Przewodniki
BONAIRE
PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - BONAIRE - KARAIBY
Bonaire to wyspa należąca do Holandii, położona u wybrzeży Wenezueli. Wchodzi w skład archipelagu Małych Antyli. Sąsiaduje z Curacao i Arubą. Liczy około 14 tysięcy mieszkańców. Do niedawna jedyną działalnością osadników i ich potomków było rolnictwo.
Spot
Bonaire znany jest z doskonałych warunków do freestyle'u, również na poziomie pro. Poza tym slalom i freeride oraz bump&jump.
Tu odbywają się zawody King of the Caraibbean oraz Pro Kids Freestyle Championship.
W płytkiej (nie przekraczającej metra) i w kilku miejscach płaskiej wodzie możemy pływać na spocie Sorobon Beach (zatoka Lac Cai) w południowo-wschodniej części wyspy. Wiatr on shore, wschodni, bardzo równy, o kilkunastu do 25 węzłów (z rzadka do 30). Sezon zaczyna się w styczniu i trwa do września, ale w zasadzie można próbować tu pływać cały rok. Pianki nie są potrzebne, woda jest ciepła (ok. 25 stopni).
Jest to idealne miejsce do nauki, również dla dzieci, ze względu na duży poziom bezpieczeństwa – i totalny brak zagrożeń. W zależności od miejsca – przekrój warunków – od płaskiej wody przez chop aż do dłuższego swellu.
Wyspa ma nawet swój "własny" trick – zwany Gecko Flaka.
Spoty na Bonaire są raczej dzielone na kite- i windsurfingowe. Pływanie z kajtem w zatoce Lac Cai jest zabronione.
Kite:
Najpopularniejszy spot dla kajciarzy znajduje się w na plaży Atlantis (południowo-zachodnia część wyspy). Wiatr offshore.
OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH
KITE / WIND ONLINE SHOP
Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !
PRZELOTY I POBYT - BONAIRE - KARAIBY
Jak dotrzeć?
Na Bonaire jest lotnisko międzynarodowe (Flamingo International Airport), loty bezpośrednie z największych portów europejskich.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - BONAIRE - KARAIBY
Wyspa, jakkkolwiek posiada dobrą bazę noclegową (aczkolwiek są głównie niewielkie pensjonaty rodzinne, a nie wielkie resorty), zachowała swój klimat miejsca, gdzie nie króluje turystyka, lecz przede wszystkim dzika przyroda. W północnej części wyspy znajduje się Washington Slagbaai National Park, stworzony by przywrócić i chronić naturalny ekosystem karaibskiej wyspy, jak również kulturowe i historyczne zasoby wyspy. Rosną tam rozmaite gatunki kaktusów, agawy, wiele drzew i kwiatów typowych dla suchego i gorącego klimatu. Wśród zwierząt znajdziemy m.in. iguany, flamingi (nad jeziorem Goto), papugi i nietoperze. Prócz przyrody zobaczymy tam ruiny dawnej stacji meteorologicznej i latarni morskiej. Koniecznie zejdźcie na plażę Boka Slagbaai, by zobaczyć fantastyczne kolory tamtejszych zabudowań i zjeść lunch w knajpce w środku.
Tysiące ptaków żyją również w parku Flamingo Sanctuary w południowej części wyspy. Wszystko to można podziwiać, wynajmując rower, kajak, wybierając się na zorganizowaną wycieczkę grupy "uzbrojonych" w lornetki wielbicieli ptaków lub jeżdżąc konno.
Lokalni przewodnicy z pewnością pokażą Wam również Plantation Onima nad zatoczką Boca Onima (wschodnia, niezamieszkana część wyspy). Rośnie tam wiele rodzajów owoców i warzyw, ale miejsce obffituje w ciekawostki takie jak jaskinie czy rysunki na kamieniach, stworzone przez Indian zanim przybyli tu pierwsi osadnicy z Europy.
Na wyspie nie ma wysokich gór, lecz skałki z wapienia stwarzają wyśmienite warunki do wspinaczki – istnieje baza ze sprzętem i możliwością odbycia szkolenia. Można wybierać również pośród wielu szlaków trekkingowych.
Wody wokół wyspy zachwycają bogactwem raf koralowych, oczywiście bez trudu znajdziemy okazję do nurkowania i snorkelingu – Bonaire uważana jest za najlepsze miejsce całych Karaibów do uprawiania tego sportu – i to nie tylko w otwartych wodach morskich, lecz również podwodnych jaskiniach.
Stolicą Bonaire jest Kralendijk – miasteczko liczące ok. 3200 mieszkańców. Jest bardzo malownicze – uroku dodaje mu mnóstwo zieleni, czerwone dachy domów, jachty cumujące w marinie. Wielbiciele zakupów powinni odwiedzić bazar w zabytkowym Rincon oraz liczne sklepy w Kralendijk, zwłaszcza położone wzdłuż ulicy Kaya Grandi, w zabytkowych domach z XIX wieku. Są tam butiki z ubraniami, zakłady fryzjerskie, sklepiki z biżuterią i oczywiście pamiątkami, koszulkami itp.. Miasteczko Rincon to z kolei kolebka tutejszej kultury – ponieważ było pierwszą osadą na wyspie i powstało już w XVII wieku. Można napić się tam "kaktusówki", porozmawiać z przemiłymi mieszkańcami, spojrzeć na okolicę z punktu widokowego Altamira UnJo czy zobaczyć replikę groty w Lourdes – Lourdes Grotto.
Wyspa zachwyca również, a może przede wszystkim, przepięknymi, piaszczystymi plażami. Jest ich ponad 20.
Jeśli lubimy zwiedzanie, wybierzmy się na Curacao, wyspę znaną w Polsce m.in. dzięki likierowi Curacao Blue, produkowanego ze skórek gorzkich pomarańczy, kiedyś tu uprawianych.
Warto zobaczyć stolicę Curacao, Willemstad, której starówka została wpisana na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Nad Zatoką Św. Anny rozciąga się słynny Queen Juliana Bridge, najwyższy most na Karaibach i jeden z najwyższych na świecie.
Na Curacao możemy zwiedzać również Jaskinię Hato, z koralowego wapnienia, kiedyś podwodną, obecnie będącą siedliskiem wielu gatunków nietoperzy. W jaskiniach na Curacao niegdyś zamieszkiwali Indianie Arawak. Każdy odwiedzający Curacao musi zobaczyć również Park Narodowy Christoffel, z wieloma endemicznymi gatunkami roślin (m.in. bajecznych orchidei) i zwierząt. Prócz flory i fauny, w parku koniecznie trzeba odwiedzić Savonet Museum Curacao, nowoczesne centrum, poświęcone m.in. pierwotnym mieszkańcom wyspy – Arawakom.
HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE BONAIRE - KARAIBY
HOTELE W BONAIRE
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG
INNE INFORMACJE - BONAIRE - KARAIBY
Czas
Cofamy zegarki o 6 godzin
Wizy
Nie są wymagane, o ile nasz pobyt nie przekracza 90 dni.
Waluta
Gulden antylski (ANG). 1,79 ANG = 1 USD