajuy (klimatyczne miesteczko, wulkaniczna, czarna plaża oraz niesamowite klify i jaskinie wydrążone przez wodę);

Jest to mała rybacka wioska w zachodniej części wyspy. Charakterystycznym miejscem jest tu urokliwa, czarna,  piaszczysta plaża de los Muertos. Spacerując po niej lub zażywając kąpieli słonecznych, należy jednak pamiętać, że występujące tu silne prądy uniemożliwią nam pływanie.

Mimo, że plaża jest naprawdę ładna, najpopularniejszą atrakcją turystyczną są tu jaskinie będące pomnikiem przyrody (Monumento Natural de las Cuevas de Ajuy). Po uiszczeniu opłaty (około 7 euro) można je zwiedzać przemierzając kręte korytarze i pokonując skały. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i latarkę, by w pełni cieszyć się wycieczką.

Do Jaskiń doprowadzi nas kamienna droga, z której podziwiać możemy piękne widoki m.in. Czarną Zatokę Caleta Negra.

 

Antigua

- Najstarsze miasto na wyspie Antigua z zabytkowym kościołem i przylegającym do niego odnowionym młynem; 

Jest to miasteczko założone w 1485 roku przez hiszpańskich i normandzkich kolonizatorów. Wizytówką miejscowości jest odrestaurowany biały młyn Molino de Antigua. Otacza go niewielki, bardzo ładnie utrzymany ogród, którego główną roślinnością są kaktusy.

W centrum miejscowości królują natomiast wielkie drzewa otaczające plac kościelny.

Iglesia Nuestra Señora de Antigua to kościół poświęcony Virgen de la Antigua. Główną część kościoła stanowi kolorowo zdobiony ołtarz i XVII – wieczna rzeźba Marii Panny, która jest tu czczona od 1784 roku.

 

Betancuria

Betancuria (historyczna, najpiękniejsza miejscowość na wyspie - pierwsza stolica);

Pierwsza stolica wyspy i zarazem jaj najpiękniejsze miasteczko. Lokalizacja była starannie przemyślana przez założyciela miasta Jean de Béthencourt, usytuowanie w centralnej części Fuerteventury miało znaczenie strategiczne – umożliwiało szybkie dotarcie we wszystkie zakątki kraju, a otoczenie gór ułatwiało obronę stolicy m.in. przed piratami.

Niestety napaści piratów pod wodzą Jabána Arráeza w 1593 roku nie udało się odeprzeć. Miasto zostało w znacznej mierze zniszczone, a wielu  mieszkańców wzięto do niewoli. Odbudowa i doprowadzenie miasta do poprzedniej kondycji trwały wiele lat.

Obecnie jednak możemy podziwiać efekt ciężkiej pracy jego mieszkańców. Betancuria, która nazwę zawdzięcza swojemu założycielowi, to skupisko białych dwukondygnacyjnych domów (niespotykanych na wyspie),otoczonych bujną roślinnością i poletkami uprawnymi, tworzących łącznie wyjątkowy klimat. Miasto osłonięte od wiatrów zdaje się być oazą spokoju.

Ciekawym zabytkiem miasta jest Iglesia de Santa Maria – kościół założony przez kolonizatora wyspy, zniszczony podczas napadu piratów, a odbudowany na początku XVII wieku. Świątynia ma charakter późnorenesansowy. Jej centralne miejsce stanowi pozłacany ołtarz główny z rzeźbą przedstawiającą Maryję depczącą półksiężyc jako symbol zwycięstwa chrześcijan nad Maurami.

Nieopodal kościoła znajduje się restauracja umieszczona w odnowionym dworku mieszczańskim  Casa Santa María. Tutaj także, możemy obejrzeć krótki film o historii wyspy wyświetlany w kameralnej salce kinowej lub kupić pamiątki.

 

Charco de Bristol

Charco de Bristol to Zatoka nieopodal miasteczka La Oliva wraz z plażą o takiej samej nazwie. Mimo, że nie ma na niej żadnych obiektów turystycznych i elementów umilających wypoczywanie jak leżaki czy parasole i tak ma swoje grono wielbicieli. Cieszy się ona popularnością wśród amatorów sportów wodnych i naturystów. Jest dość odosobniona od tłumnie odwiedzanych kurortów, co daje spokój i prywatność osobom tu wypoczywającym.

 

Cofete

 

Corralejo

Corralejo (popularny kurort turystyczny na północy wyspy, charakteryzujący się cudownymi, piaszczystymi plażami, na terenie którego znajduje się Naturalny Park Krajobrazowy z cudownymi wydmami);

Była wioska rybacka jest obecnie dużym centrum turystycznym oferującym wypoczywającym gościom wszystko czego  zapragną. Znajdziemy tu wiele restauracji, barów, klubów czy dyskotek. Czekają na nas sklepy pełne pamiątek ,a także specjalistyczny sprzęt sportowy – głównie dla amatorów wodnych aktywności.

Bez trudu odszukamy szkoły nurkowania, czy instruktorów innych sportów wodnych.

Rozbudowanie infrastruktury turystycznej nie zaszkodziło jednak starówce Carralejo – zachowała charakter kanaryjskiego portowego miasta.

Osobom szukającym spokojnego miejsca na kąpiele słoneczne, przypadnie do gustu Playa da Clavellina. Oprócz białego piasku i spokojnej wody jej walory to ładna marina, nadmorska promenada, kilka starych wiatraków tworzących klimat oraz park rozrywek wodnych Baku Water Park.

Na południu od portu, panujące warunki wietrzne utworzyły słynne wydmy piaskowe, wokół których rozciąga się Park Krajobrazowy Dunas de Corralejo o powierzchni ponad 2,5 tys. hektarów. Plaże w tej części wyspy są wymarzone dla osób uprawiających surfing z wszystkimi jego odmianami.

Tak jak wiele kanaryjskich miejscowości tak i Corralejo ma swój karnawał. Odbywa się on corocznie w marcu a tematem przewodnim najbliższego święta są „Magiczne Noce Arabii”. Towarzyszyć mu będą jak zwykle barwne pochody, parady, popisy artystyczne i wiele innych atrakcji.

Z Corralejo łatwo dostaniemy się statkiem wycieczkowym lub promem na wyspę Lanzarote i pobliską Los Lobos.

 

Costa Calma

Costa Caleta oraz Costa Calma to mniejsze, ale równie często odwiedzane kurorty turystyczne;

Costa Calma to miasto leżące nad plażą Sotavento. Jest to popularny kurort, chętnie odwiedzany zwłaszcza przez rodziny z dziećmi oraz pary. Miasto jest schludne, przyjazne turystom z wieloma restauracjami i kafejkami. Oferuje również atrakcje nocne – bary i dyskoteki, choć nie na wielką skalę. Spełnia idealnie rolę miejsca na kilkudniowy urlop.

Naprzeciwko Costa Calma, na zachodnim wybrzeżu Wyspy znajduje się miejscowość La Pared. Kiedyś przebiegał tędy mur, dzielący wyspę na dwie części: Królestwo Maxorata i Jandia, jedyną pozostałością po nim jest nazwa osady oznaczająca ścianę.

Plaża w La Pared jest piaszczysta – złota o silnych wiatrach i mocnych przypływach, tak więc często możemy spotkać tu sportowców pływających na deskach.

 

Costa Caleta

W 2004 roku ta młoda osada nazywała się jeszcze Caleta de Fustes, zdecydowano się zmienić nazwę na łatwiejszą do wymówienia dla obcokrajowców. Praktycznie jednak używana jest stara nazwa miejscowości lub jej skrócona wersja El Castillo.

Jest to kurort leżący na wschodnim wybrzeżu wyspy w niedalekim sąsiedztwie lotniska, którego klientami są głównie rodziny z dziećmi lub pocztujący miłośnicy surfingu. (Łagodne warunki klimatyczne ułatwiają spróbowanie swoich sił w nowej dyscyplinie wodnego sportu).

Amatorów golfa, ucieszy fakt, że leżące tu dwa 18-dołkowe pola są uznawane za jedne z najlepszych w tej części świata.

Atrakcją turystyczną miasta jest również niewielkie oceanarium, które umożliwia przyjrzenie się z bliska niektórym z występujących na wyspach zwierzętom wodnym.

Charakterystyczny dla Costa Caleta jest niezwykle rozbudowany kompleks hoteli Barceló Club El Castillo, w którym znajduje się też dawna strażnica Castillo de Fustes.

 

Costa Calma

 

Ecomuseum La Alcogida

W miasteczku Tefia znajduje się muzeum pod gołym niebiem Ecomuseum La Alcogida. To skupisko 7 dawnych gospodarstw charakterystycznych dla wyspy. Domy te były zamieszkiwane jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

 Obecnie, przechadzając się między nimi, można przyjrzeć się z bliska sposobie życia poprzednich pokoleń mieszkańców Fuerteventury, a także własnoręcznie zemleć mąkę, upleść kosz z liści palmowych, czy spróbować ulepić garnek.

W skansenie zobaczymy także pracującego w polu wielbłąda, oraz inne zwierzęta gospodarskie. Można tu również kupić pamiątki – niezbyt tanie, ale za to oryginalne rękodzieła rzemieślników.

 

El Cotillo 

- El Cotillo (mała mieścinka, z przepięknymi widokami, klifami i super warunkami do uprawiania surfingu);

To mała wioska rybacka znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy. Kiedyś była ważnym ośrodkiem handlowym ze względu na mieszczący się w niej port Puerto del Tostón, z którego wypływały różne towary do pozostałych wysp archipelagu.

Był to więc, częsty cel pirackich ataków. W związku z tym w XVIII wieku podjęto decyzję o wybudowaniu górującej obecnie nad miastem strażnicy Castillo de Rico Roque .Nigdy jednak nie została ona sprawdzona w warunkach bojowych, gdyż rosnące rola ówczesnej stolicy Puerto de Cabras (dzisiejsze Puerto del Rosario) odciągnęła uwagę piratów od portu.

Miejscowość i jej okolice słyną z pięknych piaszczystych plaż. Są one idealne dla wypoczywających rodzin z dziećmi: biały piasek, płytkie, zaciszne zatoczki, brak gwałtownych przypływów gwarantują bezpieczeństwo i relaks.

Najpopularniejszą z plaż jest Playa de la Concha, która została wyróżniona Niebieską Flagą za czystość i jakość wody. Dodatkowe atuty to wygodne przebieralnie, duży parking, toalety i bar z owocami morza – wszystko przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wielbicieli nurkowania powierzchniowego tzw. snurkowania zaciekawi natomiast plaża Los Lagos tętniąca podwodnym życiem.

 

Półwysep Jandia

- Półwysep Jandia, który charakteryzuje się pustynnym krajobrazem i kilometrami piaszczystych plaż;

Najdalej wysuniętą na południe częścią Fuerteventury jest Półwysep Jandia. Surowa przyroda i niezwykłe krajobrazy są chronione przez utworzony tu Park Narodowy. Wielokilometrowe plaże zachęcają do odpoczynku w ciszy i bez lawiny turystów.

Walory tego miejsca doceniają zwłaszcza nurkowie i osoby lubiące rowerowe wycieczki.

Najdalsze zakątki półwyspu są trudno dostępne, do ich zwiedzania przyda się samochód terenowy. Można również skorzystać z kursującego dwa razy dziennie autobusu. Wycieczka autokarem odbywa się od Morro Jable aż do krańca półwyspu, gdzie znajduje się latarnia morska Faro de Jandia.

Morro Jable to miejscowość przy bazie promowej z ładną miejską plażą. Znajduje się przy niej wiele restauracji oraz kawiarni.  O poranku natomiast, rybacy  wypływają stąd  na swoich kolorowych kutrach na połów.

Na trasie autokarowej wycieczki jest również Cofete ze swoją piękną, złocistą, słynną plażą (Playa de Cofete). Jest ona lubiana przez żeglarzy, a także.. naturystów.

 Wśród mieszkańców popularna jest pogłoska o tym, że w czasach II wojny światowej stacjonowały tu łodzie podwodne nazistów, a wybrzeże było połączone z wyżej położoną Villa Winter tajnymi tunelami.

Przy drodze do miasta znajduje się  punkt widokowy Mirador de Cofete, z którego możemy podziwiać piękny krajobraz półwyspu.

 

Faro de Jandia

 

- Polecam odwiedzić punkt widokowy, taki jak: Faro de la Entallada (trasa dla kierowców głodnych wrażeń:) - na szczycie, skąd rozpościera się przepiękny widok, znajduje się latarnia);

 

 

Wyspa Lobos - Los Lobos

- Z Fuerteventury można przepłynąć na pobliską Wyspę Lobos ( w pobliżu Corralejo), Lanzarotę (z cudownym wulkanicznym parkiem narodowym), czy Gran Canarię;

Jest to wysepka o powierzchni zaledwie 6 km2 . Stanowi rezerwat biosfery chroniąc ponad 130 gatunków roślin i  naturalne baseny z krystalicznie czystą wodą. Z tego powodu, po Los Lobos można poruszać się jedynie po wytyczonej dookoła trasie, która zapewni nam kilkugodzinny spacer. Po pieszej wycieczce możemy posilić się w barze w niezamieszkałej miejscowości El Puertito, gdzie skosztujemy kanaryjskiej paelleli lub dań rybnych.

Rejs na Los Lobos trwa około 15 minut a cena biletu w obie strony to 15 euro.

 

Isla de Lobos

 

La Oliva

- Warto również odwiedzić malowniczą miejscowość La Oliva, która pełniła w przeszłości funkcję stolicy wyspy. Słynie z zabytków: Kościół Iglesia Nuestra Senora de Candelaria, czy Dom Pułkowników. W pobliżu znajduje się także wygasły wulkan;

La Oliva jest stolicą jednej z sześciu gmin wyspy. To niewielkie, liczące zaledwie około 600 mieszkańców miasteczko jest wbrew pozorom wciąż ważnym ośrodkiem administracyjnym i kulturowym Fuerteventury.

Jego najważniejszym zabytkiem, a zarazem wizytówką jest kościół Iglesia Nuestra Señora de Candelaria, którego rozmiar i charakter  potwierdzają duże znaczenie miasta dla wyspy, zwłaszcza we wcześniejszych okresach.

Jest to świątynia wybudowana w stylu renesansowym na początku XVIII wieku. Przylega do niej kontrastująca z bielą kościelnych murów – czarna, zbudowana ze skał wulkanicznych  wieża.

Charakterystyczny dla wschodniej części miasta, jest natomiast budynek Casa de los Coroneles.

Legenda głosi, że ma aż 365 ukrytych okien i drzwi, z których na pierwszy rzut oka widać zaledwie 100. Co i tak stanowi imponującą liczbę w porównaniu z innymi kanaryjskimi budowlami. Obiekt powstał w XIII wieku z inicjatywy rodziny  Béthencourt, co potwierdza herb nad głównym wejściem i był siedzibą władz wyspy aż do XVIII wieku.

 

- Miasteczko La Pared jest bardzo podobne do El Cotillo, czyli mieszanka pięknych widoków, klifów i dobrych warunków do uprawiania surfingu;

 

Las Playitas

- Osoby lubiące spokój, ciszę, powinny wybrać się do kurortu Las Playitas. Miasteczko ma swój urok. Znajdziecie tam czarną, wulkaniczną plażę, małe pole golfowe oraz szkółkę sportów wodnych;

Kolejna turystyczna „przystań” z piękną plażą w zaciszu zatoki Cala de las Playa. Hotele, które się tu znajdują nastawione są przede wszystkim na obsługę gości preferujących aktywny wypoczynek, stąd rozbudowana infrastruktura sportowa (boiska, pole do gry w golfa, ścieżki rowerowe). Można się stąd udać na piesze wycieczki. Ciekawym kierunkiem jednej z nich niewątpliwie jest przylądek Punta Lantailla z latarnią morską Faro de la Entallada.

Latarnię wraz z przylegającymi do niej mieszkaniami dla obsługi zbudowano w 1954 roku. Stanowi ona połączenie architektury kanaryjskiej z muzułmańską. Nie jest ona udostępniona zwiedzającym, jednak już sam jej widok zewnętrzny jest godny zobaczenia.

Ponadto jej otoczenie sprawia nieprawdopodobne wrażenie. Z umieszczonego na wysokości 200 metrów nad klifem punktu widokowego, możemy podziwiać granatowo-lazurowe wody oceanu, linię brzegową , a także Pomnik Przyrody – wzgórza Cuchillos de Vigan. Mocne wrażenia – gwarantowane!

 

Majanicho

Niecałe 20 kilometrów od Corralejo znajduje się jeszcze jedna miejscowość będąca rajem dla surferów: Majanicho. Silne frontalne wiatry i duże fale powinny spodobać się wszystkim pływającym na desce. Trzeba jedynie uważać na rafę, za to dobre warunki do pływania utrzymują się przez większą część roku.

 

- Kolejne, zapierające dech w piersi, punkty widokowe to: Mirador Morro VelosaMirador de las PenitasMirador de Cofete (w tym miejscu wieje wiatr z niespotykaną siłą – jest tak mocny, że byłem w stanie pochylić się mocno w przód i nie upadłem:);

 

Mirador de Cofete

 

Mirador de Las Penitas

Barranco de las Peñitas /Vega de Río de las Palmas (Vega de Río Palma)

Niedaleko Betancurii znajduje się najbardziej zielone miejsce na wyspie region Barranco de las Peñitas,  a w niej wioska Vega de Rio Palmas. Krajobraz możemy podziwiać z punktu widokowego słynącego z wiewiórek domagających się od turystów jedzenia – Mirador Risco de las Penas. Mimo ustawionych zakazów dokarmiania zwierzątek, rzadko kto je respektuje.

Dolina porośnięta jest ogromnymi palmami a w jej dole uprawiane są pomidory i inne warzywa. Podczas podboju wyspy, płynęła tędy rwąca rzeka stanowiąca nie lada przeszkodę wodną dla kolonizatorów. Teraz po niej nie ma już ani śladu, jednak żyzne gleby pozostały – stąd tak zielony zakątek.

W urokliwej osadzie mieści się  sanktuarium patronki wyspy i jednocześnie całych Wysp Kanaryjskich Virgen de la Peña będące centrum pielgrzymkowym. Co roku, w trzecią sobotę września odbywa się tu największy na Fuerteventurze festiwal kulturalno-religijny: Romeria Virgen de la Peña.

Z wielu miejscowości w piątek poprzedzający uroczystości wyruszają pielgrzymki. Wierni drogę do sanktuarium przebywają pieszo lub na osłach czy wielbłądach. Pielgrzymce towarzyszą zwykle śpiewy i melodie grane na tradycyjnych kanaryjskich instrumentach. Święto jest nie tylko przeżyciem duchowym, ale także świetną okazją do poznania lokalnej kultury i zwyczajów mieszkańców oraz spróbowania dań wyspiarskiej kuchni. Oczywiście bez trudu znajdziemy tu sposobność do nabycia wielu oryginalnych pamiątek.

Najważniejsze lokalne fiesty, uświetniają swoimi występami utalentowani muzycy, czy tancerze. Ci najsłynniejsi pochodzą z wyspy El Hierro, na festiwalu w Rio Palmas, na pewno będziemy mieli okazję zobaczyć ich występ.

 

Mirador Morro Velosa

Gdy jesteśmy spragnieni większej ilości pięknych krajobrazów, koniecznie musimy się wybrać na punkt widokowy Mirador Morro Velosa.

Uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie z uwagi na niesamowitą panoramę rozpościerającą się ze  szczytu Montana Tegu, na którym kilka lat temu za pomocą środków unijnych wybudowano punkt widokowy.

 Znajduje się tu również kawiarnia, w której można przysiąść, zjeść coś smacznego i podziwiać widoki.

 

- Jadąc cały czas na południe, dojedziecie do kolejnego kurortu turystycznego Morro Jable, który kiedyś był małą wioską rybacką;

 

Playa Blanca

Playa Blanca to duża, piaszczysta plaża, znajdująca się w pobliżu Puerto del Rosario;

Przeprawa na Lanzerote trwa około 35 minut i kosztuje około 14 euro w jedną stronę.

 Z Corralejo dostaniemy się bezpośrednio na Playa Blanca. Jest to jeden z najpopularniejszych obecnie kurortów na wyspie, przekształcony z ważnego centrum rybackiego. Mimo turystycznego rozkwitu, zachowało swój charakter. Nowopowstające pensjonaty i hotele, architektonicznie muszą nawiązywać do starszej zabudowy miasta, stąd też, budynki są co najwyżej trzykondygnacyjne i pomalowane na biało.

Baza noclegowa spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów, gdyż do wyboru są miejsca o bardzo wysokim standardzie, jak również pensjonaty  dla średnio zamożnych turystów.

Na wyspie można spędzić kilka godzin i w tym samym dniu wrócić na Fuerteventurę.

 

Playa de Garcey

Playa de Garcey jest plażą nieopodal El Cotillo znaną nie tylko z pięknego piasku i czystej wody. To u jej wybrzeży w 1994 roku podczas sztormu zatonął statek SS American Star. Na szczęście kilkuosobową załogę udało się uratować, a wrak osiadł niedaleko latarni. Przez wiele lat był atrakcją turystyczną do czasu wydobycia go na brzeg i decyzji o złomowaniu.

 

Playa de Jandia

 

Playa de Sotavento

Kolejną niezwykłą kanaryjską plażą jest Playa de Sotavento. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych miejsc świata. Jej długość wynosi 9 kilometrów a szerokość w niektórych miejscach to aż 1 kilometr.

Dzięki pływom wodnym powstały tu malownicze zatoczki, niektóre idealne dla dzieci i ich bezpiecznej kąpieli.

Inne miejsca natomiast, oferują dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, stąd obecność tu szkół i instruktorów kite- i windsurfingu oraz wypożyczalni sprzętu. Często wiejący silny wiatr zachęca do tego typu aktywności.

Oczywiście nie brakuje tu  infrastruktury turystycznej, czyli barów, przebieralni i toalet.

Dzięki swoim rozmiarom, na plaży nigdy nie jest tłoczno a każdy wypoczywający znajdzie dla siebie kawałek przestrzeni.

Nad plażą znajduje się punkt widokowy Mirador del Salmo, który docenią zwłaszcza amatorzy fotografii, gdyż widziana stamtąd panorama jest imponująca.

Środkową część plaży Sotavento stanowi  Playa Risco del Paso w okolicach miejscowości o tej samej nazwie. Plaża ta jest otoczona wydmami i jest często odwiedzana przez windsurferów. Dla osób chcących spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu, czekają pomocni instruktorzy. A po aktywnym wypoczynku, można usiąść w klimatycznym kanaryjskim barze.

 

 

 - gorąco polecam, przejechać się ubitą, piaszczystą trasę widokową na północnym wybrzeżu wyspy;

 

Północne wybrzeże

 

Puerto del Rosario

Puerto del Rosario to aktualna stolica wyspy o charakterze portowym.

Przemieszczając się dalej wzdłuż wschodniego wybrzeża dotrzemy do  Puerto del Rosario. Miasto jest stolicą Fuerteventury i zarazem jej głównym portem powietrznym. Lotnisko mieszczące się na obrzeżach Puerto del Rosario obsługuje rocznie około 5 milionów pasażerów.

Jak większość dużych miast, stolica wyspy obfituje w restauracje, bary, galerie handlowe i dyskoteki – słowem wszystkie miejsca skłaniające turystów do wydania jak największej sumy pieniędzy.

Miasto skomunikowane jest z najważniejszymi miejscowościami siecią komunikacji autobusowej.

Nieopodal stolicy znajduje się Playa de Lajas. Plaża ta została wyróżniona Błękitną Flagą przyznawaną przez Fundację na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE). Odznaczenie nadawane jest ośrodkom turystyki wodnej za utrzymanie wysokiej czystości wody, spełnienie rygorystycznych warunków ochrony środowiska, a także zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym. Na Wyspach Kanaryjskich wyróżnionych jest 48 plaż i portów z czego 6 na Fuerteventurze.

 

Risco del Paso

 

Surfing

 

Tarajalejo

Tarajalejo to mała rybacka wioska położona nad samym oceanem z niedużym deptakiem. Plaża jest tu naturalnie ciemna z kamieniami – ich ilość zmienia się w ciągu roku w zależności od pory. Jak w większości kanaryjskich miejscowości, tak i tu mieszczą się hotele i pensjonaty zapraszające gości z całego świata.

 

Tindaya

 ( Święta Góra Tindaya)

Nieopodal La Oliva znajduje się wulkan – Montana Tindaya. Jego zbocza w ciągu dnia, pod wpływem zmieniającego się oświetlenia mienią się różnymi kolorami. Na szczycie góry są zachowane inskrypcje z czasów pierwotnych mieszkańców wyspy.

Po uprzednim uzyskania pozwolenia w Wydziale Ochrony Środowiska Fuerteventury, można zdobyć liczący 401 metrów szczyt wulkanu. Zbocze góry uatrakcyjnia, a według innych – szpeci, duży wydrążony otwór. Jest to dzieło baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chilida z 1994 roku.

 

Wydmy w Corralejo

SZKOLENIA / TRENINGI - FUERTEVENTURA - HISZPANIA

 

SZKOLENIE WINDSURFINGOWE

Cena szkolenia: 600 PLN / osobę

4-5 h dziennie ( w cenie sesje fotogramiczne oraz nagrywaniem filmu, potrzebnego do wieczornej videoanalizy),

Zajęcia odbywają się w grupach 5-6 osobowych.

Sprzęt jest do dyspozycji przez cały wyjazd, od momentu otwarcia do momentu zamknięcia bazy.

 

SZKOLENIE KITESURFINGOWE

Szkolenie grupowe: 1200 zł za osobę / tydzień

szkolenie grupowe 2-4 osoby 11 godzin wietrznych, sprzęt w trakcie szkolenia w cenie

Szkolenie indywidualne 150 zł za osobę / godzina

Szkolenie VIP 1600 zł za osobę / dzień
2-3 osoby – czas szkolenia w ciągu dnia nie ograniczony, osoby szkolące się są do dyspozycji instruktora w godzinach otwarcia bazy z przerwa na lunch

 

Wypożyczenie sprzętu

latawiec 945 zł za tydzień,

deska 349 zł za tydzień,

komplet 999 zł za tydzień.

Sprzęt jest do dyspozycji przez cały wyjazd, od momentu otwarcia do momentu zamknięcia bazy.

 

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

  • Zabawy na desce i z żaglem
  • Wyciąganie żagla z wody
  • Pozycja na desce
  • Start - płynięcie do przodu
  • Obroty w miejscu na desce z żaglem
  • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
  • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
  • Zwrot przez rufę
  • Pływanie z pasem trapezowym
  • Wchodzenie w ślizg
  • Używanie footstrapów
  • Carving - sterowanie stopami
  • Spin Out
  • Start z plaży
  • Start z wody
  • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
  • Helikopter
  • Pływanie Switch-Stance
  • Bezślizgowe 360
  • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
  • Pływanie statecznikiem do przodu
  • Ducking
  • Board 360
  • Sail-Body 360
  • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
  • Speed Jibe
  • Laydown Jibe
  • Duck Jibe
  • Bodydrag
  • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
  • Upwind 360
  • Skok (Chop Hop)
  • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

  • Latawce
  • Bar
  • Deski
  • Trapez
  • Linki
  • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
  • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
  • Składanie latawca - zwijanie latawca
  • Rozłożenie i przygotowanie baru
  • Zwijanie baru
  • Pompowanie komór
  • Noszenie napompowanego latawca
  • Obracanie napompowanego latawca
  • Pozostawianie napompowanego latawca
  • Podpięcie linek
  • Naprawa i konserwacja sprzętu
  • Teoria latania
  • Wiatr, okno wiatrowe
  • Zasady bezpieczeństwa
  • Znaki sygnalizacyjne
  • Zasady sterowania latawcem
  • Start latawca treningowego
  • Pilotowanie latawca treningowego
  • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
  • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
  • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
  • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
  • Przekazywanie latawca między partnerami
  • Start latawca z wody
  • Używanie systemów bezpieczeństwa
  • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
  • Sterowanie latawcem w wodzie
  • Lądowanie latawca w wodzie
  • Zasady pierwszeństwa na wodzie
  • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
  • Body dragi
  • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
  • Kontrolowane skoki (bez deski)
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Samodzielny start latawca na lądzie
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Przygotowanie do startu na desce
  • Start z wody na desce
  • Zatrzymanie podczas halsu
  • Praca latawcem podczas pływanie
  • Akcja samoasekuracyjna
  • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
  • Trymowanie latawca
  • Pozycja podczas pływania
  • Halsowanie i pływanie pod wiatr
  • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
  • Zwrot z ześlizgiem
  • Skok prosty ollie
  • Skok
  • Przejście normal-switch
  • Pływanie switch
  • Przejści normal-switch podskokiem 180
  • Zwrot normal-switch i switch-normal

BAZY / CENNIK - FUERTEVENTURA - HISZPANIA

Club Mistral Fuerteventura Risco del Paso

 

http://www.club-mistral.com/en/destinations/weather/2/

Fuerteventura szkoła windsurfing kitesurfing

 

Rene-Egli Sotavento

 

www.rene-egli.com

Fuerteventura szkoła windsurfing kitesurfing

 

Flag Beach Corralejo

 

www.flagbeach.com

Fuerteventura szkoła windsurfing kitesurfing

 

Surfers Island – Morro Jable

 

http://www.surfers-island.es/

 

Billabong Surf Camp – Corralejo

 

http://billabongsurfcamp.com/

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING/KITESURFING W BAZIE RENE EGLI

UWAGA !!! - CENY RÓŻNIĄ SIĘ W ZALEŻNOŚCI OD MIESIĄCA, W KTÓRYM WYPOŻYCZAMY SPRZĘT ORAZ TERMINU DOKONYWANIA REZERWACJI.

 

 

SZCZEGÓŁOWY CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING RENE EGLI

rene

 

SZCZEGÓŁOWY CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING RENE EGLI

REENESS

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING/KITESURFING FLAG BEACH 

 

 

SZCZEGÓŁOWY CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING/KITESURFING FLAG BEACH FL

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (LATO) CLUB MISTRAL

club

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (ZIMA) CLUB MISTRAL

CLUB2

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (LATO) CLUB MISTRAL

CLUB3

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (ZIMA) CLUB MISTRAL

club4

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE FUERTEVENTURA - HISZPANIA

 

Średnia liczba dni w miesiącu w % z wiatrem o sile = > 4Beauforta

Statystyki wiatrowe Fuerteventura

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE FUERTEVENTURA

 

WARUNKI POGODOWE FUERTEVENTURA

reneee2

 

 

TABELA PŁYWÓW FUERTEVENTURA

Poniżej zamieszczam tabelę pływów na Fuerteventurze w roku 2014. Jeżeli chcecie sprawdzić pływy w roku 2015, kliknijcie poniższy link lub zdjęcie, a zostaniecie przekierowani na stronę bazy Rene – Egli. Tam możecie ściągnąć sobie dokładną tabelę pływów na lata 2014 – 2015.

 

http://www.rene-egli.com/pl/laguna/tabela-przypywow/

Tabela pływów Fuerteventura Wyspy Kanaryjskie

 

Poniżej podaję link do strony, na której możecie sprawdzić pływy na Wyspach Kanaryjskich na wiele lat w przód. Terminy pływów tyczą się każdej wyspy kanaryjskiej i wszystkich spotów znajdujących się na nich, gdyż są one prawie takie same w każdym miejscu, czyli Fuerteventurze, Lanzarote, Gran Canarii, Tarifie i Teneryfie.

 

http://tides.mobilegeographics.com/locations/5130.html?y=2014&m=12&d=2

Tabela pływów Fuerteventura Wyspy Kanaryjskie

 

HOTELE COSTA CALMA / SOTAVENTO NA FUERTEVENTURZE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - FUERTEVENTURA - HISZPANIA

Informacje praktyczne:

Jak się dostać: najłatwiejszą formą przybycia na Fuerteventurę jest droga powietrzna. Bezpośredni lot trwa około 5 godzin. (wyloty z lotniska Modlin). Naturalnie biura podróży oferują liczne loty czarterowe do stolicy wyspy jak i inne lotniska.

Ceny/Waluta: obowiązującą walutą jest euro

Przykładowe ceny: wypożyczenie leżaka 3 euro/dzień; chleb 1,5 euro; piwo 1euro

Noclegi: Fuerteventura utrzymuje się głównie z ruchu turystycznego, tak więc przygotowano niezliczoną ilość miejsc noclegowych, w których cena pobytu w zależności od proponowanego standardu i lokalizacji znacznie się różni. Za nocleg pod namiotem zapłacimy kilkanaście euro a za pobyt w hotelu około 60 euro. (górna granica cen jest w zasadzie nieograniczona)

Klimat: gorący suchy z temperaturami latem przekraczającymi często 30 stopni a zimą nie spadające poniżej 23 stopni.

Kuchnia: kanaryjska charakteryzuje się dużą ilością ryb, owoców morza oraz warzyw i owoców. Zauważyć można wpływy hiszpańskie i południowoamerykańskie.

Najpopularniejszymi rybami są sardynki (przyrządzane z dużą ilością ziół i czosnku) oraz smażona morena. Częstym dodatkiem do potraw są ziemniaki, jednak przygotowywane na wiele różnych sposobów.

Jednym z podstawowych składników jest gofio powstałe z mąki pszennej lub jęczmiennej, z którego robi się placki, kluski, czy dodaje do zup.

Popularne potrawy to także sancocho - gulasz rybno-ziemniaczany, puchero – pożywna zupa jarzynowa, czy buche gomero - solony żołądek tuńczyka.

 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    • 509 103 273
      (opłata wg stawki operatora)
    W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by