Przewodnik - Paros Wyspa Grecja - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Vassiliki Sierpień 2022

  Zapytaj o ofertę
  12-08-2022
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2022
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2022 NR 2
 • Windsurfing Vassiliki '22

  Zapytaj o ofertę
  27-06-2022
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2022
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  15-09-2022
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - WRZESIEŃ 2022 nr 1
 • Soma Bay CZERWIEC 2022

  Zapytaj o ofertę
  03-06-2022
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay CZERWIEC 2022
 • Windsurfing Grecja 2022

  Zapytaj o ofertę
  15-08-2022
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy LEFKADA
 • SOMA BAY Egipt 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2022
  Windsurfing w Egipcie SOMA BAY Wrzesień/Październik 2022
 • LEFKADA Czerwiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  24-06-2022
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2022 nr 4
 • VASSILIKI 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-08-2022
  Wyjazd WIND do VASSILIKI Sierpień 2022
 • Soma Bay WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  26-05-2022
  Windsurfing MAJ/CZERWIEC 2022 - SOMA BAY - Egipt
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  11-07-2022
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 3
 • MAJÓWKA 2022 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  21-04-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 wyjazd z polskim instruktorem
 • WINDSURFING Lipiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  18-07-2022
  WINDSURFING Lipiec 2022
 • LEFKADA Sierpień 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-07-2022
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  28-04-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 -wyjazd windsurfing nr 2
 • Power Jibe Week '22

  Zapytaj o ofertę
  08-07-2022
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2022
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  05-09-2022
  Obozy windsurfingowe 2022 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  02-09-2022
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2022 Wrzesień nr 2
 • LEFKADA 2022

  Zapytaj o ofertę
  19-08-2022
  Windsurfing Wyjazd szkoleniowy LEFKADA Sierpień 2022
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2022
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2022 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  04-07-2022
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 2
Powrót

Przewodniki

PAROS

 • PAROS
 • PAROS

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - PAROS - GRECJA

Paros to wyspa greckiego archipelagu Cyklad, znajdującego się na zachód od kontynentalnej Grecji, na Morzu Egejskim. U jej zachodnich wybrzeży znajduje się mała wyspa Antiparos.

Paros jest raczej płaska, w jej centrum znajdują się wzniesienia, z których najwyższe, Profitis Elias, liczy 771 m n.p.m. Na Paros od starożytności wydobywano biały marmur, wykorzystywany w sztuce antycznej Grecji.

Słynie z wyśmienitego wina. Prócz winorośli uprawia się tu zboża, owoce oraz oliwki.

 

Spoty

Główny spot Paros to New Golden Beach, znajdujący się od wschodu wyspy. Wieje tu najsilniej, ponieważ wyspy Paros i Naxos tworzą dyszę, wzmacniającą siłę sezonowego wiatru meltemi. Zazwyczaj wieje z północy (z lewej strony), wzdłuż wybrzeża.

Przy słabszym wietrze, świetne warunki do nauki. W wietrzne dni fale nadają się do skoków.

Można pływać również na plaży Golden Beach czy Santa Maria oraz innych plażach wschodniego wybrzeża, aczkolwiek w New Golden Beach, ze względu na położenie tego miejsca względem wyspy Naxos, wieje najsilniej.

Zimą wiatr słabszy, lecz są większe fale przy kierunku z południa.

 

Kite:

Najlepszy spot kajtowy znajduje się po zachodniej stronie wyspy, w pobliżu miejscowości Pounta, skąd odpływa prom na Antiparos. Płaska woda lub chop przy większym wietrze. Woda w pasie do ok. 40 metrów płytka, dalej głęboko. W sezonie letnim wiatr nawet do 40 węzłów.

Można tu liczyć na łodzie ratunkowe oraz ofertę szkoleniową.

Wielu kajciarzy pływa również po wschodniej stronie, w okolicach New Golden Beach. 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - PAROS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Promem z Pireusu (ok. 6h) lub samolotem, najlepiej przez Ateny.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - PAROS - GRECJA

Podobnie jak więle innych wysp Morza Egejskiego, Paros był w starożytności członkiem Związku Ateńskiego. Następnie władzę nad wyspą przejęli Egipcjanie, później zaś Cesarstwo Rzymskie.

Podobnie jak na sąsiedniej wyspie, Naksos, od XIII wieku rządy sprawowali na Paros Wenecjanie, 200 lat później zdobyli ją Turkowie. W 1830 roku stała się częścią państwa greckiego.

Ciekawostką jest, że na Paros urodził się Archiloch, słynny poeta starożytnej Grecji.

Głównym ośrodkiem administracyjnym Paros jest miasteczko o tej samej nazwie, zwane również Parikia. Posiada uroczą starówkę z mnóstwem sklepików i rynkiem. Białe mury w połączeniu z pomalowanymi na niebiesko detalami, szwendające się koty, brukowane wąskie uliczki – wszystko to zalane greckim słońcem sprawia, że chciałoby się tu zamieszkać.

Parikia słynie także z nocnego życia oraz bogatej bazy hotelowej. Plaża nad zatoką jest piaszczysta, z kompletną infrastrukturą, w sezonie tłumnie odwiedzana.

Stolica, prócz plaż, licznych tawern, kafejek, wypożyczalni i sklepów oferuje również wiele zabytków i wartych odwiedzenia miejsc.

Kilka kilometrów od centrum znajduje się Dolina Motyli. Jak sama nazwa wskazuje – główną jej atrakcją jest ogromna ilość motyli żyjących w tym miejscu, ale zachwyca również piękną roślinnością.

W Parikii możemy zwiedzać trzynastowieczny zamek zbudowany przez Wenecjan w miejscu starożytnego akropolu. Widoczne są tu jednak ślady z czasów antycznych np. świątynia Ateny oraz fragmenty osady z VI wieku. Są tu również pozostałości starożytnego cmentarza (używany był on między VIII w p.n.e. a III w n.e.). Na wzgórzu Agia Anna znajdują się ruiny asklepiejonu oraz świątyni Apollina.

Wszyscy odwiedzający stolicę, muszą zobaczyć również kościół – katedrę z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego – Katapoliani, podobno liczący 99 drzwi. Jego najstarsza część pochodzi z IV wieku n.e.. W kościele można znaleźć odcisk stopy Agii Teoktistii – patronki wyspy. Obok katedry znajduje się Muzeum Archeologiczne, bogate w eksponaty pochodzące już z czasów neolitycznych, poprzez pamiątki z okresu Cesarstwa Rzymskiego czy Bizancjum.

 

Obowiązkowo trzeba zobaczyć także miejscowość Naussa. Została ona zbudowana z białych domków w typowo greckim stylu, z płaskimi dachami i tarasami, które tworzą niezapomniany widok, zwłaszcza od strony uroczego portu. Jednym z najładniejszych budynków w Naussa jest kościół Agios Nikolaos. Najpiękniejsze plaże Paros znajdują się właśnie w pobliżu tej miejscowości. Są to Piperi, Monastiri oraz Kolimbithres. Niedaleko tej ostatniej można znaleźć pozostałości po akropolu mykeńskim z XIII w p.n.e.

Paros zadziwia liczbą niewielkich kapliczek, interesujący jest fakt, iż na sąsiednich wyspach nie spotyka się ich tak często.

Wyspa posiada także piękne, malowniczo położone klasztory. Warto wybrać się w okolice klasztoru Hagios Minas, leżącego na zboczach najwyższego wzniesienia wyspy. Nieopodal znajduje się kamieniołom białego marmuru, nie mniej słynnego niż tutejsze wino.

Wart odwiedzenia jest również również monaster Loggovardas, ok. 7 km od Parikii, zbudowany w 1638 roku. Wstęp  mają tu jednak tylko mężczyźni.

 

Wyspę można zwiedzać samochodem, rowerem lub quadem, bez trudu znajdziemy w głównych miejscowościach wypożyczalnie. Należy pamiętać o odpowiednim stroju, jeśli planujemy oglądanie kościołów czy klasztorów – obowiązują zakryte ramiona i niezbyt krótkie spódnice czy spodnie.

Na wyspie nie można się nudzić. Jeśli zwiedziliśmy ją już wzdłuż i wszerz, ponurkujmy w okolicznych wodach. Bez trudu znajdziemy szkółki nurkowe, oferujące zarówno nurkowanie głębinowe jak i zanurzenia z rurką i maską dla początkujących.

 

Obok Paros leży niewielka wyspa Antiparos, na którą można wybrać się promem z Parikii lub Pounta. Główną atrakcją Antiparos jest wyjątkowo piękne miasteczko o tej samej nazwie oraz jaskinia ukryta w zboczu wzgórza Agios Ioannis, słynna z interesujących stalagmitów i stalaktytów o zaostrzonych kształtach.

 

Inne wypoczynkowe miejscowości Paros to Lefkes, Marmara, Prodromos, Kostos, Marpissa, Piso Livadi, Dryos, Aggairia i Aliki.

Jedną z najsłynniejszych plaż Paros jest Christi Akti, po wschodniej stronie wyspy.

W wyjątkowo uroczym Lefkes znajduje się Muzeum Folkloru – gratka dla zainteresowanych codziennym życiem mieszkańców dawnych greckich wsi. Jest tam również kościół Agia Triada, zbudowany ze słynnego białego marmuru z Paros.

W Aliki, prócz wspaniałej plaży, zwiedzić można muzeum Skorpios, w którym prócz skansenu i wielu przedmiotów użytkowych sprzed lat, zobaczymy wspaniałą wystawę miniaturowych łodzi.

 

Warto wybrać się na sąsiednią wyspę Naxos, słynącą z pięknych plaż oraz wspaniałych zabytków, z których najważniejsze to Kurosy – olbrzymie marmurowe posągi młodzieńców z czasów antycznych; pozostałości świątyń Demeter, i Dionizosa, brama do świątyni Apollina oraz twierdza Kastro z czasów panowania Wenecjan.

Stolica wyspy, Chora, cieszy turystów wspaniałą atmosferą, licznymi tawernami i podróżniczym, portowym klimatem. Zachwyca również oryginalną architekturą, w której widoczne są wpływy weneckie.

Niesamowite widoki oferuje także północna część wyspy – warto zobaczyć maleńki port Lionas oraz – koniecznie – wioskę Komiaki, z której prowadzi przepiękny szlak turystyczny ze spektakularnymi widokami. W pobliżu zobaczymy również wspaniały, biały klasztor Argokiliotisa.

 

Wiele biur podróży oferuje również wycieczkę na inną wyspę archipelagu Cyklad – Santorini, słynącą z pocztówkowych wręcz krajobrazów i mnóstwa turystycznych atrakcji; wtopionych w strome klify wiosek pełnych białych domków, urokliwych kościołów i kolorowych plaż (ich wulkanicznego pochodzenia piaski mają czerwony i czarny kolor). Centralną częścią wyspy jest wulkan, którego wybuch w XV w p.n.e. pogrzebał miasto z czasów minojskich, którego ruiny odkopali współcześni archeologowie.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - PAROS - GRECJA

HOTELE NA PAROS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

 

INNE INFORMACJE - PAROS - GRECJA

Czas

Zegarki przesuwamy godzinę do przodu.

Waluta

W Grecji walutą jest euro.

Kuchnia

W Grecji okazji do próbowania miejscowych, lokalnych przysmaków jest wiele. Liczne tawerny i restauracje oferują prawdziwą, tradycjną grecką kuchnię, której bazą są owoce morza, ryby, warzywa, oliwa z oliwek, jagnięcina oraz wyśmienite regionalne wino. Koniecznie trzeba skosztować domowej baklawy, innych deserów z dodatkiem miodu oraz greckiej wódki ouzo.

Wizy

Grecja to kraj UE, wiza nie jest wymagana, wystarczy paszport lub dowód osobisty.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie